بیدمشک و خواص شگفت انگیز آن | همراه با هشدار ها در مصرف

اگر در در اوایل فصل بهار و نوروز به شهرهای شمال غربی کشور سفر کرده باشید حتما درختچه ها و درخت های زیبای بید مشک رو کنار جاده ها دیدید. درخت های بیدمشکی با شکوفه های زرد زیبا که عطرش کل جاده رو می گیره . امروز می خوام در بخش سلامت زرین بانو ، در مورد درخت بیدمشک و عصاره آن عرق بیدمشک باهتون صحبت بکنم تا یکم بیشتر با این درخت زیبا و عرق بیدمشک آشنا بشید.

خواص بیدمشک

بیدمشک چیست ؟ 

درخت بیدمشک درختی است که طبیعت آن معتدل و تر است و در شمال غربی ایران-آذربایجان غربی-ارومیه ،در کنار رودها، رودخانه ها و جاده ها رشد می کند و خیلی زود گسترش پیدا می کند و حجم وسیعی را در بر می گیرد. تنه و شاخه های آن پوستی خاکستری رنگ دارد و رنگ چوب سخت آن زرد و قرمز است.

درخت بیدمشک علاوه بر اینکه زیباست و زینتی، در هر کجا که باشد زیبایی خاصی به آنجا می دهد گل هایی دارد بسیار زیبا و خوش عطر به رنگ زرد که رایحه ایی بسیار دل انگیزی دارد ومشام هر رهگذری را نوازش می کند. این گیاه معمولا در اواسط اسفند پنبه هایی به رنگ سفید و نقره ای می زد و شروع می کند به گل دادن و در روز های نخست بهار پیام آور فصل بهار و نوشودن رو می دهد.

در واقع بیدمشک، جزو اولین درختانی است که در منطقه ی آدربابجان شکوفه می دهد و زنبوران عسل رو دورادور خودش جمع می کند که این خوش آیند زنبورداران منطقه است چرا که عطر آن تشکیل دهنده عسل خاص و بی نظیر آذربایجان می شود .

خواص بیدمشک

معمولا در روزهای پایانی اسفند و روزهای ابتدای فروردین گلهای این درخت توسط مردان و زنان سخت کوش آذربایجان چیده می شود. این در حالی ایست که چیدن گلهای آن بسیار دشوار می باشد چرا که طول شاخه های آن به 10متر هم می رسد که این امر چیدن گلها رو مشکل می کند.

گفتنی است چیدن همه ی برگها در یک روز انجام نمیشود چون که روزانه فقط تعدادی از گلهای بید باز می شود وباید چیده شوند.بعد از چیدن گلها را داخل یک پارچه ی تمیز سفید می ریزند و در جای خنک قرار می دهند تا همه ی گلها رسیده و چیده بشود. بعد چیدن همه ی گلها با استفاده از دستگاه عرق گیری عمل عرق گیری توسط بانوان توانمند منطقه انجام می شود.

خواص بیدمشک

شربت بیدمشک :

شربت این عرق بی نظیر با طعم و عطر فوق العاده ای که دارد در مراسمات دید و بازید عید پذیرا گر مهمانان نوروزی می شود همچینین در سایر مراسمات و عروسی ها هم از ان استفاده میشود.

عرق بیدمشک علاوه بر تهیه سنتی و استفاده ی خانواده های آذربایجانی به صورت صنعتی نیز در کارگاه ها عرق گیری انجام می گیرد و تهیه نقل بیدمشک ارومیه که سوغات بی نظیر و خوشمزه ی ارومیه هم هست مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص بیدمشک

توصیه می کنم اگه به ارومیه سفر کردید حتما هم عرق بیدمشک و هم نقل بیدمشک ارومیه را تهیه کنید نوش جان کنید و به عنوان سوغاتی به شهر خودتون ببرید و کام عزیزانتون رو با اون شیرین کنید.

خواص بیدمشک : 

در این قسمت با خواص بی نظیر این گیاه بیشتر آشنا می شویم.

بیدمشک گباهی است با طبیعت سرد که تقویت کننده ی قلب و اعصاب و روان است وبه تسکین درد مفاصل کمک می کند.و همچنینسردرد را کاهش می دهد. تقویت دستگاه گوارشی و افزایش اشتها ار دیگر خاصیت های آن می باشد ، بیدمشک دارای ماده ای به نام سالیگنین است.

نقل بیدمشک

سالیگنین به جریان خون جذب می شود و در کبد به اسید سالیسیلیک تبدیل میشود. اسید سالیسیلیک جزو داروهای زرد درد یا همان آسپرین است که به عنوان ضد درد،ضد تب و ضد رماتیسم استفاده می شود، در واقع می توان گفت بیدمشک یک نوع آسپرین طبیعی است با این تفاوت که آسپرین خون را رقیق می کند.اما بیدمشک خود را رقیق نمی کند.

همچنین خوردن آسپرین عوارضی برای معده دارد و باعث تحریک آن می شود.در حالی که بیدمشک چنین مضرراتی ندارد. از سویی دیگر اثر ضد درد آن برای پوست کند تر از آسپرین است اما طولانی تر است.

خواص پوست بیدمشک :

پوست بیدمشک دارای خواص ضد درد و ضد تب است.و از دیر باز از آن به عنوان مرهمی برای کاهش التهاب و درد های پوستی استفاده میشده است. همچنین از پوست بیدمشک برای درمان گلودرد،سوزش سر دل، بیمارهای معده،و گرفتگی های عضلات در دوران یائسگی استفاده می شود، به این صورت که پوست بیدمشک را می جوشانند و از صافی رد می کنند.و مورد استفاده قرار می دهند.

خواص بیدمشک

خواص شگفت انگیز عرق بیدمشک:

1- عرق بیدمشک در تقویت قلب و حفظ سلامتی آن بسیار مفید و موثر می باشد.
2- تقویت کننده ی دستگاه عصبی است.و اعصاب را آرام کرده و با افسردگی مبارزه می کند.و شادی آور است.
3- تسکین درد های عضلانی و مفصلی (در بیماران رماتیسمی)
4- تسکین سر درد های خفیف تا شدید
5- تسکین درد در دوران قاعدگی
6- تقویت کننده ی دستگاه گوارشی:بیدمشک دستگاه گوارشی را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد.
7- بیدمشک برای درمان کم خونی بسیار مفید است.
8- بیدمشک خواب آور است.باعث بهبود خواب می شود و با کم خوابی مبارزه می کند.
9- باعث کاهش تب می شود.
10- بیدمشک تقویت کننده ی قوای جنسی است.حافظه را تقویت می کند و در رفع خستگی بدن موثر است.

خواص بیدمشک

نحوه ی مصرف بیدمشک :

بیدمشک را می توانید روزانه هم به صورت خالص (روزی 2 لیوان و 1 لیوان قبل از خواب شبانه ) استفاده کنید هم می توانید در داخل چای خود بریزید و میل کنید و هم می توانید از آن شربت تهیه کرده و مصرف کنبد.

خواص بیدمشک

نحوه ی تهیه شربت :

نصف لبوان بیدمشک را با نصف لیوان آب پر کنید. و دو یاسه قاشق شکر به آن اضافه کنید.و میل نمایید.

نکته: به دلیل مضررات شکر بهتر است از شکر کمتری در تهیه ی شربت های خود استفاده کنید.
هشدار : استفاده از بیدمشک برای زنان باردار و شیرده و کودکان زیر دو سال توصبه نمیشود.

مضرات مصرف بیدمشک : 

استفاده از بیدمشک در بعضی افراد ممکن است باعث ایجاد حساسیت شود. لذا اگر تا به حال مصرف نکرده اید.در ابتدا مقدار کمی مصرف کنید.و در صورت عدم مشاهده ی حساسیت مصرف را ادامه دهید.

بیدمشک فشار خون را افزایش می دهد اگر فشار خون بالایی دارید در مصرف آن احتیاط کنید.

خواص بیدمشک

امیدوارم مطالب فوق مفید بوده باشد.

شاد و پیروز باشید

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#بخش سلامت
#سایتی -برای -خانواده -ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

توجه : تمامی مطالب موجود در بخش سلامت و پزشکی زرین بانو ، فقط جنبه ی اطلاع رسانی و آگاهی دارد و نباید جایگزین تجویز پزشک تلقی شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.