آموزش آشپزیشیرینیشیرینی و کیک

معرفی انواع شیرینی های مخصوص عید نوروز

به نام خدا، دوستان و همراهان همیشگی مجله خانوادگی زرین بانو سلام امیدوارم حالتون عالی باشه. در بخش آموزش تهیه انواع شیرینی آشپزخانه زرین بانو، با معرفی انواع شیرینی های مخصوص عید نوروز در خدمتتونم.

طرز تهیه انواع شیرینی های شب عید

شما می تونید این شیرینی ها رو منزل به راحتی تهیه و در عید نوروز از مهمانانتون پذیرایی کنید و یا اینکه سفارش بگیرید و باهاش به درامد زایی برسید.

۱- شیرینی پفکی گردویی

شیرینی پفکی خانگی

شیرینی پفکی گردویی یکی از خوشمزه ترین و ساده ترین شیرینی های عیدانه است.

این شیرینی تنها با چند قلم ماده ی اولیه از جمله زرده تخم مرغ، پودر قند، پودر هل، بکینگ پودر ، آرد و گردوی خرد شده به راحتی تهیه می شود و طرفداران زیادی دارد.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی پفکی گردویی مخصوص عید نوروز روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی پفکی گردویی خانگی

۲- شیرینی نخودچی

درست کردن شیرینی نخودچی خونگی

شیرینی نخود چی یکی از شیرینی های سنتی بسیار خوشمزه مخصوص عید نوروز است. این شیرینی با آرد نخود چی ، آرد سفید قنادی، پودر قند و روغن صاف در اندازه های کوچک تهیه می شود و عطر و طعم بسیار خوبی دارد. بهترین نوع شیرینی نخودچی شیرینی است که از مواد اولیه ی مرغوب تهیه شود ، عطر و طعم عالی داشته باشد و در دهان آب شود‌

طرز تهیه : برای مشاهده ی طرز تهیه شیرینی نخودچی به روش قنادی با ساده ترین روش روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی نخودچی قنادی

۳- شیرینی نان برنجی

روش درست کردن نان برنجی خانگی

شیرینی نان برنجی یکی دیگر از شیرینی های محبوب عید نوروز است که با آرد برنج، آرد سفید،پودر قند ، روغن ، هل و زعفران تهیه می شود. و طرز تهیه ی بسیار راحتی دارد.

تفاوت این شیرینی با دیگر شیرینی ها در این است که خمیر شیرینی نان برنجی باید ۲۴ ساعت در یخچال استراحت کند و بعد با مهر مخصوص شیرینی نان برنجی شکل داده شده و در فر پخته شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی طرز تهیه شیرینی نان برنجی خانگی به ساده ترین روش روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی نان برنجی خانگی

۴- شیرینی بهشتی

طرز تهیه شیرینی بهشتی در خانه

شیرینی بهشتی از دیگر شیرینی های خوشمزه مخصوص عید نوروز است. خمیر این شیرینی داخل قیف ریخته و ماسوره زده می شود. شیرینی بهشتی در طعم های مختلف زعفرانی، کاکائویی و رنگی درست می شود و رویشان معمولا خرفه پاشیده می شود

طرز تهیه : برای مشاهده ی طرز تهیه ی شیرینی بهشتی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی بهشتی

۵- شیرینی قطاب

طرز تهیه قطاب یزدی

قطاب یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین شیرینی های عیدانه است که مواد میانی تشکیل شده از گردوی آسیاب شده و پودر قند و دارچین در داخل خمیرقرار می گیرد و به دو روش فری یا سرخ شده در روغن پخت می شود و در نهایت در پودر قند غلتانده می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی طرز تهیه ی قطاب خانگی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی قطاب خانگی

۶- شیرینی نارگیلی

طرز تهیه شیرینی نارگیلی

یکی دیگر از شیرینی های محبوب عید نوروز شیرینی نارگیلی است. این شیرینی با پودر نارگیل از نوع چرب و سفیده ی تخم مرغ در دو مرحله ی داغ زدن و پخت در فر تهیه می شود. و از نظر طعم بسیار خوشمزه است.

طرز تهیه : برای مشاهده ی طرز تهیه ی شیرینی نارگیلی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی نارگیلی

۷- شیرینی مشهدی مربایی

روش درست کردن شیرینی آلمانی

شیرینی مربایی از شیرینی های بسیار خوشمزه عیدانه است که از دو لایه تشکیل می شود و وسط آن را معمولا با مارمالاد سیب پر می کنند. و با بریلو تزیین می کنند.

طرز تهیه : برای مشاهده ی طرز تهیه ی شیرینی مربایی یا همان شیرینی آلمانی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی مربایی

۸- شیرینی اتریشی

طرز تهیه شیرینی اتریشی

شیرینی اتریشی از شیرینی های سنتی عیدانه است ه با کره یا روغن ، آرد و پودر قند تهیه می شود. این شیرینی خمیر روانی دارد و داخل قیف ریخته و به شکل های مختلف پایپ می شود و بعد از پخت معمولا قسمتی از شیرینی با شکلات آب شده تزیین می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی اتریشی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی اتریشی

۹- شیرینی اتابکی

روش درست کردن شیرینی ولیعهدی

شیرینی اتابکی یا ولیعهدی از شیرینی های سنتی استان قزوین است. که در طعم های مختلف زعفرانی، کاکائویی و وانیلی تهیه می شود. و با کاتر مخصوص کاتر زده می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی اتابکی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی اتابکی

۱۰- لوز زعفرانی بادام

طرز تهیه شیرینی لوز زعفرانی

لوز زعفرانی بادام یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه ی عیدانه است که با پودر بادام، شکر و زعفران تهیه می شود و نیاز به پخت ندارد.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن لوز زعفرانی بادام روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی لوز زعفرانی بادام

۱۱- شیرینی کاسترد

روش درست کردن شیرینی کاسترد

از دیگر شیرینی های محبوب عیدانه شیرینی کاسترد است. که با آرد قنادی، پودر کاسترد ، کره و پودر قند تهیه می شود. برای طرح روی این شیرینی معمولا از چنگال استفاده می شود و بعد از پخت قسمتی از شیرینی با شکلات آب شده تزیین می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی کاسترد روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی کاسترد

۱۲- شیرینی گردویی

روش درست کردن شیرینی گردویی

شیرینی گردویی از شیرینی های محبوب و بسیار خوشمزه ی عید نوروز است که با پودر گردو، پودر دارچین، روغن صاف و پودر قند تهیه می شود. و بعد از ۱_۲ ساعت استراحت بدون نیاز به قالب یا کاتر خاصی با دست گرد شده و در فر پخت می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی گردویی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی گردویی

۱۳- شیرینی پسته ای

طرز تهیه شیرینی پسته ای

شیرینی پسته ای از شیرینی های سنتی استان قزوین است که در ایام عید نوروز طبخ می شود. این شیرینی با پودر پسته، آرد برنج ، پودر قند و روغن صاف قنادی تهیه می شود و بدون نیاز به کاتر و قالب زدن در فر پخت می شود. و بسیار خوشمزه است.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی پسته ای روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی پسته ای

۱۴- شیرینی قیطونی

طرز تهیه شیرینی قیطونی

از دیگر شیرینی های محبوب عیدانه شیرینی قیطونی است. برای تهیه ی این شیرینی؛ خمیر بعد از آماده شدن به شکل گرد درمی آید و بعد ابتدا در گلاب و بعد در پودر نارگیل، پودر پسته یا کنجد غلتانده شده و بعد برای پخت در فر گذاشته می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی قیطونی خوشگل خوشمزه روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی قیطونی

۱۵- شیرینی توت بادامی

روش درست کردن شیرینی توت بادامی
عکس از @quick_kitchen_creations

این شیرینی با پودر بادام ، پودر قند ، شکر دانه درشت ،گلاب و شربت آلبالو بدون نیاز به فر و پخت و تنها با ترکیب و شکل دادن خمیر به شکل بادام تهیه می شود.و از خلال پسته به عنوان ساقه ی بادام ها استفاده ی می شود. این شیرینی در کنار اینکه خیلی ساده و خوشمز است ظاهر بسیار زیبایی دارد.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی توت بادامی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه ی شیرینی توت بادامی

۱۶- شیرینی نان فسایی

طرز تهیه نان فسایی

شیرینی نان فسایی یا کماج فسا از دیگر شیرینی های محبوب عیدانه ی استان فارس است که طرفداران زیادی دارد. این شیرینی با آرد سفید، آرد نخودچی، پودر قند، زرده تخم مرغ تهیه میشود. و خمیر بعد از آماده شدن با وردنه باز شده و با قالب مورد نظر کاتر زده می شود. و برای پخت داخل فر گذاشته می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی نان فسایی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی نان فسایی

۱۷- شیرینی دادلی

طرز تهیه شیرینی دادلی

شیرینی دادلی از شیرینی های پر طرفدار عیدانه است برای تهیه ی این شیرینی های خوشگل خمیر آماده شده یا داخل دست گرد شده و وسط آن گود می شود و یا با قالب مخصوص شیرینی مهر زده میشود و بعد از پخت مرکز شیرینی با ژل بریلو پر می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی دادلی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی دادلی

۱۸- شیرینی قرابیه بادام

طرز تهیه قرابیه بادام

قرابیه بادام از محبوبترین و گران قیمت ترین شیرینی های شهرهای تبریز و ارومیه است. که معمولا در عید نوروز و دیگر مناسب ها طبخ می شود. این شیرینی با پودر بادام، شکر و سفیده ی تخم مرغ تهیه شده و روی آن را با خلال پسته یا پسته ی خرد شده فراوان می پوشانند.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن قرابیه بادام روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه قرابیه بادام

۱۹- شیرینی کنجدی

طرز تهیه کلوچه کنجدی
عکس از @saeedehzareen

شیرینی کنجدی با کنجد بوداده، شکر، ارده و شیره ی خرما یا انگور تهیه می شود. این شیرینی نیاز به فر ندارد و سریع و راحت آماده می شود. شیرینی کنجدی به دلیل داشتن ارده و شیره بافت نرمی دارد و مثل سوهان کنجدی ترد و شکننده نیست.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی کنجدی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی کنجدی

۲۰- شیرینی نان چای

طرز تهیه نان چای قزوین

این شیرینی از شیرینی های سنتی و بسیار محبوب قزوین می باشد. که با آرد قنادی، ماست، زرده تخم مرغ، پودر قند و کره تهیه می شود و خمیر بعد از کاتر زدن با زرده تخم مرغ و زعفران رومال زده می شود و بعد کنجد پاشیده شده و در فر قرار می گیرد.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی نان چای روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی نان چای

۲۱- شیرینی رینگ آجیلی

طرز تهیه شیرینی رینگ آجیلی

این شیرینی جذاب با آرد قنادی، کره ، نشاسته ذرت و زرده ی تخم مرغ تهیه می شود. خمیر آماده شده با وردنه باز شده و به وسیله ی دو عدد قالب گرد کاتر زده می شود. و بعد از پخت با شکلات سفید و انواع مغز ها و گل سرخ خرد شده تزیین می شود. این شیرینی ظاهر بسیار جذابی دارد.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی رینگ آجیلی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی رینگ آجیلی

۲۲- شیرینی اسکار

طرز تهیه شیرینی اسکار

شیرینی اسکار یکی دیگر از شیرینی های محبوب عید نوروز است که خمیر آماده شده با دست شکل داده می شود و ابتدا در سفیده تخم مرغ و بعد در گردوی خرد شده غلتانده می شود. بعد از پخت نیز وسط شیرینی ها با بریلو پر می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی اسکار خانگی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی اسکار خانگی

۲۳- شیرینی نعلی

شیرینی نعلی

این شیرینی یکی از شیرینی های سنتی ایرانی است که در عید نوروز طبخ می شود. مواد اولیه ی آن روغن صاف، آرد سفید و پودر قند و زرده ی تخم مرغ است. خمیر آماده شده به شکل نعل درست می شود و بعد از پخت هر دو طرف شیرینی در شکلات آب شده غلتانده می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی نعلی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی نعلی

۲۴- شیرینی پنجره ای

شیرینی پنجره ای

شیرینی پنجره ای از شیرینی های سنتی عیدانه است. برای تهیه ی این شیرینی مایع روانی با نشاسته، گلاب و تخم مرغ تهیه و به وسیله قالب شیرینی پنجره ای در داخل روغن سرخ می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی پنجره ای روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی پنجره ای

۲۵- شیرینی الماسی

طرز تهیه شیرینی الماسی

یکی دیگر از شیرینی های معروف عیدانه شیرینی الماسی است که با آرد سفید، پودر کاکائو ، کره و پودر قند تهیه می شود. خمیر آماده شده به شکل گرد دراومده و وسط آن حفره ای ایجاد می کنند و بعد از پخت ؛ حفره با شکلات ذوب شده پر می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی الماسی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی الماسی

۲۶- شیرینی تارت نارگیلی

طرز تهیه تارت نارگیلی

یکی از خوشمزه ترین شیرینی های عید ؛ شیرینی تارت نارگیلی است. که خمیر تارتی آماده شده و بعد از پخت اولیه ی تارت مواد شیرینی نارگیلی روش ریخته و در فر پخت می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی تارت نارگیلی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی تارت نارگیلی

۲۷- شیرینی قندی

طرز تهیه شیرینی قندی

یکی از ساده ترین و خوشمزه ترین شیرینی های عیدانه شیرینی قندی است. برای تهیه ی آن با روغن صاف قنادی ، آرد و پودر قند خمیری آماده شده و صورت گرد درامده و پخت می شود و نیازی به هیچ کاتر مخصوصی ندارد. این شیرینی در طعم های مختلف زعفرانی، کاکائویی و وانیلی قابل تهیه است.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی قندی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی قندی

۲۸- شیرینی سپه سالاری

شیرینی سپهسالاری

یکی از شیرینی های سنتی عیدانه شیرینی سپه سالاری است. برای تهیه ی آن خمیری از روغن صاف، آرد، پودر قند و ماست تهیه شده و به از قالب زدن روی شیرینی با زرده تخم مرغ و زعفران رومال زده می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی سپهسالاری روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی سپهسالاری

۲۹- شیرینی ملکه بادام

طرز تهیه شیرینی ملکه بادام

یکی دیگر از شیرینی های محبوب عیدانه شیرینی ملکه بادام است که از دو لایه ی بیسکویتی و کاراملی تهیه می شود. این شیرینی خوشمزه در تابه و روی گاز پخته می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی ملکه بادام روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی ملکه بادام

۳۰- شیرینی یاقوتی

طرز تهیه شیرینی یاقوتی

از دیگر شیرینی های محبوب ایرانی شیرینی یاقوتی است. که با آرد سفید، آرد برنج، زرده تخم مرغ و کره یا روغن جامد تهیه می شود. خمیر شیرینی با کاتر مخصوص قالب زده می شود و بعد از پخت وسط شیرینی با بریلو پر می شود.

طرز تهیه : برای مشاهده ی روش درست کردن شیرینی یاقوتی روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز تهیه شیرینی یاقوتی

دوستان عزیزم برای پخت انواع شیرینی در منزل سعی کنید :

  •  مواد اولیه رو با ترازوی دیجیتال اندازه گیری کنید تا به نتیجه ی عالی برسید.
  •  بعضی از شیرینی ها حتما باید با روغن صاف تهیه شود. سعی نکنید به جای روغن صاف از کره یا به جای کره از روغن استفاده کنید.
  • می تونید برای راحتی کار خمیر شیرینی ها رو از قبل آماده و فریز کنید و بعد از یخ زدایی قالب زده و بپزید.
  • همه ی شیرینی ها در فر های برقی ، فرهای گازی و فر دست ساز و داخل تابه و روی گاز قابل پخت هستند.
  • همه ی شیرینی های خشک عیدانه در ظرف درب بسته و در یخچال تا ۱۰ روز و در فریزر تا ۱_۲ ماه قبل نگهداری هستند.

امیدوارم هر کدوم از شیرینی هایی رو که دوست داشتید درست بکنید و در عید نوروز از عزیزانتون پذیرایی بکنید.

شاد و پیروز باشید.

#مجله خانوادگی زرین بانو

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا