زندگینکات خانه داری

تمیز کردن و برق انداختن لوستر

chandelier cleaning methods

به نام خدا، دوستان و همراهان همیشگی مجله ی خانوادگی زرین بانو سلام، عزیزان در بخش نکات خانه داری زرین بانو با معرفی راهکارهایی برای تمیز کردن و برق انداختن لوستر ها در خدمتتونم.

روش های تمیز کردن لوستر درخانه

شما لوستر منزلتون رو چجوری تمیز می کنید؟

با ما همراه باشید.تا از فوت و فن های تمیز کردن لوستر براتون بگم.

به قول دوستم یکی از قسمت های سخت خونه تکونی تمیز کردن لوستر هاست. شاید به این دلیل که در ارتفاع بالایی قرار داره و تعداد زیادی بلور که باید تمیز بشه. لوستر یکی از اجزا اصلی دکوراسیون منزل به شمار می ره و تمیز کردن اون نقش مهمی در روشنایی منزل داره.

بنابراین تمیز کردنش چه سخت و طاقت فرسا و چه آسون بهتره هر چند وقت یک بار حداقل سالی دو بار انجام بشه.

در بازار انواع اقسام اسپری ها ی تمیز کردن لوستر در مارک های مختلف موجود هست. استفاده از این اسپری ها به قدری راحت هست که حتی نیاز به دستمال کشی هم نداره.

ولی خب هزینه ی بالایی دارند. و زمانی که میشه با مواد طبیعی و خانگی حتی بهتر از این پاک کننده ها لوستر ها رو تمیز کرد چرا باید سراغ اونها رفت؟؟!!

✔️الکل ،سرکه سفید،آب ،مایع ظرفشویی و دستمال پنبه ای بدون پرز و یا دستمال نانویی تنها چیزهایی هستند که بهشون نیاز دارید.

می پرسید چطور؟؟

◾️روش های تمیز کردن لوستر

1- استفاده از یک دستمال نم

آسان ترین روش برای تمیز کردن لوستر همینه، برای اینکار کافیه یک دستمال پنبه ای بدون پرز داشته باشید. نم کنید. و محکم بفشارید تا هیچ آبی نداشته باشد و بعد گرد و غبار روی قسمت های مختلف لوستر رو پاک کنید.

توصیه می کنم از دستمال های نانو برای این کار استفاده کنید. دستمال های نانو به علت نرمی فوق العاده و همچنین قدرت پاک کنندگی بالا و بر جای نگذاشتن الیاف و کرک و لکه و رد آب برای این کار بسیار مناسب هستند.

تمیز کردن لوستر

2- استفاده از محلول آب و سرکه ی سفید

دراین روش مخلوطی از یک سوم سرکه و دوسوم آب تهیه کنید و داخل اسپری بریزید. پارچه ای ضخیم در زیر لوستر روی فرش بندازید. تا گرد وغبار و آب روی فرشها نریزه.

به وسیله کیسه فریزر روی لامپ ها رو بپوشونید و با کش ببندید. و بعد تمیز کردن گرد و خاک لوستر. محلول آب و سرکه رو روی کرستال های لوستر بپاشید. کامل لوستر رو خیس کنید.

دیگه نیازی به پاک کردن با دستمال وجود نداره. بعد از مدتی لوستر خشک میشه. و سرکه مانع از هر گونه لک روی اون میشه، میگید نه؟حتما امتحان کنید.

اگه حوصلشو و وقتشو دارید می تونید دستمال نانویی رو به مخلوط آب و سرکه بزنید و تک تک لوستر ها رو باهاش پاک کنید.

3-استفاده از محلول آب و الکل

الکل نیز تمیز کننده و براق کننده ی بسیار خوبی برای کریستال محسوب میشه. برای این منظور یک چهارم لیوان را الکل و مابقی را از آب پر کنید. و داخل اسپری بریزید.

تمیز کردن لوستر کریستالی

سپس زیر لوستر پارچه ای پهن کنید.تا فرش کثیف نشه. با دستمال نمناکی گرد و گبار روی بدنه ی لوستر رو پاک کنید. لامپ ها رو با کیسه فریزر بپوشونید.

از محلول آب و الکل روی کریستال ها اسپری کنید. و بعد با دستمال نانویی یا پنبه ای بدون پرز پاک کنید.

4-استفاده از آب داغ و مایع ظرف شویی

در ابن روش بسیار دقت کنید. ابتدا برق لوستر را خاموش کنید و اطمینان حاصل کنید که لامپ ها در انژکتور های خود به اندازه ی کافی پیچ خورده اند تا آب وارد آن ها نشود. برای محافظت بیشتر، لامپ ها را با کیسه فریزر یا باند های پلاستیکی در اطراف پایه بپوشانید.

پارچه ای ضخیم زیر لوستر پهن کنید، تا قطرات آب را جذب کند. و فرش کثیف نشه. سپس مخلوط آب و مایع را بر روی تمامی قسمت های لوستر خود اسپری کنید اجازه دهید، پاک کننده تمام گرد و غبار رو بشوره و بعد داخل اسپری آب بریزید و همه ی فسمت های لوستر رو ابکشی کنید.

برای خشک کردن لوستر از دستمال های نانو استفاده کنید.

پاک کردن لوستر

🚫هشدار خیلی مهم : ❌ از روشن کردن لوستر تا چند ساعت بعد از شستشو اکیدا خودداری کنید، تا در صورت خیس شدن احتمالی سیم های برق خشک شوند.❌

◾️جدا سازی لوستر

بهتره اگه لوسترهاتون مدت زمان زیادی تمیز نشدند .و نیاز به شستشو دارند. به کمک آقایون قطعات لوستر رو جدا کنید و بشویید. برای این منظور ابتدا مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی، تهیه کنید. (می تونید برای درخشندگی بیشتر مقداری سرکه سفید نیز اضافه کنید.)

کریستال های لوستر را برای مدت نیم ساعت در این محلول قرار دهید و سپس آن ها را با آب ولرم آبکشی نمایید و بر روی ملافه ی نرم و تمیزی بگذارید. بعد از خشک شدن قطعات کریستالی و تمیز کردن قسمت های فلزی لوستر، قطعات کریستالی آن را وصل کنید .

اگر احتمال می دید که ممکنه قطعات رو درست سر جای خودشون وصل نکنید،حتما قبل جدا سازی از لوسترتون عکس بگیرید.

همچنین کف زمین یک پتوی ضخیم بیاندازید تا تکه‌های لوستری که جدا می‌کنید در اثر برخورد با زمین دچار شکستگی نشوند. همچنین پتو مانع از کثیف شدن فرش و ریختن گردو غبار روی اون میشه.

◾️تمیز کردن لوستر های برنزی

برای تمیز کردن لوستری های برنزی می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

1-تمیز کردن لوستر برنزی با لیمو ترش

برای این کار مسواکی را در آب لیموترش تازه فرو کنید و با دقت و حوصله به همه جای لوستر بزنید. و این کار را چند بار تکرار کنید بعد با دستمال مرطوب نانو خشک کنید.

2- استفاده از الکل

برای تمیز کردن لوسترهای برنزی همچنین میی تونید یک قاشق سوپ‌خوری الکل را در یک لیتر آب و صابون بریزید و با دستمال روی لوستر بکشید. و بعد با دستمال نم دار پاک کنید.

بعضی از عزیزان نیز از سیاه شدن قسمت فلزی لوسترشون شکایت دارند. و دنبال راهکارهایی برای رفع سیاهی لوستر هستند.؟؟ باید گفت : اینکه لوستری بعد از مدت ها استفاده رنگش تغییر بکنه و سباه بشه به دو علت بستگی داره :

◀️جنس لوستر

◀️طریقه ی نگهداری و تمیز کردن

اگر جنس لوستر شما مرغوب نباشه بعد از مدتی این اتفاق می افته و چاره ای هم براش وجود نداره.

بنابراین در هنگام خرید لوستر بسیار دقت بکنید و با تحقیق و وسواس بیشتری نسبت به جنس لوستر ،خرید بکنید. فریب اجناس ارزان قیمت بی کیفیت رو نخورید. و سعی کنید لوستری با جنس مرغوب برنجی اصل خریداری بکنید. تا همیشه به وسیله ی یک دستمال نم دار مثل روز اولش بدرخشه ..

تمیز کردن لوستر برنزی

🚫هشدار مهم : ❌به‌هیچ‌عنوان در تمیز کردن لوسترها از سفید کننده و مواد شوینده قوی مانند وایتکس و پودرهای ظرف شویی و لباسشویی استفاده نکنید. مواد شوینده می توانند جلا و تازگی لوستر را از بین ببرند و آن را تیره کنند.❌

🌟چند نکته مهم در تمیز کردن لوسترها :

◀️همیشه قبل از تمیز کردن لوستر برق رو خاموش کنید. و بعد از اینکه لامپ ها سرد شدند اقدام به تمیز کردن لوستر بکنید.

◀️هرگز لوستر روشن را تمیز نکنید. این کار ممکن است موجب برق گرفتگی یا شکستن لامپ های لوستر شود.

◀️مراقب باشید آب و مواد شوینده به سیم ها نخوره.

◀️حتما از یک چهارپایه و یا نردبان سالم برای بالا رفتن از روی اون استفاده کنید.

◀️اگه زیر لوستر فرش نیست حتما از این نفر برای نگه داشتن پایه های نردبال استفاده کنید.

◀️پارچه ای ضخیم و یا پتو مانع از افتادن و شکستن کریستال ها و همچنین کثیف شدن کف میشه.

◀️ به جز روش آب و سرکه در روش های دیگه حتما قطعات کریستالی لوستر را به صورت طبیعی خشک کنید تا لکه های آب بر روی آن باقی نمانند.

◀️از هر مایع شوینده ای برای تمیز کردن لوستر استفاده نکنید چون ممکنه برای نوع فلز لوستر شما مناسب نباشه و موجب تغییر رنگ یا تیره شدن قسمت های فلزی لوستر بشه

امیدواریم اطلاعات مفیدی رو خدمتتون اراءه کرده باشیم.

شما هم اگر ترفند خاصی برای تمیز کردن لوستر دارید حتما باهامون در میان بگذارید تا از تجربیات هم استفاده کنیم.

شاد و پیروز باشید.

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#ترفند های خانه داری
#سایتی -برای -خانواده -ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا