طرز تهیه انواع حلوا محرم
متفرقه

بهداشت دندان: روش های عالی برای سلامتی دندان

بهداشت دهان، براي حفظ سلامت دندان و لثه شما بسيار ضروري است.بهداشت دهان شامل مسواك زدن هاي روزانه، نخ دندان كشيدن و … است. همچنين شما بايد براي معاينه منظم و تميز كردن دندان ها به دندانپزشك مراجعه كنيد. معاينه منظم و چكاپ دندانپزشكي موجب حفظ سلامت  طولاني مدت دندان ها مي شود و لبخندي زيبا به شما مي بخشد.  بهداشت دهان به معناي تميز نگه داشتن آن به گونه اي است كه عاري از هرگونه باكتري ناسالم باشد و اين موارد با مسواك زدن، نخ دندان كشيدن، عكس برداري با اشعه ايكس و مراجعه منظم به دندانپزشكي براي معاينه ميسر مي شود.

images_1657089020

مراقب دندان هاي خود باشيد.

دندان هاي سالم نيازمند يك عمر مراقبت صحيح است. حتي اگر به شما گفته شده كه دندان هاي خوبي داريد باز هم انجام اقدامات صحيح جهت مراقبت از آنها براي جلوگيري از بروز مشكلات ضروري است. اين قضيه شامل استفاده از محصولات مناسب براي حفظ سلامت دندان و حفظ عادات روزانه صحيح مي شود.

بدون مسواک به رختخواب نرويد.

اكثر مردم مي دانند كه روزانه بايد دو بار مسواك بزنند. با اين حال بسياري از ما حتي از مسواك زدن در شب و قبل از خواب هم غافل هستيم. مسواك زدن قبل از خواب موجب مي شود كه دندان هاي ما از شر ميكروب ها و پلاك هايي كه در طي روز جمع شده اند، راحت شود. اين نكته را در نظر داشته باشيد كه حتما مسواك خوب تهيه كنيد به عنوان مثال مسواک Oral-B به عنوان يك محصول شناخته شده بسيار مناسب است که کمپانی آن برای تمامی افراد از کودکان نوزاد گرفته تا افراد بالای 80 سال مسواک مناسب آنها را تولید کرده است.

به درستي مسواک بزنيد.

images_1657089063

نحوه مسواك زدن بسيار مهم است. مسواك زدن بد براي دندان بسيار مضر است به حدي كه در واقعا بهتر است اصلا زده نشود. بايد براي اين كار وقت بگذاريد، مسواك را با حركات آرام و دايره اي حركت دهيد تا پلاك ها را از بين ببرد. پلاك هايي كه تميز نمي شوند، سفت شده و در نهايت موجب ايجاد جرم و التهاب لثه(بيماري اوليه لثه) مي شوند.

از زبان خود غافل نشويد.

پلاك مي تواند حتي بر روي زبان شما تاثير بگذارد. اين قضيه منجر به ايحاد بوي بد دهان و ساير مشكلات سلامت دهان مي شود.هر بار كه دندان خود را مسواك مي زنيد روي زيان خود را نيز با مسواك بكشيد.

از خميردندان حاوي فلورايد استفاده كنيد.

زماني كه صحبت از خمير دندان مي شود چيزهايي مهم تر از خاصيت سفيد كنندگي و طعم ها به ميان مي آيد. فرقي نمي كند كه خمير دندان از برند colgate باشد، محصولی از کمپانی سیگنال باشد و یا از میان خمیردندان های اورال بی انتخاب شود؛  بايد مطمئن شويد كه حاوي فلورايد باشد. اين ماده توسط افراد مختلفي مورد بررسي قرار گرفته است و همچنان جزو مهمترين مواد براي حفظ سلامت دندان ها است. عملكرد اين ماده بدين صورت است كه يك محافظ در مقابل پوسيدگي است و ميكروب هايي كه موجب ايجاد اين عارضه مي شوند را از بين مي برد و همچون سدي محافظ براي دندان شما عمل مي كند.

استفاده از نخ دندان به اندازه مسواک دارای اهميت است.

images_1657089076

بسياري از افرادي كه مرتب مسواك مي زنند، از نخ دندان كشيدن غافل مي شوند. نخ دندان كشيدن علاوه بر اينكه خورده غذا را از لاي دندان شما بيرون مي كشد بلكه موجب تحريك لثه، كاهش پلاك و كاهش التهاب در ناحيه نيز مي شود. استفاده از نخ دندان به اندازه يك بار در روز به حفظ سلامت دندان هاي شما كمك مي كند. محصولات نخ دندان معمولا در داروخانه و يا فروشگاه هاي آنلاين در دسترس هستند. نخ دندان كشيدن ممكن است براي برخي افراد مانند كودكان و يا افراد مسن يا دچار عارضه آرتريت دشوار باشد. به جاي حذف آن بهتر است كه به دنبال روش هايي باشيد تا به شما كمك كند. سعی کنید انواع نخ دندان را متناسب با نوع دندان ها و نیاز خود تهیه نمایید زیرا نخ دندان های غیر اورجینال کارایی آنچنانی ندارند.

دهانشويه استفاده كنيد.

دهانشويه براي سلامت دندان و دهان شما ضروري است و باید بهترین آنها را مانند نخ دندان ها از داروخانه ها یا فروشگاه های اینترنتی محصولت بهداشتی تهیه نمایید تا کارایی فوق العاده خود را به شما نشان دهند. اما اين مورد نيز توسط بسياري از مردم انجام نمي شود زيرا طريقه مصرف آن را بلد نيستند. یک دهانشویه خوب مي تواند به سه طريق به شما كمك كنند:

  • ميزان اسيديته دهان شما را كاهش مي دهند.
  • نواحي كه به سختي مي توان مسواك زد را در اطراف لثه ها تميز مي كنند.
  • ابزار كمكي براي ايجاد تعادل هستند.

كودكان و افرادي كه نمي توانند به راحتي مسواك بزنند و نخ دندان بكشند مي توانند از دهانشويه استفاده كنند.

در صورتي كه داراي شرايط خاصي هستيد به عنوان مثال دندان هاي حساس داريد،  از دندان پزشك خود بخواهيد كه دهانشويه با مارك و شرايط خاص براي شما تجويز كند. اين نوع دهانشويه براي كودكان نيز مناسب است و با نسخه نيز مي توان آن را تهيه كرد.

آب زياد بنوشيد.

آب همانطور كه براي سلامت كل بدن مفيد است، براي حفظ سلامت دهان و دندان شما ضروري است. شوارتز به عنوان يك قانون كلي، نوشيدن آب را بعد از يك وعده غذايي توصيه مي كند. آب مي تواند اثرات منفي غذاها همچون نوشيدني هاي چسبنده و اسيدي را كاهش دهد.

ميوه و سيزيجات تازه و ترد بخوريد.

استفاده از غذاهاي آماده راحت است اما شايد براي دندان شما مناسب نباشد.سبزيجات تازه و ترد حاوي فيبر بالا هستند و بهترين انتخاب براي دندان شما مي باشند. والدين بهتر است كه كودكان خود را به خوردن غذاهايي كه جويدن آن سخت تر است تشويق كنند. تلاش كنيد كه از خوردن مواد غذايي فرآوري شده  و بي از حد نرم اجتناب كنيد. غذاها را بيش از حد قطعه قطعه نكنيد تا جويدن موجب ورزش براي استخوان هاي فك شود.

استفاده از غذاهاي شيرين و اسيدي محدود شود.

قند در نهايت در دهان حالت اسيدي به خود مي گيرد كه موجب فرسايش ميناي دندان مي شود.ميوه هاي اسيدي، چاي و قهوه مي توانند با ايجاد حالت اسيدي به دندان شما آسيب وارد كنند. سعي كنيد كه از خوردن چنين غذاهايي اجتناب كنيد.

حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه كنيد.

عادات روزمره سالم براي حفظ سلامت دهان و دندان شما مفيد است. حتي در صورتي كه از مسواك و نخ دندان به طور منظم استفاده مي كنيد، رفتن به دندانپزشكي را از ياد نبريد. شما بايد حداقل دوبار در سال براي تميزي و معاينه دندان خود به دندانپزشك مراجعه كنيد. پزشك نه تنها جرم دندان شما را از بين  مي برد بلكه به دنبال حفره و مشكلات بالقوه در دهان شما مي گردد تا راه حل درماني ارائه دهد. برخي از شركت هاي بيمه، معاينات دندانپزشكي را تحت پوشش قرار مي دهند. در صورتي كه اين شرايط را داريد بهتر است كه از آن استفاده كنيد. انجام اين كار به خصوص زماني كه شما سابقه التهاب لثه و … را داشته ايد ضروري است.

چه ارتباطي بين سلامت دهان و دندان با كل بدن وجود دارد؟

دهان شما مانند ساير نقاط بدنتان مملو از باكتري است كه عمدتا بي ضرر هستند. اما دهان شما نقطه ورودي دستگاه گوارشو تنفس شماست  و برخي از باكتري ها كه موجب بيماري مي شوند ممكن است از اين راه وارد شوند. به طور معمول سيستم ايمني بدن همراه با حفظ بهداشت دهان و دندان، باكتري ها را در حد معمول و كنترل شده نگه مي دارد. با اين وجود عدم رعايت بهداشت دهان ممكن است موجب عفونت هاي دهاني مانند پوسيدگي دندان و بيماري لثه شود.همچنين استفاده از برخي داروها مانند ضد احتقان، آنتي هيستامين، ديورتيك و داروهاي ضدافسردگي موجب كاهش جريان بزاق مي شوند. بزاق دهان را مي شويد و اسيديته آن را كاهش مي دهد، باكتري هاي دهان را كاهش و از شما در مقابل تكثير ميكروب هايي كه منجر به بيماري مي شوند محافظت مي كند. مطالعات نشان داده است كه برخي باكتري هاي موجود در دهان، التهاب و بيماري لثه شديد با برخي از بيماري هاي ديگر نظير قلبي و عروقي، عوارض بارداري و زايمان، ذات الريه و اندوكارديت در ارتباط است.

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا