گل و گیاه

نگهداری و پرورش دراسنا کامپکت | جلوگیری از مشکلات نوک برگ

سلامممم دوستان عزیزم ، خیلی خوش اومدید به مجله ی خانوادگی زرین بانو . امروز و در بخش نگهداری از انواع گل زرین بانو یک گل بسیار زیبا و مقاوم به اسم دراسنا کامپکت رو معرفی میکنیم و شرایط نگهدایش رو خدمتتون خواهیم گفت .

نگهداری از گل دراسنا کامپکت

دراسنا کامپکت چیست ؟

دراسنا کامپکت با نام انگلیسی Dracaena Compacta گونه ای از دراسناها هست که از خانواده مارچوبه ها محسوب میشه که بومی مناطق گرم و مرطوب افریقای شرقی به شمار میره .

دلیل نامگذاری دراسنا کامپکت به دلیل شکل قرار گیری فشرده و نزدیک به هم برگهای این گیاه هست .

این گیاه یکی از مقاومترین و بهترین گیاهان آپارتمانی هست که در ادارات نیز به وفور نگهداری میشه . جسه ی کوچک ، ساقه ی بلند با چند منشعب ، برگ های کوچک نزدیک به هم از ویژگی های این گیاه زیباست .

این گیاه انتخابی مناسب به عنوان گل اداره می باشد و امکان نگهداری بر روی میز اداری بدون نیاز به آفتاب زیاد رو دارد.

شرایط نگهداری از دراسنا کامپکت :

با توجه به اینکه دراسنا کامپکت جزو گیاهان بسیار مقاوم به شرایط محیطی محسوب میشه و خودش را با شرایط مختلف وفق میده ، اما عدم توجه به شرایط بهینه نگهداری از این گیاه میتونه سبب کاهش رشد و ضعیف شدن گیاه بشه .

در ذیل به مهمترین شرایط نگهداری از این گیاه پرداختیم :

خاک :

خاک مناسب برای این گیاه ترکیبی از پیتماس ، پرلیت و کوکوپیت هست . میزان کوکوپیت کم باشه و پرلیت بیشتر از پیتماس باشه .

دقت کنید که برای این گیاه از خاکبرگ استفاده نکنید . وجود خاکبرگ امکان افزایش دما اطراف ریشه رو زیاد کرده و درنتیجه ممکنه باعث زرد شدن برگ ها بشه .

تعویض گلدان :

بعد از خرید گیاه گلدان رو تغییر بدید . دلیل این امر این هست که بیشتر فروشندگان گل ، گل رو برای مدت زمان زیادی داخل گلدان خودش نگه میدارن . از این رو گیاه برای رشد بهتر و تغذیه از مواد موجود در خاک ، نیاز به تعویض گلدان خواهد داشت . پس این نکته رو در نظر داشته باشید .

زمان تعویض گلدان هم هر دو سال یکبار با یک شماره بزرگتر بسیار مناسب هست. گلدان رو کوچیک و یا خیلی بزرگ انتخاب نکنید . یک شماره بزرگتر از گلدان حاظرتون بهترین انتخاب به شمار میره .

انتهاب گلدان حتما خروجی داشته باشه تا آب از این قسمت به بیرون از گلدان منتقل بشه .

پرورش و نور مورد نیاز برای دراسنا کامپکت

نور :

این گیاه نیاز به نور متوسطی داره. کافیه محیط روشن باشه . نه نیاز به آفتاب مستقیم و یا حتی آفتاب فیلتر شده داره و نه میتونه توی تاریکی صفر خوب رشد کنه. همونطور که گفتم کافیه محیط روشن باشه از این رو این گیاه انتخابی بسیار مناسب برای ادارات و اپارتمان ها محصوب میشه .

نکته : نور زیاد یکی از عوامل مهم در خشک شدن و سوختن نوک برگهای دراسنا کامپکت محسوب میشود.

نکته : اگه نور خیلی کم باشه باعث میشه ساقه بیش از حد دراز بشه و علفی رشد کنه . در این صورت میتونید از نور مصنوعی مثل نور چراغ محتابی نزدیک گل هم برای تامین نیاز گل استفاده کنید .

دما :

با توجه به اینکه گیاه در مناطقی گرم و مرطوب رشد کرده ، گرمای متعادل براش مناسبه و به خوبی رشد میکنه . در فصول گرم سال بخصوص در تابستان که دما خیلی افزایش پیدا میکنه ، نیاز به افزایش رطوبت گیاه خواهید داشت . از این رو بهتره به صورت دو روز یکبار گیاه رو با آبپاش، آبپاشی کنید تا رطوبتش تامین بشه .

در فصول سرد سال، گیاه رو در محیطی با دمای متوسط نگه دارید و اجازه ندید که دمای محیط خیلی کم بشه .

نگهداری از گل دراسنا

آب :

میزان آبیاری با توجه به محل نگهداری و رطوبت محیط متفاوته . مهمترین نکته اینه که بین دو آبیاری سطح خاک به اندازه ی یک بند انگشت باید خشک بشه . در این صورت اقدام به آبیاری گیاه کنید .

نکته : از آب جوشیده سرد شده برای آبیاری استفاده کنید . آب لوله کشی باعث قلیایی شدن خاک و ایجاد شوره در سطح خاک میشه که هم از رشد گیاه کم میکنه و هم باعث سیاه شدن نوک برگ ها میشه .

نکته : در صورتی که مدتی از خاک لوله کشی مستقیما استفاده کردید و گیاه دچار مشکل شده ، پیشنهاد میکنم از هیومیک اسید استفاده کنید. هیومیک اسید خاک رو اسیدی میکنه و به رشد بهتر گیاه کمک فراوانی میکنه . همینطور میتونید داخل یک لیوان آب ، آب لیمو به مقدار کمی بریزید و به گیاه بدید . اینجوری هم خاک رو به سمت اسیدی شدن خواهید برد .

رطوبت :

این گیاه بخصوص در فصل گرم سال نیاز به رطوبت بالایی داره . برای تامین رطوبت میتونید برگ های گیاه رو آبپاشی کنید .

نکته : اگر پس از آبپاشی نقطه های سیاه روی برگ دیدید آبپاشی رو به صورت کامل قطع کنید .

اگر گیاه رو در کنار گیاهان دیگه نگهداری میکنید نیازی به آبپاشی نیست و گیاه از سایر گیاهان رطوبت رو دریافت خواهد کرد . همچنین میتونید در تابستان یک ظرف آب در کنار گلدان بزارید یا اینکه زیر گلدانی رو از سنگریزه پر کرده و گلدان رو روی سنگریزه ها بزارید . سپس داخل زیر گلدانی کمی آب بریزید . دقت کنید که ته گلدان با آب تماس نداشته باشه که آب رو داخل نکشه .

نکته : از مهمترین دلایل خشکی و تغییر رنگ نوک برگ در فصول گرم سال ، عدم تامین رطوبت مورد نیاز گل هست .

تغذیه :

در این گیاه به صورت ماهانه میتونید از کود کامل استفاده کنید . کود کامل ان پی کی از نوع سه بیست ، بهترین کود برای این گیاه محصوب میشه .

همچنین همونطور که قبلا گفتم ، از هیومیک اسید نیز به صورت یک در میان برای تقویت خاک و اسیدی شدن اون استفاده کنید که برای این گیاه خیلی مفیده .

در فصل زمستان از کود دهی به گیاه خودداری کنید .

تذکر : از کودهای مایع نامعتبر به هیچ وجه استفاده نکنید . چرا که مواد داخلشون مشخص نیست و معلوم نیست که با چی پر شدن . سعی کنید از کود فروشی های معتبر و از کودهای کریستالون معتبری همچون باواریا ، کریستالون و … استفاده کنید .

نگهداری از گل دراسنا کامپکت

تکثیر :

برای تکثیر این گیاه ، از اواخر اسفند ماه تا اوایل فصل گرما ، ساقه ی گیاه را بریده و در روی ماسه میخوابونن تا ریشه بده . همینطور یک نایلون روی گلدون بکشید تا رطوبت کافی برای رشد جواب فراهم بشه. از زیر هم آب بدید .

پیشنهاد من اینه که دو لایه خاک داشته باشید . یه لایه پیتماس پرلیت کوچیک در ته گلدان و یک لایه ی بزرگ از ماسه سنگ در بالای اون . ابیاری رو از پایین انجام بدید و منتظر جوانه زدن گل بمونید .

بیماری های دراسنا کامپکت :

– نوک برگ ها ، در عین سالم بودن گیاه زرد ، خشک و یا سیاه میشوند :

دلایل این مورد گفته شد . تنظیم نبودن آبیاری (یعنی یا زیاده یا کمه) ، خشک بودن هوا بخصوص در فصل گرما و همینطور قلیایی بودن خاک میتونه باعث این مورد بشه . آبیاری رو تنظیم کنید ، رطوبت محیط رو افزایش بدید و از آب کتری سرد شده برای آبیاری گیاه استفاده کنید .

– بر روی برگ ها نقطه های پنبه مانند دیده میشود :

در این صورت گیاه دچار شپشک شده . بهتره اول رو و پشت برگ ها رو با پنبه آغشته به الکل تمیز کنید و سپس گیاه رو سمپاشی کنید .

لحظاتتون به کام
حق یارتون🙋

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#گلخانه من
#سایتی-برای-خانواده-ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا