گل و گیاه

راهنمای نگهداری از بنجامین | درمان مشکلات فیکوس بنجامین

سلاممم خدمت تمامی همراهان مجله خانوادگی زرین بانو ، امروز و در بخش نگهداری از گل و گیاه ، قصد معرفی یکی از محبوبترین درخچه های خانگی و آپارتمانی به نام بنجامین رو داریم .

نگهداری از فیکوس بنجامین در خانه

درخچه بنجامین چیست ؟

بنجامین یا بنژامین که با نام علمی Ficus benjamina شناخته میشود درچه ای از خانواده انجیر ها می باشد که در مناطقی از هندوستان ، تایلند و استرالیا به صورت خود رو رشد می کند . این درخت در طبیعت تا 30 متر ارتفاع پیدا میکند ولی در نمونه های خانگی با هرس مرتب ارتفاع آن کنترل می شود.

بنجامین از محبوبترین درخچه های پرورشی می باشد که با توجه به زیبایی خاصی که دارد به یکی از محبوبترین درخچه های اپارتمانی نیز تبدیل شده است . همچنین نمونه هایی از بنجامین نیز وجود دارند که دارای رنگ های ابلق بوده و بیشتر به صورت اصلاح نژادی کشت می شوند .

بنجامین در بین سایر درختچه های خانگی نیاز به توجه بیشتری دارد و در صورت عدم توجه و به خصوص وارد شدن شک به گیاه به سرعت شروع به برگ ریزی می کند . از مهمترین شک های وارده به گیاه میتوان به کاهش دما ، افزایش دما ، نور مستقیم خورشید و حتی ضربه به گیاه توسط حیوانات خانگی می باشد . در این صورت امکان برگریزی سریع گیاه بسیار بالا می رود .

شرایط نگهداری از درختچه بنجامین :

همانطور که اشاره شد ، بنجامین نیازمند نگهداری و توجه می باشد. ممکن است در برخی مواقع و با توجه به سن گیاه ، گیاه کم کم حتی به شرایط نامناسب نیز عادت کند ، اما در اینجا منظور ما ، شرایط کلی و عمومی گیاه است . بهتر است در نگهداری از این گیاه به موارد زیر توجه داشته باشید :

خاک :

خاک اصلی ترین قسمت در نگهداری از گیاهان مختلف می باشد . در صورتی که خاک کیفیت کافی نداشته باشد رعایت تمامی اصول نگهداری از گل بی فایده بوده و گیاه با مشکلاتی اساسی مواجه خواهد شد .

بهترین خاک برای درخچه ی بنجامین ، 40 درصد ماسه ، 40 درصد خاک برگ ، 10 درصد پیتماس ، 5 درصد ماسه درشت ، 5 درصد ورمی کومپست می باشد . دقت کنید که در استفاده از ورمی کمپوست زیاده روی نکنید .

فرمول های خاکی مختلفی برای این گل مورد استفاده قرار میگیره که من این فرمول رو با توجه به تجربه نگهداری از این گل در داخل خونه نوشتم .

نگهداری و پرورش فیکوس بنجامین

تعویض گلدان :

عموما تعویض گلدان به صورت هر ساله یا یک سال در میان توصیه می شود . توجه داشته باشید که در صورتی که گلدان را از گلخانه خریداری می کنید ، بهتر است حتما اقدام به تعویض گلدان کنید چراکه در گلخانه ها، گل ها به مدت زیادی در داخل یک گلدان نگهداری می شوند .

در صورتی که اقدام به تعویض گلدان هر دو سال یکبار می کنید ، هر سال خاک های سطحی گلدان را تعویض نمیاید. همچنین از وجود سوراخ در انتهای گلدان اطمینان داشته باشد تا آب های اضافه به خارج از گلدان منتقل شوند.

نور :

بنجامین نیاز به نور زیادی دارد و جز گیاهانی که در محیط های کم نور رشد می کنند نیست . در صورت کم بودن نور ، کم کم شروع به برگریزی میکند . دقت کنید که نور زیادی منظور نور غیر مستقیم است . در صورتی که نور به صورت مستقیم به برگ ها برخورد کند امکان سوزاندن برگ ها و آسیب به آنها وجود خواهد داشت.

آب :

آبیاری با توجه به حجم گلدان و محیط نگهداری متفاوت می باشد . قبل از آبیاری سطح خاک را چک کنید و پس از خشک بودن سطح خاک اقدام به آبیاری کنید . میزان ابیاری در فصول سرد سال کمتر از فصول گرم سال باید انجام گیرد . از دیگر موارد مهم در آبیاری این گیاه و در کل تمامی گیاهان آپارتمانی ، توجه به دمای آب است .

دمای آبی که با آن گیاه خود را آبیاری میکنید بهتر است نزدیک به دمای محیط باشد . برای مثال در فصول گرم سال ، گیاه را با آب خنک آبیاری نکنید ! یا در فصول سرد سال گیاه را با آب گرم یا آب خیلی سرد آبیاری نکنید چون گیاه شک دیده و شروع به برگ ریزی کرده و امکان آسیب رسیدن به ریشه های گیاه نیز وجود خواهد داشت .

دما :

دمای مناسب برای این گیاه دمای معتدلی می باشد . در تابستان محیط را خیلی گرم نکنید و دمای 25 درجه برای گیاه بسیار ایده آل است ، در زمستان نیز اجازه ی کاهش دمای محیط به زیر 15 درجه را ندهید چون باعث آسیب جدی به گیاه خواهد شد .

در صورت تغییر دمای محیط همواره خاک را بررسی کرده و سپس آبیاری کنید تا گیاه با پرآبی یا کم آبی مواجه نشود .

پرورش فیکوس بنجامین

رطوبت :

غبار پاشی روزانه برای این گیاه بسیار توصیه شده است . در زمان آبپاشی دقت کنید که آب حاوی املاح نباشد ، برای این کار بهتر است از آب جوشیده خنک شده استفاده کنید .

همچنین در صورتی که پس از غبار پاشی ، لکه هایی بر روی برگ ها مشاهده کردید غبارپاشی را متوقف و گیاه را با یک سم ضدقارچ همچون مانکوزوب غبارپاشی کنید تا مشکل برطرف گردد .

تغذیه :

از اواسط اسفند ماه تا اوسط مهر ماه ، گیاه را هر دو هفته یک بار با کود سه بیست از انواع کود NPK آبیاری کنید .

پیشنهاد میکنم از کودهای مایع بی نام و نشان استفاده نکنید چون مواد داخلش معلوم نیست و ممکنه به گیاه آسیب بزنه . بهترین انتخاب کود NPK هست که فروشنده در حضور خودتون از کیسه ی اصلی کود خارج کنه.

تمیز کردن برگ ها:

غبار پاشی روزانه در تمیز کردن برگ های گیاه کمک زیادی خواهد کرد . در صورت نیاز بعد از غبار پاشی به صورت ماهانه برگ ها را با دستمال خشک کنید . از غبارپاشی مواد شیمیایی بر روی برگ ها جدا پرهیز کنید.

تکثیر بنجامین :

امکان تکثیر بنجامین با استفاده از قلمه گیاه وجود دارد که بهترین راه تکثیر سریع گیاه می باشد . دقت کنید که ساقه ای که انتخاب میکنید ساقه ای جوان بوده و حداقل 2 برگ داشته باشد . اندازه هم 10 سانتی متر مناسب می باشد .

پس از برش کج ساقه ، آن را داخل ماسه و یا پرلیت قرار دهید . در چنین مواقعی بهتر است از مقدار کمی پیتماس در کف گلدان استفاده کنید و ابیاری را از کف گلدان انجام دهید . زمان مناسب برای قلمه گیری بنجامین اواخر اسفند تا اواسط فروردین می باشد .

راه های درمان مشکل بنجامین

بیماری های بنجامین :

نقاط سفید پنبه مانند بر روی برگ ها و زیر برگ ها وجود دارد :

گیاه به شپشک آرد آلود مبتلا شده است . بهتر است در ابتدا برگهای آلوده را با پنبه ی آغشته به الکل تمیز کنید ، سپس اقدام به سمپاشی کلی گیاه کنید . دقت کنید سمپاشی در محیط باز بوده و در محیط بسته نباشد.

لکه های زرد زیر برگ ها دیده میشود :

در صورتی که در اطراف آن برگ تار عنکبوت نیز وجود داشته باشد ، گیاه به کنه مبتلا شده است و باید سمپاشی شود .

برگ های گیاه میریزند ولی گیاه سالم و سرحال است :

شک به گیاه وارد شده است، یا هوا بیک باره گرم شده یا بیکباره سرد شده ، آب دهی کم شده یا بسیار زیاد شده . همچنین در چنین مواقعی گیاه را به محیطی پر نور منتقل کنید . سعی کنید گیاه در کنار در قرار نداشته باشد (چه درب اتاق یا درب بیرون ، کلا کنار درب قرار نداشته باشد.)

برگ ها خشک هستند و با کوچکترین تماس می افتند :

محیط گرم و خشک است ، آبیاری را افزایش داده و غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید .

لحظاتتون شیرین
حق یارتون🙋

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#گلخانه زرین بانو
#سایتی-برای-خانواده-ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا