متفرقه

نحوه پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل + خشک کردن پس از شستشو

امروز قصد داریم به نحوه پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل بپردازیم. مخمل پارچه‌ای لوکس و البته حساس است که به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد و تمیز کردن آن تا حدودی دشوار به نظر می‌رسد.

در صورتی که مبلمان مخمل شما با جوهر خودکار ظاهر نامناسبی پیدا کرده‌، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. چرا که با رعایت برخی نکات می‌توانید این لکه‌ها را به راحتی از بین ببرید. در این مطلب بهترین روش‌های پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل را برای شما آماده کردیم.

با وجود این، به شما توصیه می‌کنیم شستشوی مبل و تعمیر مبل مخمل را به افراد متخصص واگذار کنید تا شاهد نتیجه بهتری باشید.

خدمات مبل شویی

پارچه مخمل چیست؟

برای اینکه بتوانید لکه خودکار روی مبل مخمل را به بهترین شکل پاک کنید، بهتر است ابتدا درمورد این پارچه اطلاعاتی دریافت کنید.

در گذشته مخمل از ابریشم پرزدار بدست می‌آمد که یک نوع پارچه خاص و گران‌قیمت محسوب می‌شود. برخلاف سایر پارچه‌ها، پارچه مخمل تخت بافته نیست. فرآیند تهیه این پارچه پیچیدگی خاصی دارد که سبب لطافت و نرمی آن می‌شود‌. تا جایی که عبارت مخمل مانند (به معنای نرم و لطیف) از آن گرفته شده است.

امروزه علاوه‌بر مخمل ابریشم کلاسیک، از انبوهی از مواد دیگر در ساخت مخمل استفاده می‌شود که نسبت به ابریشم مقرون به صرفه‌تر هستند. این مواد عبارتند از :

  • پنبه
  • ویسکوز
  • پلی استر (در بیشتر موارد مخلوطی از پنبه و پلی استر)
  • پشم
  • موهر
  • کتان

امروزه پیدا کردن پارچه مخملی که از ابریشم خالص تهیه شده باشد از گذشته بسیار دشوارتر است. حتی اگر موفق به پیدا کردن این پارچه شدید، مطمئن باشید که برای خرید آن باید هزینه هنگفتی را پرداخت کنید. در حال حاضر بیشتر پارچه‌های مخمل از جنس ویسکوز هستند که به عنوان ابریشم هنری شناخته می‌شوند.

در خصوص لکه‌پذیری پارچه‌های مخمل می‌توان گفت، لکه‌های روی مخمل در عمق پارچه فرو نمی‌روند و تنها قسمت‌هایی از سطح را آلوده می‌کنند.

پارچه مخمل وابسته به روش تهیه آن، انواع مختلفی دارد و روش‌های تمیز کردن آن‌ها هم متفاوت است. به عنوان مثال مخمل تهیه شده از ابریشم بسیار حساس بوده و به سرعت لکه می‌شود. در حالی که مخمل پلی‌استر یا مخمل مصنوعی مقاومت بیشتری دارد و می‌توان آن را در خانه استفاده کرد.

مخمل طبیعی نسبت به نوع مصنوعی آن از ظرافت بیشتری برخوردار است و تمیز کردن آن باید با دقت بالایی انجام شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم برای پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل و شستشوی مبل از کمک یک متخصص بهره بگیرید. اگر هم قصد دارید به جای مخمل یک پارچه ی رویه مقاوم تر برای مبلمان داشته باشید برای تعویض رویه و تعمیر مبل روی متخصصان “خدمت از ما” حساب کنید. اما اگر پارچه مخمل شما از مواد مصنوعی تهیه شده باشد، می‌توانید آن را با بخار تمیز کنید و هیچ نگرانی بابت آسیب دیدن یا چروک شدن آن نداشته باشید.

نکاتی که پیش از تمیز کردن مبل مخمل باید بدانید

به شما توصیه می‌کنیم پیش از اینکه تمیز کردن مبل مخمل خود را آغاز کنید، اطلاعات درج شده روی برچسب مبل را حتما مطالعه کنید. روی این برچسب‌ها دستور‌العمل‌های لازم برای شستشوی مبل مخمل نوشته شده است. با توجه و رعایت این نکات می‌توانید از وارد شدن هرگونه آسیب به مبل‌ها در هنگام شستشو خودداری کنید.

احتمالا با مشاهده برچسب دستورالعمل چهار حرف انگلیسی W، S، WS و X را مشاهده خواهید کرد. این چهار حرف معانی خاصی دارند که در ادامه معنی هرکدام را برای شما توضیح خواهیم داد.

حرف W

این حرف نشان‌دهنده آن است که برای تمیز کردن مبلمانتان فقط مجاز به استفاده از آب هستید.

حرف S

این حرف به این معناست که اصلا برای پاک کردن لکه‌های ایجاد شده روی مبل مخمل از آب استفاده نکنید. در بازار محلول‌های مخصوصی وجود دارد که بدون نیاز به آب و تنها با استفاده از آن‌ می‌توانید لکه ایجاد شده بر روی پارچه مخملی مبلمان خود را به راحتی و بدون آسیب پاک کنید. استفاده از آب برای مبل‌هایی که برچسب S دارند‌ بسیار مضر بوده و سبب ایجاد لکه‌های بیشتری بر روی مبل می‌شود.

حرف WS

اگر حروف WS را روی برچسب مبلمان خود مشاهده کردید، می‌توانید بدون هیچ نگرانی از آب و یا محلول های پاک کننده برای پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل خود استفاده نمایید.

حرف X

برای تمیز کردن مبل مخمل خود تنها می‌توانید از جاروبرقی یا برس‌های نرم کمک بگیرید.

شستشوی مبل

نحوه پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل

لکه جوهر خودکار از لکه‌های بسیار سرسخت است و اگر روی چیزی نشست، پاک کردن آن کاری سخت و دشوار است. با اینکه پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل کار راحتی نیست؛ اما با استفاده از نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، می‌توانید این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید. با این حال به شما توصیه می‌کنیم به دلیل حساسیت بسیار زیاد پارچه مخمل، بهتر است برای از بین بردن لکه‌ها و شستشوی آن، از متخصصین خدمت از ما استفاده کنید.

نمک خوراکی و گلیسرین از موادی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید جوهر خودکار را کمرنگ‌تر کرده و یا به طور کامل از بین ببرید.

پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل با نمک خوراکی

نمک خوراکی از موادی است که علاوه‌بر کاربرد خوراکی، در موارد دیگری مثل پاک کردن آلودگی‌ها و از بین بردن لکه‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از نمک یکی از روش‌های مناسب برای تمیز کردن لکه خودکار از روی پارچه مخمل است. برای این کار ابتدا کمی آب روی لکه خودکار ریخته و آن را خیس کنید. سپس مقداری نمک خوراکی را روی لکه بپاشید. در انتها با استفاده از پنبه یا یک دستمال نرم و لطیف نمک را به آرامی روی جوهر مالش دهید تا لکه کمرنگ و کمرنگ‌تر شود.

تمیز کردن لکه خودکار با گلیسیرین

گلیسرین ماده دیگری است که در پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل موثر است. این ماده حتی از توانایی پاک کردن و از بین بردن لکه‌های قدیمی و سرسخت هم برخوردار است.

برای پاک کردن جوهر با این ماده جادویی، کافیست گلیسرین را با چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید. سپس ترکیب به دست آمده را روی لکه بمالید. اگر لکه با مالش از بین نرفت، اجازه دهید ترکیب برای مدتی روی لکه باقی بماند. پس از پاک کردن لکه خودکار، محل آن را با کمی آب بشویید تا اثری از گلیسیرین و مایع ظرفشویی باقی نماند.

خشک کردن مبل مخمل پس از شستشو

تا به اینجا فهمیدیم چگونه می‌توانیم لکه خودکار را از روی پارچه مخمل مبل پاک کنیم. برای این مسئله دو روش شستشو بیان کردیم. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که آیا شستشو و تمیز کردن مبل به همین جا ختم می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. چرا که پس از شستشو و از بین بردن لکه‌، نوبت به خشک کردن مبل می‌رسد.

پس از پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل با نمک یا گلیسیرین، با یک پنکه یا سشوار محل مرطوب‌شده را به خوبی خشک کنید. یا به جای این کار می‌توانید تشک مبل را در هوای آزاد و در معرض نور ملایم قرار دهید. این مرحله از شستشوی مبل بسیار مهم است. در مدتی که مبل در حال خشک شدن است، روی آن ننشینید. پس از اینکه پارچه مبل کاملا خشک شد، با استفاده از یک برس نرم و خشک به آرامی پرز‌ها را در جهت خواب پارچه شانه کنید. برای خشکشویی مبل از بخارشوی هم می‌توانید کمک بگیرید.

سخن آخر در مورد پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل

در این مطلب دو روش موثر برای پاک کردن خودکار از روی پارچه مبل مخمل را برای شما توضیح دادیم و یاد گرفتیم چگونه پس از شستشو مبل مخمل را خشک کنیم. اما اگر همچنان درمورد شستشوی مبل‌هایتان دچار تردید هستید، می‌توانید آن‌ها را با خیال راحت به خدمت‌گزاران “خدمت از ما” بسپارید. متخصصین این مجموعه شستشو و تعمیر مبل شما را انجام داده و آن را مثل روز اول به شما تحویل می‌دهند.

اگر برای دریافت خدمات مبلشویی یا تعمیر مبل به کمک و مشاوره تخصصی نیاز دارید، کافیست سری به اپلیکیشن یا وب سایت “خدمت از ما” به آدرس https://khedmatazma.com/ بزنید و یک سفارش رایگان ثبت کنید. در کمترین زمان ممکن 5 متخصص ضمن ارائه پیشنهاد قیمت خدمات شستشوی مبل، نکات مهم را برایتان توضیح می دهند.

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا