نکات گل کاریگل و گیاه

معرفی انواع خاک باغبانی | پیتماس ، خاک برگ ، پرلیت ، کوکپیت و …

سلاممم خدمت تمامی همراهان همیشگی مجله خانوادگی زرین بانو، در این بخش از گلخانه زرین بانو قصد معرفی انواع خاک های مورد استفاده در پرورش گل و گیاه رو داریم . شناخت خاک های مختلف میتونه کمک شایانی به موفقیت شما در پرورش گیاهان و گلهای مختلف بکنه . با این پست همراه زرین بانو باشید …

معرفی انواع خاک باغبانی

انواع خاک باغبانی و گلکاری :

اهمیت خاک های گلکاری بخصوص در زمانی مشخص میشه که قصد کاشت گل در گلدان رو داشته باشید. در این شرایط و با توجه به اینکه گیاهان نمیتونن فقط متکی به آب باشن و برای رشد و نمو بهتر نیاز به تغذیه هم دارن، اولین راه تغذیه بهره بردن از خاک مفید موجود در گلدان هست .

پس از این نظر باید شناخت کافی از خاک های مفید داشته باشید . زهکشی مناسب نیز از دیگر مواردی هست که اهمیت بسیاری در کاشت گل و گیاه داره .

یادتون باشه که حتما زیر گلدون باید سوراخ داشته باشه تا آب اضافی از ته گلدون خارج بشه. در گیاهانی که خاک های سنگینی دارن از چندتا سوراخ استفاده کنید تا آب سریعتر خارج بشه . این مورد رو اصطلاحا زهکشی میگن.

زهکشی در اصطلاح فنی هم به معنای خارج کردن آب از خاک هست تا گیاهان به خوبی و بدون مزاحمت آب اضافی بتونن رشد کنن. این عمل در کشاورزی ، ساخت سازه های مختلف و … از اهمیت بالایی برخورداره.

خاک سبک و خاک سنگین :

خاک سبک :

خاک سبک اصطلاحا به خاکی گفته میشه که آب رو سریعا از خودش رد کنه . این خاک کمتر آب رو در خودش نگه میداره و زهکشی بسیار خوبی داره . این خاک بیشتر برای ساکیولنتها ، کاکتوس ها و گیاهان به اصطلاح گوشتی مناسب هست ، چون این گیاهان آب داخل خودشون دارن و نباید آب بیش از حد بهشون برسه ! بهترین خاک هایی که در سبک شدن خاک تاثیر دارن ، ماسه و سنگ ریزه هست . پرلیت و لیکا هم میتونن خاک رو خیلی سبک کنن اما به دلیل اینکه آب رو داخل خودشون نگه میدارن و کم کم رها میکن برای گیاهان اشاره شده زیاد جالب نیستن.

خاک سنگین :

خاک سنگین همین خاک باغچه هست . اگه این خاک رو تو گلدون بریزید میبینید که به سختی از زیر گلدون خارج میشه و حتی ممکنه 1 2 دقیقه روی سطح گلدون باقی بمونه .

انواع خاک ها :

خوب الان با اصطلاح خاک سبک و سنگین آشنا شدین . میخوایم مواد تشکیل دهنده ی خاک های مختلف رو با هم دیگه بررسی کنیم.

خاک باغچه چیست ؟

خاک باغچه همین خاک عمومی هست که در زمین های کشاورزی و حیاط های خونه ها هم پیدا میشه . این خاک مقدار بیشتریش از گل و لای تشکیل میشه و مقداری از رس هم در داخل اون پیدا میشه . خاک با توجه به منطقه میتونه متفاوت باشه . اما اصطلاحا منظور از خاک باغچه همون خاک معمولی هست.

خاک باغچه چیست

خاک لومی چیست ؟

خاک لومی شامل ترکیبی از ماسه سنگ ، گل و لای و خاک رس هست . این ترکیب دارای مقادیر زیادیتری از ماسه سنگ و سنگریزه های درشت هست و برای باغبانی و گلکاری از بهترین خاک ها محصوب میشه . این خاک به گونه ای تهیه میشه که نه مثل خاک باغچه ، آب رو زیاد در خودش نگه میداره و نه مثل ماسه سنگ سریع خاک رو رد میکنه . از این جهت برای گیاهان عمومی انتخاب بسیار مناسبی محسوب میشه .

خاک لومی چیست

جهت تشخیص خاک لومی از خاک معمولی ، میتونید مقداری از خاک رو خیس کنید و اونو داخل مشتتون فشرده کنید ، سپس مشتتون رو باز کنید ، اگه روی خاک رگه هایی افتاد و خاک کم کم باز شد یعنی خاک لومی هست . اگه هیچ اتفاقی نیفتاد و همونجوری موند ، خاک معمولی و گل و لای هست ! اگه سفت شد و سریع هم شکل گرفت یعنی رس خاک زیاده و برای گلکاری مناسب نیست .

خاک برگ چیست ؟

خاک برگ در اصطلاح به برگ های پوسیده ای گفته میشه که طی فرایندی به صورت مصنوعی یا به صورت طبیعی تولید میشن . خاک برگ به تنهایی ماده ی خاصی نداره ولی میتونه باعث نگه داشتن رطوبت خاک و همینطور عبور سریعتر خاک و اصطلاحا سبک شدن خاک بشه .

یه نکته که لازمه گفته بشه ، خاک برگهای موجود در بازار هست. بسیاری از بسته بندی های موجود از خاک برگ به دلیل اینکه وزن بسته رو افزایش بدن و در نتیجه قیمتش رو ببرن بالا، علاوه بر خاک برگ، خاک باغچه، گاها پرلیت و مواد دیگه بهش اضافه میکنن . پس اگه خاکبرگی خریداری کردید که جز برگ چیزای دیگه ای هم داخلش بود ، دلیلش همینه !

نکته : خاک برگ ها اصولا دارای علف های هرز هستن ، از این رو بهتره قبل از استفاده اونها رو دقیق بررسی کنید تا شاهد رشد علف های مختلف داخل گلدونتون نشید !
نکته : خاک برگ با توجه به اینکه میتونه خاک رو مرطوب نگه داره و گاها هم واکنش های مختلفی در خاک ایجاد کنه، برای کاکتوس ها و ساکیولنت ها و به طور کلی گیاهانی که آب داخلشون نگه میدارن مناسب نیست .
پیتماس چیست ؟

پیتماس باقیمانده از خزه ها و جلبک هایی می باشد که بیشتر در نزدیکی دریاهای منتهی به شمالگان یافت می شود . این خزه ها در طول سالیان سال تجزیه شده و موادی را بوجود می آورند که می تواند کمک شایانی در کاشت گیاهان و باغبانی کند .

پیتماس چیست

پیتماس با توجه به مواد موجود در آن در رنگ های سیاه و قهوه ای و همچنین مابین آنها در بازار موجود می باشد. عملکرد پیتماس به گونه ای است که آب را به خوبی به خود جذب میکند. سپس و به مرور زمان این آب را در اختیار خاک و گیاه قرار میدهد . این امر همچنین سبب ایجاد تخلخل در خاک نیز می شود .

در گیاهان آپارتمانی همواره استفاده از پیتماس در کنار سایر ترکیب ها توصیه میشود . همچنین در کاشت کاکتوس ها و ساکولنت ها استفاده از پیتماس برای حداکثر یک سوم ترکیب نیاز مبرمی می باشد .

نکته : پیتماس ها در بسته بندی های مختلف و بیشتر توسط کشورهای اروپایی همچون هلند ، آلمانی ، لتونی ، استونی و … به بازار عرضه میشود . پس در زمان خرید به مارک و نوع پیتماس دقت کنید . چراکه بسیار دیده شده است که از پیتماس های بی کیفیت تولید شده در کشور ترکیه و یا پیتماس های نامناسب تولید شده در برخی مناطق استان اردبیل که به صورت غیرقانونی نیز برداشت شده است ، به خریدار فروخته شده و گیاه خریدار دچار مشکلات عمده ای میشود.

نکته : برای بنفشه آفریقایی از ترکیب پیتماس و پرلیت به عنوان خاک استفاده میشود .
نکته : پیتماس به دلیل خاصیت اسیدی و همینطور رهاسازی آرام آب ، به عنوان یکی از مهمترین خاک های بستر کشت انواع بذر ها مورد استفاده قرار میگیرد .
پرلیت چیست ؟

پرلیت از فعالیت های آتش فشانی حاصل شده است . جالبه بدونید که پرلیت سنگ هست ! درسته که بسیار سبک و شکننده هست ولی جزو سنگ ها حساب میشه . پرلیت میتونه 6 تا 8 برابر وزن خودش آب رو در خودش نگهداره . در نتیجه با توجه به این ویژگی و همچنین شکل ظاهری خودش برای ایجاد تخلخل و همینطور سبک کردن خاک ازش استفاده میشه .

پرلیت چیست

نکته : پرلیت همون دونه های سفید هست که روی خاک یا داخل ترکیب های خاکی مشاهده میکنید .
نکته : پرلیت در اندازه های مختلفی در بازار وجود داره که با توجه به نیاز خودتون میتونید مورد مد نظر انتخاب کنید .

برخی از پروش دهنده ها در پرورش برخی از گلها در انتهای گلدان از پرلین استفاده میکنن تا آب و رطوبت رو به آرامی به سمت ریشه های گیاه ارسال کنه .

این متن ادامه دارد …

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#گلخانه من
#سایتی-برای-خانواده -ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا