نکات گل کاریگل و گیاه

خاک مناسب برای کاکتوس چیست ؟

بنام خدا ، سلاممم خدمت تمامی همراه زرین بانو، در این پست از بخش گل و گلکاری زرین بانو به معرفی بهترین خاک برای کاکتوس خواهیم پرداخت. این ترکیب خاکی برگرفته از تجربه ی نزدیک به ده ساله همراه با نکاتی هست که از اساتید برجسته ی کاکتوس ایران اخذ شده و میتونه کمک بسیاری به شما در انتخاب خاک مناسب بکنه. با این پست همراه زرین بانو باشید …

معرفی خاک مناسب برای کاکتوس

انتخاب خاک مناسب برای کاکتوس ها یکی از مهمترین پرسش هایی می باشد که بسیاری از کاربران همیشه به دنبال اون هستن.

بعضی از افراد فکر میکنن که کاکتوس نیاز به خاک خاصی نداره و همینجوری اگه بکاریش داخل ماسه رشد میکنه ! در مقابل برخی هم کاکتوس هارو در داخل انواع خاک ها میکارن و فرقی بین یک کاکتوس و یک گل اپارتمانی مثل گل شمعدانی قائل نیستن ! در حالی که نگهداری از گل شمعدانی با یه کاکتوس از زمین تا آسمان متفاوته !

نکته : خاک کاکتوس باید سبک باشه. یعنی به سرعت آب ازش رد میشه .
نکته : این ترکیب خاک مناسب برای کاکتوس های تیغ دار هست ، ساکیولنت ها که برگ دارن ، مثل آشوریا و … خاک سنگینتری نیاز دارن .

ترکیب خاک کاکتوس :

فرمول مشخصی که طی سالها تجربه بهش رسیدم به این صورت هست :

ماسه شسته شده (3 واحد) + سنگ ریزه (1 واحد) + پیتماس (1 واحد) + ورمی کمپوست (مقداری) + زغال اکتیو (مقداری ).

در زیر به بررسی موارد مختلف داخل این ترکیب میپردازیم :

– ماسه شسته چیست ؟

ماسه شسته شده در اصطلاح، به ماسه ای میگیم که طی مراحلی شسته شده باشه و آلودگی ها همراه خاک های ریز از اون خارج بشه. این شستن نیاز به مراحل پیچیده ای نداره . ماسه رو یکم زیر آب میگیرید تا آت و آشغال های همراه اون که میتونه شامل پلاستیک ها و علف های هرز و … بشه از داخلش خارج بشه و شسته بشه اصطلاحا .

نکته : ماسه شسته در اصطلاح ساختمان سازی و عمران، به ماسه ای گفته میشه که با خاک مخلوط بشه. ما منظورمون اینجا این نوع خاک نیست.

ماسه خوب رو از کجا بیاریم :

دو نوع در کل ماسه داریم ، یکی ماسه رودخونه هست و یکی هم ماسه سنگ شکن . این دو با هم یه سری تفاوت خیلی اساسی دارن که با تجربه کامل متوجه اونها خواهید شد .

ماسه رودخونه : این نوع ماسه رو باید از کنار رودخونه ها پیدا کنید. در این نوع ماسه، قطعات ماسه دارای گوشه های گرد هستن ، که کاملا قابل تشخیص هستن. از طرفی میتونه داخل اونها یکسری جلبک های ریز مفیدی باشه که برای گیاهان هم مفیده (البته اگه زیاد بشوریدش اینا میره که مشکل خاصیم نیست!) . این ماسه بهترین ماسه برای استفاده در گلکاری هست.

ماسه سنگ شکن : ماسه سنگ شکن در معدن ماسه تولید میشه. قطعات این نوع ماسه و سنگ ریزه هاش گوشه های تیزی دارن که کاملا مشخص هست که توسط دستگاه خورد شدن. اکثر (نه همه) ماسه های مورد استفاده در ساختمان سازی ها از ماسه های سنگ شکن هست . دلیلش هم وجود گوشه های تیز و در نتیجه چفت شدگی کامل سیمان با این نوع سنگ های گوشه دار هست.

ماسه شسته برای خاک کاکتوس
ماسه شسته
نکته : گوشه های تکه ای و تیز ماسه های سنگ شکن در برخی از موارد میتونه سبب آسیب به ریشه ی کاکتوس های حساس بشه. اگه کاکتوس های گرون قیمت دارید بهتره این مورد رو در نظر بگیرید و از ماسه های رودخونه استفاده کنید . تفاوتشون با اینکه در نگاه اول کم هست ولی در عمل زیاده !
نکته : وقتی ماسه رو میارید ، با الک ریز ( اندازه 5 میلیمتر ، مثلا از الک های بنایی ریز ) اون رو الک کنید ، سنگ ریزه های رو بزارید کنار و ماسه رو هم کنار بزارید . سنگ ریزه ها بعدا قابل استفاده خواهند بود.

– سنگ ریزه برای کاکتوس :

منظور از سنگ ریزه در اینجا همون سنگ های الک شده در مرحله ی قبل هست که از ماسه هاتون جا مونده. این نوع سنگ ها بسیار مفید خواهند بود .

در 3 جا از این سنگ ها استفاده میکنیم :

داخل خاک : داخل خاک به منظور ایجاد فضا برای نفس کشیدن مناسب گیاه و همینطور بهبود زهکشی از سنگ ریزه ها استفاده میکنیم. اندازه ی سنگ ریزه ها نباید خیلی ریز و نه خیلی درشت باشه .

سنگریزه برای خاک کاکتوس
سنگریزه
نکته : در کاکتوس ها به هیچ وجه پیشنهاد نمیشه که از پرلیت ، لیکا و یا ورمی کولیت استفاده بشه چرا که این موارد اشاره شده رطوبت رو در خودشون نگه میدارن و کم کم آزادش میکنن که این مورد ممکنه باعث فساد در ریشه ی کاکتوس بشه.

ته گلدان : کاربرد دیگه ی سنگ ریزه ها که بیشتر در این قسمت از سنگ ریزه های درشت استفاده میشه ، قرار گرفتن اونها در کف گلدان هست . هدف از اینکار بهبود در سیستم زهکشی و جلوگیری از ایجاد حالت باتلاقی در کف گلدان هست.

سنگریزه درشت کاکتوس
سنگریزه درشت برای کف گلدان

روی گلدان : روی گلدان هم میتونید از مقداری سنگ ریزه سایز متوسط استفاده کنید. دلیل استفاده از سنگ ریزه در روی گلدان میتونه به دلایلی همچون : زیبایی سطح گلدان ، جلوگیری از نفوذ حشرات به داخل خاک و … باشه .

نکته بسیار مهم : دقت کنید که در هیچ کدام از موارد بالا، از سنگ ریزه های رنگی استفاده نکنید . فقط سنگ ریزه های طبیعی یا سنگ ریزه های بدست اومده از سنگ شکن ها منظور هست.
نکته : سنگ ریزه های رنگی (فقط اونایی که رنگ میشن نه طبیعی ها) به دلیل اینکه با رنگ شیمیایی رنگ میشن، پس از چندین مرحله آبیاری رنگشون کم کم از دست میره و مواد شیمیایی وارد خاک میشه که میتونه سبب آسیب به گیاه میشه. اینکه میبینید بعضی از گلخانه ها گلهاشون رو با این سنگا تزئیین میکنن ، دلیل عدم آگاهی نیست ، دلیل سود بالاست !

– پیتماس برای کاکتوس :

استفاده از پیتماس به منظور تامین مواد غذایی در خاک کاکتوس بسیار مهم هست. در خرید پیتماس توجه داشته باشید که به هیچ وجه قاطی پرلیت نباشه . در خاک کاکتوس نباید پرلیت بریزید (پرلیت دانه های سفید داخل خاک های بنفشه آفریقایی هست ).

پیتماس برای خاک کاکتوس
پیتماس

پیتماس خالص به رنگ قهوه ای یا سیاه هست که در پست “خاک پیتماس چیست” میتونید اطلاعات بیشتر در مورد این خاک کسب کنید .

ورمی کمپوست برای کاکتوس :

مقداری کمی ورمی کمپوست میتونه در رشد مناسب کاکتوس تاثیر شگفت انگیری داشته باشه ! تجربه نشون میده که این کود طبیعی اگه با کیفیت باشه تاثیرش خارق العاده هم خواهد بود.

اگه پیمانتون رو به 4 قسمت تقسیم کنید ، یک چهارم از پیمانه رو ورمی کمپوست پر کنید و بریزید داخل خاک کاکتوستون .

نکته : اگه ورمی کومپوست زیاد بریزید نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه سریعا باعث سوختن ریشه کاکتوس میشه .

ورمی کمپوست یه نوع کود طبیعی هست که طریقه تولید پیچیده ای هم نداره. در برخی از موارد علاوه بر استفاده از مواد گیاهی مختلف در داخل این کمپوست ، ممکنه از کود دامی پوسیده هم در داخلش استفاده بشه. پس از مخلوط کردن این مواد یه مدت میزارن مواد همونجوری باقی بمونه و بعد کرم خاکی مخصوصی رو به این مواد اضافه میکنن. تعداد کرم ها بستگی به مقدار مواد داره . کرم ها شروع به خوردن مواد و دفع اون میکنن. در نتیجه یه کمپوستی حاصل میشه که ریز ریز هست ، بو نداره و برخلاف کود گاوی ، علف هرز هم نداره و برای استفاده در گلهای آپارتمانی عالی هست .

ورمی کومپوست
ورمی کومپوست
نکته : میشه از کود گاوی پوسیده هم، به مقدار یک ششم، استفاده کرد ولی ورمی کومپوست بهتره. علف هرز نداره.

– استفاده از زغال اکتیو برای خاک کاکتوس :

زغال اکتیو یک نوع زغال خاص هست و با زغال معمولی که برای پخت و پز استفاده میشه متفاوت هست. مهمترین خاصیت این نوع زغال جذب باکتری ها و قارچ های مضر هست که میتونه به گیاه آسیب برسونه . البته زغال اکتیو خاصیت های زیادی برای پوست و مو و … داره و در آکواریوم ها نیز به منظور جذب زردی آب و آلودگی های موجود در آب استفاده میشه .

زغال اکتیو برای خاک کاکتوس
زغال اکتیو

این نوع از زغال به اندازه ی زغال های معمولی سیاهی نمیده به خاک ، یعنی برخلاف زغال معمولی دستتون رو بزنید دستتون اونقدرا سیاه نمیشه. بو نداره و هیچ ماده ی اضافی بهش اضافه نمیکنن.

هدف استفاده از زغال اکتیو در خاک کاکتوس، جلوگیری از ورود باکتری های مضر برای ریشه به خاک و آسیب به ریشه گل هست که تا درصدی میتونه این کار رو انجام بده .

نکته 1 : از زغال معمولی هم میتونید استفاده کنید ولی ، اولا باید کاملا مطمئن باشید که مواد آتش زن به اون زغال اضافه نشده باشه ، ثانیا زغال کهنه نباشه.
نکته 2 : میتونید کلا زغال رو ترکیب خاک حذف کنید ! مشکلی پیش نمیاد . بودنش ضروری نیست ولی باشه بهتره !
نکته 3 : زغال اکتیو رو میتونید از مراکز فروش لوزام آکواریوم یا سایت های اینترنتی مثل دی جی کالا و … خریداری کنید .
پیمانه یا واحد مورد نظر برای اندازه گیری خاک چه اندازه باشه ؟

این مورد اصلا مهم نیست که پیمانه چه اندازه باشه ! شما میتونید پیمانه رو یه لیوان در نظر بگیرید. از این لیوان برای ریختن تمامی موارد اشاره شده استفاده کنید.

مهم اینه که در ریختن وسایل، اندازه ها ثابت باشه و عوض نشه . حالا پیمانه چه لیوان باشه ، چه بیلچه باغچه باشه و چه هر چیزی که دم دستتون هست.

آیا میشه خاک رو برای مدت زمان زیادی نگه داشت ؟

بله هیچ منعی نداره . فقط باید در محلی نگهدارید که میزان رطوبت خیلی کم باشه که تولید قارچ داخل خاک نکنه.

آیا امکان استفاده از کود و سم داخل خاک کاکتوس وجود داره ؟

امکان استفاده وجود داره ولی باید به نکات زیر توجه کنید :

  • اگه میخواید از کود استفاده کنید باید کود از انواع کود کندرها باشه . یعنی کودهایی که کم کم اثر میزارن . چون اگه کود عادی بریزید با اولین آبیاری خدافظ میکنه و برای همین نیازی به اینکار نیست .
  • برخی از پرورش دهنده ها ، هنگام تهیه خاک به ترکیب خاک مقداری سم ضد قارچ میزنن . من نزدم تا حالا ولی میتونید استفاده کنید . خیلی کم باید این مقدار به خاک اضافه بشه . این مورد باعث ضدعفونی خاک میشه . متداول ترین قارچ کش خاک هم کاربندازیم (Carbendazim) هست.
آیا میشه از ترکیب های خاک دیگه هم استفاده کرد ؟

بله ، اول مقاله اشاره کردم که هر نوع ترکیب دیگه ای هم قابل استفاده هست . نظر ها متفاوته و من در این مقاله ترکیب خاک تجربی خودم رو نوشتم. ترکیب های مختلفی هستن که بسیاری از اساتید استفاده میکنن که میتونه اونا هم براتون مفید باشه.

آیا میشه از خاک های آماده کاکتوس استفاده کرد ؟

من پیشنهاد نمیکنم . چون اصلا معلوم نیست داخل اون خاک ها چیه و آیا نیاز های خاکی کاکتوس کامل تامین میشه یا نه . در این خاک ها از خاک باغچه هم به منظور افزایش وزن بسته ممکنه استفاده بشه که با اینکه از نظر منابع غذایی مفید هست ولی باعث سنگینی خاک میشه و ممکنه به ریشه آسیب بزنه.

آیا ترکیب خاک کاکتوس برای استفاده در تمام نقاط کشور یکیه ؟

ترکیب اشاره شده تقریبا برای تمام نقاط کشور مناسب هست. در برخی از مناطق مثل مناطق گرم سیری ، میشه خاک رو کمی سنگین تر هم در نظر گرفت و میزان پیتماس رو بیشتر زد ، چون سرعت خشک شدن خاک بسیار بالاست . ولی همین ترکیب که گفتم برا همه جوابه .

کاکتوس های وارداتی چرا خاکشون فرق داره ؟

کاکتوس های وارداتی اکثرا داخل کوکوپیت خالص وارد میشن. دلیلش هم به این خاطر هست که این گلدونها با کشتی حمل میشن ، کوکوپیت هم وزن بسیار کمی داره ، پوست نارگیله در اصل! برای همین و به منظور کاهش هزینه های ناشی از افزایش وزن بار ، از خاک معمولی استفاده نمیشه . یک بار به کوکوپیت در کشور مبدا ، محلول مخصوص رشد اضافه میکنن و گل و میکنن داخلش ، به مرور با توجه به اون محلول گل ریشه میده و کوکوپیت هم برای مدت زیادی رطوبت رو کم کم به ریشه میده . اما بعد از اینکه به گلخونه ها رسیدن باید خاکشون حتما عوض بشه.

استفاده از کوکوپیت رو در خاک کاکتوس رو من پیشنهاد نمیدم. با اینکه در ریشه دار کردن مفیده ولی رطوبت زیاد نگه میداره و ممکنه باعث آسیب به ریشه بشه.

لحظاتتون شیرین
حق یارتون🙋‍♀️

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#گلخانه من
#سایتی-برای-خانواده -ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

5/5 - (2 امتیاز)

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا