زندگینکات خانه داری

روش های تمیز کردن یخچال و فریزر | + مهمترین نکات تجربی

Refrigerator Cleaning Methods

به نام خدا، دوستان و همراهان همیشگی مجله ی خانوادگی زرین بانو سلام،در بخش نکات خانه داری با معرفی روش هایی برای تمیز کردن و برق انداختن یخچال و فریزر در خدمتتونیم.

تمیز کردن یخچال در خانه

اگر شما هم علاقمندید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید،دعوت می کنم در ادامه با ما همراه باشید.

یخچال یکی از لوازم خانگی برقی بسیار پر کاربرد در هر خانه ایست و از آنجایی که مواد غذایی داخلش نگهداری میشه ،نظافت آن اهمیت ویژه ای داره.

حتما یخچالتون رو هر چند وقت یک بار با مواد پاک کننده ی طبیعی تمیز و ضد عفونی کنید.

سعی کنید این کار را زمانی انجام بدید که یخچالتون خالی شده و قصد خرید دارید…

◾️ آموزش تمیز کردن یخچال

1-ابتدا یخچال و از پریز برق بکشید.

2-درب یخچال رو باز کنید. چیزی رو جلوی درش بگذارید تا بسته نشه و تمام مواد غذایی رو خارج کنید. اگر در تابستان این کار رو می کنیم. حتما مواد غذایی فاسد شدنی رو تا تمیز شدن یخچال در جای خنک مثل بالکن یا جلوی کولر قرار بدید.

3-قسمت هایی از یخچال که قابلیت جدا شدن دارند مثل قفسه ها از یخچال خارج کنید.

4-قفسه ها رو با اسکاچ نرم و مخلوط آب و مایع ظرف شویی بشویید. و آبکشی کنید. سپس روی پارچه ای بگذارید تا آبشون کشیده بشه.

5-برای تمیز کردن درون یخچال به مقدار مساوی یک لیوان آب گرم و سرکه سفید رو باهم ترکیب کنید. و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید.

یک دستمال پنبه ای بدون پر رو داخل محلول خیس کنید،کامل آبش رو بگیرید و بعد درون یخچالتون رو تمیز کنید.

🌟سرکه و جوش شیرین بهترین تمیز کننده، ضد عفونی کننده و لکه بر طبیعی است.

علاوه بر اینکه درون یخچالتون رو ضد عفونی و تمیز می کنه بوهای ناخوشایند مواد غذایی رو نابود کرده و بوی خوبی به یخچالتون می ده. بعد از تمیز کردن با سرکه و جوش شیرین نیازی به آبکشی هم نداره.

6-حالا قفسه ها شسته شده رو با دستمال تمیز خشک کنید و داخل یخچال قرار بدید.

7-مواد غذایی رو بررسی کنید .آنهایی که تاریخ مصرفشان گذشته دور بریزید و بقیه رو با دستمال مرطوب تمیز کرده و دوباره مرتب در یخچال بچینید. می تونید از سبد های نظم دهنده ی یخچال هم استفاده کنید.

8-حالا یخچالتون تمیز شده و دربشو ببندید. و بعد به برق بزنید.

◾️از بین بردن بوی داخل یخچال

اگر دوست دارید یخچالتون بوی مواد غذایی نگیره همیشه مواد غذایی بو دار رو داخل ظروف درب دار نگهداری کنید، پیاز باقی مانده رو داخل کیسه فریزر بگذارید.

میوه های بو دار مثل طالبی ،خربزه ،خیار خرد شده حتما داخل ظرف درب دار بگذارید.

همچنین اگر دوست دارید یخچالتون بوی خوبی داشته باشه می تونید در ظرف کوچکی مقداری جوش شیرین بریزید و داخل یخچال بگذارید.

از بین بردن بوی داخل یخچال با جوش شیرین

جوش شیرین بو های بد مواد غذایی رو به خودش جذب می کنه و بوی خوبی رو در فضا ایجاد می کنه. حتی می تونید وانیل یا قهوه داخل یخچالتون بگذارید.

◾️تمیز کردن فریزر

فریزر هم هر 6 ماه یک بار یا حداقل سالی یک بار حتما باید تمیز بشه .به دلیل اینکه یخ بستن زیاد فریزر باعث کاهش عمر مفید اون میشه.

1-برای تمیز کردن فریزر ابتدا آن را از برق بکشید.

2-یک راه بسیارررر راحت برای آب کردن یخ های فریزر قرار دادن پنکه جلوی آن است.

قسمت پایین فریزر ناودانی وجود داره که باعث خارج شدن آب از فریزر میشه.اونو بیرون بکشید. حتما سینی جلوی یخچال بزارید تا آبش کف آشپزخونه رو خیس نکنه.

روش های تمیز کردن فریزر

3-حالا پنکه رو جلوی فریزر قرار بدید و روشن کنید در عرض کمتر از 10 دقیقه همه ی یخ ها آب میشه.

اگر پنکه ندارید کارتون کمی دشوار و زمان بر است. در این زمان داخل چند قابلمه آب رو به جوش بیارید و گرم داخل قفسه ها بگذارید تا بخار اب یخ ها رو آب کنه. ققسه ها رو با حوله یا پارچه ای بپوشونید تا سریع تر یخ ها آب بشن.و بعد پارچه ها رو بچکانید و دوباره استفاده کنید تا همه ی یخ ها آب شوند.

4-با دستمالی همه ی آب ها رو بگیرید و در قابلمه ای بچکانید. حالا با یک دستمال خشک ، درون یخچال رو خشک کنید. برای تمیز کردن درب قفسه ها هم از مخلوط آب گرم ،سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.

5-بعد از تمیز شدن یخچال مواد غذایی رو فعلا داخل فریزر نچینید. اول دربشو ببنیدید و فریز رو به برق بزنید. تا نیم ساعتی کار بکنه و به دمای مناسب برسه.

6-حالا باز کنید و خیلی سریع مواد غذایی رو داخل یخچال بچینید و زود ببندید.

🌟اگر از همان اول و قبل از سرد شدن فریزر مواد غذایی رو بچینید . کیسه های فریزر مواد غذایی به کف سبد ها می چسبه.

◾️تمیز کردن بدنه ی یخچال

برای تمیز کردن بدنه ی یخچال از آب ولرم ، سرکه ،جوش شیرین و اسکاچ پنبه ای نرم استفاده کنید. اینجوری تمام گرد و غبار و الکه های روی یخچال تمیز میشه.

اگر بدنه ی یخچالتون زیادی کثیف و چرب هست از دستمال آغشته به مخلوط آب گرم و پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید.

تمیز کردن بدنه یخچال

بعد از دستمال کشی با دستمال مرطوب، حالا با یک دستمال جادویی بدنه ی یخچال رو دستمال بکشید.

🌟دستمال جادویی باعث میشه هیچ لکه و اثر آبی روی یخچال باقی نمونه، مخصوصا اگر بدنه ی یخچالتون سیلور هست ،حتما از دستمال جادویی استفاده کنید.

◾️از بین بردن خراش های روی یخچال

🚫هرگز از اسکاچ زبر برای تمیز کردن بدنه ی یخچال استفاده نکنید.

گاهی اوقات به هر دلیلی مثلا موقع اسباب کشی ممکنه بدنه ی یخچالتون آسیب ببینه. در این موقع می تونید از خمیر دندان کمک بگیرید.

برای این کار مقداری خمیردندان را روی یه حوله نرم بمالید و به وسیله ان تمام سطح یخچال را آغشته کنید. حالا اجازه بدهید تا چند دقیقه به همین حالت بماند تا خمیردندان ها خشک شود.

پاک کردن خراش ها با خمیر دندان

وقتی که خمیردندان ها خشک شد مقداری سرکه سفید را روی سطح بدنه یخچال اسپری کنید. این کار باعث براق شدن سطح یخچال می شود. در مرحله آخر هم با استفاده از یک حوله مرطوب سطح یخچال را از خمیردندان و سرکه سفید پاک کنید.

با این روش می تونید خطوط بسیار نازک رو از بین ببرید. و یخچالتون رو حسابی برق بندازید.

مسلما برای خراشیدگی های عمیق کارساز نیست.

◾️تمیز کردن پشت یخچال

اگر شبکه خنک کننده یخچال شما تمیز باشه باعث میشه یخچال بهتر کار بکنه، ولی خب این قسمت یخچال خیلی دیر به دیر تمیز میشه و شاید هم به دلیل سخت بودن جابه جایی اصلا تمیز نشه.

به طور معمول هر شش ماه یکبار و یا حداقل سالی یک بار موقع خونه تکونی پشت یخچال باید تمیز بشه. تا جرم، چربی، گرد و غبار و… از روی آن تمیز شود.

1- برای این کار یخچال را از برق بکشید.

2- آن را به آرامی جلو بکشید تا به پشت آن دسترسی پیدا کنید.

3-به کمک یک قلم مو، فرچه یا برس نرم گرد و غبار روی شبکه ها، پره ها و منافذ را با دقت تمیز کنید.

4-هنگام تمیز کردن پشت یخچال هیچ قطعه ای را نباید باز کنید و مواظب باشید که بی دقتی شما منجر به شکسته شدن لوله ها و نشت گاز نشود.

5-به کمک یک دستمالی که نم بسیار کمی دارد گرد و غبار روی اجزای مختلف را پاک کنید. وقتی مطمئن شدید که هیچ قسمتی مرطوب باقی نمانده می توانید یخچال را به برق بزنید.

6-در نهایت یخچال رو به جای خودش برگردونید.

◾️ از بین بردن زردی روی یخچال

بعد از مدتی استفاده از لوازم برقی سفید مثل یخچال بدنه ی یخچال و دستگیره اون زرد رنگ میشه. و باعث میشه دیگه یخچالمون مثل روز اول نو و براق دیده نشه.

برای این منظور نصف پیمانه مایع سفید کننده ، نصف پیمانه جوش شیرین و چهار پیمانه آب گرم رو باهم مخلوط کنید و به وسیله‌ی اسفنج بر روی سطحی که دچار این مشکل شده بکشید، بعد از اینکه 1-2 ساعت که از این حالت گذشت محل مورد نظر رو با دستمال مرطوب تمیز کنید.

حالا پنبه ای رو آغشته به الکل صنعتی کنید و روی قسمت های زرد رنگ بکشید.به احتمال زیاد لکه ی زرد از بین برود. البته اگه لکه ها قدیمی نباشند.

می تونید از خمیر دندان هم استفاده کنید. با دستمالی روی قسمت های زرد شده بمالید و بعد از اینکه خشک شد با دستمال مرطوب پاک کنید.

مراحل کلی تمیز کردن یخچال در خانه

🚫در هنگام استفاده از مایع سفید کننده حتما از دستکش استفاده کنید.

امیدواریم اطلاعات مفیدی رو خدمتتون اراءه کرده باشم.

شاد و پیروز باشید.

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#بخش نکات خانه داری
#سایتی -برای-خانواده -ایرانی

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا