طرز تهیه انواع حلوا محرم
متفرقه

اخذ شهروندی کشور پرتغال: بررسی ساده ترین روش ها

همانطور که میدانید با اخذ اقامت در کشورهای اروپایی میتوانید از مزایای بیشمار زندگی در قاره سبز بهر‌ه‌مند شوید. یکی از کشورهایی که اخیرا مورد توجه بسیاری از افراد جهت سرمایه گذاری و یا اقدام برای اخذ اقامت قرار گرفته است کشور پرتغال میباشد. از مهم ترین مزایای اخذ شهروندی پرتغال میتوان به: حق زندگی و کار در پرتغال، حق تحصیل در پرتغال و همچنین کار، زندگی و مسافرت در اروپا. به علاوه، گذرنامه پرتغال بسیار معتبر بوده و به شما امکان می‌دهد که بدون نیاز به ویزا به کشورهای زیادی در سراسر دنیا سفر کنید.

image_1650805807

چند راه برای اخذ شهروندی پرتغال وجود دارد، که بعضی از آن‌ها از بقیه آسان‌ترند. برای مثال، مسیرها (Routes) یا روش‌های نَسَبی (Attribution) مثل داشتن والدین یا پدربزرگ یا مادربزرگ پرتغالی خیلی آسان‌تر از مسیرهای اکتسابی (Acquisition) مثل پنج سال اقامت کاری در این کشور است.

شهروندی از طریق ویزای طلایی

شهروندی از طریق ویزای طلایی

اگر به اندازه‌ای پول دارید که بتوانید در یک ملک یا یک کسب و کار سرمایه‌گذاری کنید، به راحتی می‌توانید از طریق ویزای طلایی پرتغال، یا ویزای ARI، شهروندی این کشور را اخذ کنید. برای این کار فقط کافی است یک خانه در پرتغال بخرید و به مدت پنج سال هفت روز در سال (یا 14 روز در هر دو سال) را در این کشور بگذرانید.

پرتغال (مثل چندین کشور اروپایی دیگر)، به روش های مختلف اقامت را برای متقاضیان پیش بینی کرده است. در بسیاری از سایر کشورها، سرمایه‌گذاری یعنی راه‌اندازی یک کسب و کار و ایجاد شغل. اما، در طرح ویزای طلایی پرتغال این تنها گزینه نبوده و گزینه‌های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری وجود دارد.

اگرچه، سرمایه‌گذاری می‌تواند به اشکال مختلفی انجام شود، اما برای بسیاری از افراد، ساده‌ترین گزینه خرید ملک در شهر های مختلف پرتغال نسبت به بودجه ای است که میخواهند در آنجا هزینه کنند. چراکه ریسک و زحمت کمتری نسبت به راه‌اندازی کسب و کار یا سرمایه‌گذاری در کسب و کار دیگران دارد. به علاوه، با این روش جایی هم برای زندگی خواهید داشت.

قیمت ملک خریداری شده می‌بایست حداقل 500،000 یورو باشد، مگر اینکه ملک، عمری بیش از 30 سال داشته یا در یک منطقه نوسازی شهری قرار داشته باشد. اگر ملک مورد نظر جزء دسته دوم باشد می‌بایست حداقل 350،000 یورو قیمت داشته باشد. و اگر می‌خواهید در منطقه‌ای با تراکم جمعیت پایین ملک بخرید، حداقل قیمت آن می‌تواند 20% پایین‌تر، یعنی 400،000 یا 280،000 یورو باشد. البته در کل، اکثر مردم 500،000 یورو می‌پردازند.

سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای شما عبارتند از:

  • سرمایه‌گذاری 350،000 یورویی در یک صندوق واجد شرایط
  • سرمایه‌گذاری 350،000 یورویی در تحقیقات علمی
  • انتقال 1 میلیون یورو به یک حساب بانکی در پرتغال یا خرید سهام یک شرکت پرتغالی
  • سرمایه‌گذاری در زمینه‌های هنری، فرهنگی یا میراث ملی به مبلغ حداقل 250،000 یورو

همه اینقدر پول ندارند، اما برای کسانی که چنین پولی دارند، یکی از بهترین انواع روش ها برای مهاجرت به پرتغال است.

طرح ویزای طلایی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به مدت 5 سال در پرتغال اقامت کرده ( و آزادانه در منطقه شینگن مسافرت کنند).

بعد از پنج سال، سرمایه‌گذاران می‌توانند هم برای اقامت دائم و هم برای شهروندی پرتغال درخواست بدهند.

شهروندی از طریق اخذ تابعیت (زندگی در پرتغال)

معمول‌ترین راه برای اخذ شهروندی هر کشوری، زندگی به مدت معینی در آن کشور است. در پرتغال، طول این مدت پنج سال است. البته، نیازی نیست که این پنج سال پیوسته و بدون وقفه باشد، هرچند که معمولاً این طور است. این پنج سال را می‌توان در طول یک دوره 15 ساله در پرتغال سپری کرد، اما در هر حال هدف این است که نشان بدهید به طور منظم در این کشور زندگی کرده‌اید، نه گاه و بیگاه.

معمولاً با استناد به مجوز اقامت تعیین می‌شود که چه مدت در پرتغال زندگی کرده‌اید. اگر شما هم مثل خیلی از شهروندان سایر کشورهای اتحادیه اروپا بدون مجوز اقامت در پرتغال زندگی می‌کنید، بعید به نظر می‌رسد که بتوانید از مدت چنین اقامتی در درخواست شهروندی‌تان استفاده کنید.

در طول مدت این پنج سال، بزرگترین چالش برای بسیاری از‌ افراد پیدا کردن شغلی است که بتوانند با آن مخارج خود را پوشش بدهند. ایرانی‌ها و شهروندان تمامی کشورهای خارج از اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا/ سوئیس نیز برای زندگی طولانی مدت در پرتغال به ویزایی مثل D7 نیاز دارند.

سال‌هایی که با ویزای تحصیلی در پرتغال زندگی می‌کنید هم برای اخذ شهروندی محاسبه می‌شوند، بنابراین می‌توانید برای اخذ شهروندی پرتغال تحصیل در این کشور را هم در نظر داشته باشید. البته، اگر طول دوره تحصیلتان کمتر از پنج سال است باید برای یک ویزای دیگر هم درخواست بدهید.

شهروندی از طریق همسر (شریک زندگی)

شهروندی از طریق همسر (شریک زندگی)

یک فرد غیرپرتغالی که به مدت سه سال با یک شهروند پرتغال ازدواج کرده است نیز می‌توان برای شهروندی این کشور درخواست بدهد. البته چنین فردی بعد از طلاق دیگر واجد شرایط نخواهد بود.

در عین حال باید توجه داشته باشید که، فقط ازدواج یا وارد شدن به رابطه با یک فرد پرتغالی، به این معنی نیست که حتماً یک گذرنامه پرتغالی دریافت خواهید کرد. در مسیر ازدواج، مهم این است که نشان بدهید که چه پیوندهایی با پرتغال و جامعه این کشور دارید.

بعضی از شرایطی که می‌توانند به عنوان پیوند با پرتغال محسوب شوند عبارتند از آشنایی پایه با زبان پرتغالی (A2 یا سطوح بالاتر)، داشتن یک ملک در پرتغال یا زندگی کردن در این کشور. هرچه بتوانید پیوندهای بیشتری را نشان بدهید بهتر است.

داشتن مهارت سطح A2 در زبان پرتغالی یکی از الزامات قطعی در پروسه اخذ شهروندی پرتغال نیست، اما از بسیاری از کسانی که از این مسیر درخواست داده‌اند خواسته شده که برای اثبات مهارت زبان خود یک گواهینامه زبان پرتغالی ارائه بدهند.

همچنین، زوجین باید اثبات کنند که ازدواجشان واقعی است. برای این کار زوجین می‌توانند مدارکی ارائه بدهند که ثابت کند آن‌ها در یک محل زندگی می‌کنند، قبوض را مشترکاً پرداخت می‌کنند و غیره. البته، اگرچه شهروندی از طریق شریک زندگی همیشه کار ساده‌ای نیست اما با این حال پرتغال معمولاً به همسران اقامت می‌دهد. با این اقامت می‌توانید در پرتغال زندگی و کار کنید.

شهروندی از طریق اصل و ریشه (والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ)

شهروندی از طریق اصل و ریشه

اگر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان پرتغالی باشند شما مشمول این گزینه می‌شوید که پروسه آن کاملاً ساده است چراکه در این حالت شما به طور خودکار واجد شرایط شهروندی بوده و نیازی به نشان دادن هیچگونه پیوند دیگری با پرتغال ندارید.

اگر یکی از والدین شما پرتغالی باشد، شما واجد شرایط شهروندی پرتغال هستید. اگر خارج از پرتغال به دنیا آمده باشید و پدربزرگ یا مادربزرگتان پرتغالی باشند نیز شما می‌توانید شهروندی پرتغال را اخذ کنید.

اگر در پرتغال و از والدینی به دنیا آمده باشید که در زمان تولدتان شهروند قانونی پرتغال نبودند، در صورتی که والدینتان در طول پنج سالِ قبل از تولدتان به طور قانونی ساکن پرتغال بوده باشند، شما واجد شرایط اخذ شهروندی پرتغال خواهید بود.

معمولاً اجداد (یا والدین پدربزرگ و مادربزرگ) بستگان خیلی دور محسوب می‌شود، اما شما می‌توانید با اخذ شهروندی برای پدر یا مادر و یا پدربزرگ یا مادربزرگتان (در صورت زنده بودن و داشتن شرایط لازم) از این طریق شهروندی پرتغال را اخذ کنید.

این یکی از سرراست‌ترین مسیرهای دریافت ملیت پرتغالی است چراکه در اکثر موارد فقط به دسترسی به مدارکی مثل گواهی ولادت و سندهای ازدواج نیاز دارد. علاوه بر آنچه گفته شد، باید مدارک مربوط ولادت و ازدواج آن بستگان پرتغالی را نیز ارائه بدهید. این پروسه می‌تواند برای کسانی که با والدینشان در ارتباط نیستند چالش آفرین باشد. البته، کار برای کسانی که به گواهی‌ ولادت و سند ازدواج پدربزرگ و مادربزرگشان نیاز دارند خیلی سخت‌تر خواهد بود چراکه غالباً چنین مدارکی در طول زمان گم می‌شوند.

شهروندی از طریق فرزندخواندگی

اگر والدین پرتغالی شما را به فرزندی قبول کنند، شما می‌توانید برای شهروندی پرتغال اقدام کنید. متأسفانه، برای این کار باید زیر 18 سال سن داشته باشید چراکه در قوانین مهاجرتی پرتغال هیچ بند و تبصره‌ای در مورد به فرزندی پذیرفته شدن افراد بالای 18 سال وجود ندارد.

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا