متفرقه

مزایا و معایب لمینت دندان: آیا لمینت نسبت به دیگر روش‌ ها انتخاب مناسب تری است؟

لمینت ها روشی عالی برای اصلاح لبخند دندان‌ هایی شکسته، بدشکل و خیلی بدرنگ هستند. لمینت های دندانی مزایای بسیاری دارند که یکی از آنها است که می توان آن را در 1 الی 2 جلسه انجام داد. اما مهم ‌ترین عیب آن این است که برای استفاده از آن، گاهی باید دندان ها را تراش داد، در نتیجه روشی قابل بازگشت نیست اما ماندگاری لمینت ها که 15 سال است باعث می شود تا نگرانی شما برای تراش دندان هایتان را از بین ببرد زیرا به مدت سالیان طولانی لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان می آورند.

image_1655799035

مزایای لمینت دندان

لمینت نسبت به سایر اعمال زیبایی دندان، مزایایی دارد.

لمینت مشکلات را برطرف می‌ کند.

متخصص لمینت می‌ تواند اغلب مشکلات زیبایی دندان را با سفید کردن دندان، صاف کردن دندان و کارهای دیگر برطرف کند؛ اما در برخی موارد برای حل مشکل فقط درمان کافی نیست. مثلا سفید کردن دندان باعث برطرف شدن کامل لکه‌ها نخواهد شد یا دندان بدشکل ممکن است خیلی کوچک باشد و نتوان کاری کرد.

لمینت دندان سطح دندان را می‌پوشاند و در نتیجه مشکلات زیبایی را کامل برطرف می‌کند. در بسیاری از موارد کارکرد لمینت دندان برای داشتن لبخندی زیبا، درخشان و سالم، بهتر از سایر روش‌های زیباسازی دندان است.

انتخاب مواد

برخلاف بسیاری از روش‌های زیباسازی دندان، می‌توانید از بین دو ماده برای لمینت دندان، یکی را انتخاب کنید؛ این دو ماده عبارتند از: سرامیک (پرسلین) و رزین کامپوزیت. لمینت‌های سرامیکی نسبت به لمینت رزین کامپوزیت جذاب‌تر، ماندگارتر، مقاوم‌تر در برابر لک شدن،درخشان‌تر و دارای ظاهری طبیعی‌تر هستند؛ اما این لمینت‌های سرامیکی گران‌تر هم هستند.

لبخندی با ظاهری طبیعی

image_1655799060

لمینت دندان باعث ایجاد لبخندی طبیعی و بی‌نقص می‌شود. سرامیک قابلیت بازتاب نور بالایی دارد که همانند مینای دندان است. رزین کامپوزیت، به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد تا ونیر را شکل داده و قالبگیری کند تا با دندان‌های دیگرتان هماهنگ شود. در صورتی که توسط دندان‌پزشک زیبایی مجرب و ماهر انجام شود، هم لمینت سرامیکی و هم کامپوزیتی مانند دندان طبیعی خواهند بود.

مقاومت در برابر لک شدن

سرامیک و رزین کامپوزیت در برابر لک شدن مقاوم بوده و این امر باعث مقاومت لمینت در برابر تغییر رنگ ناشی از مصرف قهوه، چای، آبمیوه و سایر غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لک می‌شوند خواهد شد. ترکیباتی که باعث ایجاد لکه می‌شوند به راحتی از روی لمینت سرامیکی برطرف می‌شوند و یا روی سطح لمینت کامپوزیت قرار می‌گیرند که به راحتی با مسواک زدن برطرف خواهند شد.

نتایج فوری

لمینت نتایجی دارد که فوراً و در 1-2 جلسه قابل مشاهده خواهند بود. انواع دیگر ترمیم دندان هفته‌ها یا ماه‌ها زمان لازم دارند تا نتایج آن‌ها مشخص شود و معمولاً نیازمند چندین جلسه مراجعه به دندان‌پزشک هستند. دندان‌پزشک زیبایی می‌تواند لمینت سرامیکی را در 1-2 جلسه و لمینت کامپوزیت را در تنها یک جلسه انجام دهد.

سازگاری

image_1655799070

لمینت ها برخلاف انواع روکش های دندان برای اکثر افراد قابل استفاده هستند. بسیاری از افرادی که دندان های خود را روکش کرده اند پس از مدتی این روکش ها با لثه های آنها سازگار نبوده و مجبور شدند روکش ها را دربیاورند. اما لیمنت ها روی دندان ها قرار می گیرند و بسیار تطبیق پذیرتر از روکش ها هستند به همین علت خواهان بسیاری دارند. بنابراین اکثر دندانپزشکان نیز به بیمارانی که دندان های آنها دچار شکستگی، لب پریدگی و… شده است لمینت ها را پیشنهاد می کنند.

به صرفه بودن

در مقایسه با روش‌های دیگر بازسازی دندان، مانند تاج، لمینت بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. همچنین لمینت ماندگاری بالایی دارد و سرمایه‌گذاری برای لمینت نسبت به سفید کردن دندان یا سایر اعمال زیبایی دندان که برای ماندگاری نتایج به چندین جلسه مراجعه به دندان‌پزشک نیاز دارند به صرفه خواهد بود.

آماده‌ سازی کمی لازم دارد.

لمینت دندان تنها نیازمند 1-2 جلسه مراجعه به دندان‌پزشک و آماده‌سازی کم است. قبل از قرار دادن روکش سرامیکی یا رزین کامپوزیت روی سطح جلویی دندان، دندان‌پزشک کمی از مینای دندان را می‌تراشد تا فضای کافی برای قرار دادن لمینت فراهم شود. این آماده‌سازی در مقایسه با آماده‌سازی برای تاج، که دندان‌پزشک باید مینای دندان را بیشتر بتراشد، بسیار کمتر است.

نتایج عالی و ماندگار

لمینت دندان حس و ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارد. نتایج آن نیز سالیان سال ماندگار خواهند بود؛ لمینت سرامیکی 7-15 سال ماندگاری دارد، اگرچه در بسیاری از افراد این بازسازی دندان ماندگاری بیشتری دارد. برای اینکه در بهترین وضعیت خود بمانند، دندان‌پزشک توصیه خواهد کرد که حدوداً هر 15 سال لمینت‌ها را تعویض کنید.

قوی و محافظ

اگرچه لمینت روشی زیبایی برای دندان‌های بدرنگ و بدشکل است، اما برخی از لمینت‌ها، آنقدر مقاوم هستند که باعث محافظت دندان‌هایی که کمی آسیب‌دیده هستند می‌شوند. لمینت سرامیکی فشرده، جایگزینی محافظه‌کارانه برای تاج دندان هستند و آنقدر مقاوم هستند که ده‌ها سال ماندگاری خواهند داشت.

به مراقبت خاصی نیاز ندارد.

لمینت نیازمند مراقبت خاصی نیست و فقط باید روزی دوبار مسواک زد و روزی یکبار هم از نخ دندان استفاده کرد و مرتباً به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

معایب لمینت

اگرچه لمینت مزایایی مانند لبخندی زیباتر بدون زحمت دارد، اما این روش معایبی هم دارد. به نظر بسیاری از افراد مزایای لمینت بسیار بیشتر از معایب آن هستند.

دائمی بودن لمینت

برای قرار دادن لمینت دندان کمی از مینای دندان باید تراشیده شود تا بتوان ونیر را چسباند. این روند، غیرقابل بازگشت است چون پس از تراشیدن مینای دندان به هیچ وجه نمی‌توان مینای دندان را به سطح دندان بازگرداند.

حساسیت دندان

مینای دندان از دندان در برابر مواد یخ و داغ محافظت می‌کند؛ تراشیدن مینای دندان می‌تواند باعث حساسیت دندان به دما شود.

تأثیر کم در زمان استفاده برای دندانی که شدیداً آسیب دیده است.

لمینت دندان می‌تواند زیبایی دندانی که کمی آسیب دیده است را بازگرداند، اما برای دندانی که خیلی آسیب دیده مؤثر نخواهد بود. در چنین مواردی دندان‌پزشک تاج دندان را پیشنهاد می‌دهد که کاملاً روی دندان قرار می‌گیرد. اگر دندان‌هایتان سالم نیستند (مثلاً افرادی که دچار پوسیدگی دندان و بیماری لثه‌ی فعال هستند)، ضعیف هستند (به خاطر پوسیدگی، شکستگی، پرکردن وسیع)، مینای کمی روی سطح خود دارند، یا مبتلا به بروکسیزم (دندان‌قروچه) هستید این روش مناسب شما نیست.

طول عمر نسبتاً کوتاه

لمینت در مقایسه با پل (بریج) و تاج دندان، طول عمر کوتاه‌تری دارد.

مستعد آسیب بودن

لمینت دندان بسیار نازک بوده و در نتیجه مستعد آسیب است. مثلاً لمینت سرامیکی ممکن است لب‌پر شده و ترک بخورد و لمینت کامپوزیت ممکن است لک شده، لب‌پر شود و یا ترک بخورد.

گرانتر از سفید کردن دندان است.

قیمت انواع لمینت های دندانی ممکن است در مقایسه با سفید کردن دندان یا سایر اعمال زیبایی دندان مانند کامپوزیت، بلیچینگ و… بیشتر باشد.

جایگزین‌ های لمینت دندان

جایگزین‌های لمینت (ونیر)، باندینگ و تاج هستند. ونیرها گزینه‌ مناسبی هستند. اگر می‌ خواهید شکل دندان خود را کمی تغییر دهید و نه به قدری که تاج لازم باشد، ونیرها همانند باندینگ گزینه‌ی مناسبی هستند.

آیا لمینت دندان به صرفه است؟

image_1655799104

لمینت (ونیر) راه خوبی برای اصلاح لبخند، مخصوصاً اگر دندان‌هایتان شکسته، بدشکل، دچار تغییر رنگ زیاد هستند و یا نمی‌توان و نباید آن‌ها را سفید کرد، می‌باشد. مزایای ونیرها عبارتند از این که می‌توان در 1-2 جلسه ان‌ها را انجام داد، رنگ آن‌ها را می‌توان به سادگی تغییر داد و اینکه سرامیک ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارد و لک نمی‌شود. با این حال معایبی هم وجود دارند که قبل از لمینت باید آن‌ها را در نظر گرفت.

اهمیت مراجعه به دندانپزشک مجرب

مراجعه به دندان‌پزشک مجرب برای انجام لمینت امر مهمی است. باید بدانید که دندان‌پزشکی زیبایی هم نیازمند مهارت است و هم تجربه. دندان‌پزشکی‌های زیادی را خواهید یافت که کار زیبایی انجام نمی‌دهند. قبل از انتخاب دندان‌پزشک زیبایی، از او بخواهید که نمونه کارهایش را به شما نشان دهد. دیدن تصاویر به شما کمک خواهد کرد که ببینید رضایت خواهید داشت یا خیر. هیچ کدام از دندان‌پزشکان مدل مشابهی نخواهند داشت. مدل و روش آن‌ها متناسب با نیاز شما خواهد بود.

روش مناسب دیگری برای یافتن دندان‌پزشک خوب و معتبر بررسی نظرات مراجعین است. همچنین می‌توانید از دوستان و آشنایان خود سؤال کنید یا نظرات آنلاین را بخوانید. اگر ظاهر دندان‌هایتان را دوست ندارید، لمینت سرامیکی گزینه‌ی مناسبی برای شماست. این روش غیرتهاجمی بوده و نسبتاً ساده است و در عرض 2-3 هفته لبخندی زیبا را به شما هدیه خواهد داد.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا