زندگینکات خانه داری

روش های از بین بردن بوی زهم ماهی | آسان و سریع

به نام خدا، دوستان و همراهان همیشگی مجله ی خانوادگی زرین بانو سلاااام، امیدوارم حال و احوالتون حسابی خوب باشه. در بخش نکات خانه داری زرین بانو مهمان نگاه مهربونتون هستیم.ماهی یکی از منابع غنی پروتئین است که برای بدن ضروری بوده و ارزش غذایی بسیار بالایی دارد اما بسیاری از افراد به دلیل بوی بد ماهی از آن استفاده نمی کنند.

از بین بردن بوی بد ماهی

در این مقاله از زرین بانو شما عزیزان رو با روش های از بین بردن بوی زهم ماهی و همین طور از بین بردن بوی بد آن از محیط آشپزخانه ، ظرف و ظروف و چاقو و حتی دست هایتان آشنا می کنیم.

تا به رعایت نکات زیر بدون نگرانی از بوی بد ماهی،آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید .

چجوری بوی زهم ماهی رو از بین ببرم ؟

همیشه سعی کنید ماهی تازه تهیه کنید، تا بوی کمتری داشته باشد.

بوی بد ماهی به وسیله ی پیاز و سیر ، آبلیمو و ادویه ها به راحتی از بین می رود.

برای اینکار کافی است از شب قبل ماهی را بعد از پاک کردن در

 • پیاز و سیر رنده شده
 • نمک ، فلفل سیاه ،زردچوبه ،
 • آبغوره یا آبلیمو
 • زعفران دم کرده

خیس کنید و درب ظرف راببندید و یک شب تا صبح در یخچال بگذارید. با این کار ماهی هیچ بوی بدی نخواهد داشت. به راحتی می توانید در مقداری روغن با حرارت بالا سرخ کنید.

از بین بردن بوی ماهی با خواباندن در مواد

روش های سریع از بین بردن بوی بد ماهی :

اگر فرصت زیادی برای استراحت ماهی در یخچال ندارید…

1-پیاز و سیر را خرد کنید و کف تابه بچینید. ماهی را با نمک و فلفل و پودر زعفران ،پودر سیر مزه دار کنید و روی پیاز ها بگذارید. داخل تابه مقداری روغن مخصوص سرخ کردن بریزید و با حرارت ملایم سرخ کنید. پیاز و سیر به همراه ماهی سرخ می شود و بوی بد آن را می گیرد.

2-سرکه : سرکه به تنهایی در از بین بردن بوی ماهی و هر بوی بد دیگری فوق العادس ، کافی است ماهی ها را حداقل 1 ساعت در سرکه بخوابانید و بعد با آب سرد فراوان خوب بشویید و بپزید.

بیشتر بخوانیمخواص معجزه آسای سرکه

3- زنجبیل : زنجیل نیز توانایی از بین بردن بوی زهم ماهی را دارد.وقت کافی است مقداری زنجبیل را به قطعات کوچک خرد یا رنده کنید و نیم ساعت قبل از پخت آن، به همه ی قسمت های ماهی بمالید.

4-نمک : نمک به تنهایی نیز در از بین بردن بوی بد ماهی بسیار تاثیر گذار است. اگر هیچ چیزی برای از بین بردن بوی بد ماهی در دسترس ندارید ؛کافی است مقداری نمک داشته باشید.
نیم ساعت قبل از پخت به همه قسمت های ماهی مقدار فراوان نمک بپاشید. و بعد با آب سرد خوب بشویید. تا کاملا شوری آن از بین برود.

5-زردچوبه : زردچوبه در از بین بردن بوی بد ماهی و طعم دار کردن آن موثر است.
نیم ساعت قبل از پخت روی ماهی مقدار فراوان زردچوبه بپاشید و با دست به همه ی قسمت های آن بمالید. و بعد با آب سرد بشویید وآبکش کنید.

6-شیر : خواباندن ماهی و یا هر غذای دریایی دیگر در شیر هم باعث ازبین رفتن بوی بد آن می شود. کافی است نیم ساعتی در شیر خیسانده شود.

از بین بردن بوی بد ماهی از لوازم آشپزخانه

چجوری بوی ماهی رو از ظروف ، چاقو و سینک پاک کنم؟

برای از بین بردن بوی بد ماهی کافی است چاقو و ظرف و ظروف را با سرکه،نمک و آب سرد بشویید. تا بوی بد آن کاملا از بین برود.

شستن ظروف و چاقو با پودر خردل نیز باعث از بین رفتن بوی بد ماهی می شود.

چجوری بوی بد ماهی سرخ شده از آشپزخونه می ره؟

 • ساده ترین راه این است که هود را روشن کنید و در و پنجره را باز بگذارید تا بوی بد خارج شود.
 • کاسه ای را پر از سرکه سفید کنید و روی میز آشپزخانه قرار دهید. بوی سرکه در فضا می پیچد و بوی بد ماهی را خنثی می کند.
 • اگر عجله دارید و می خواید بوی بد ماهی سریعتر از بین برود ؛سرکه را در قابلمه ی کوچکی ریخته و روی حرارت قرار دهید. با جوشیدن سرکه بوی آن در فضا می پیچد و بوی بد ماهی را از بین می برد. برای از بین بردن بوی خود سرکه هم چند دقیقه ای در و پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد فضای خانه شود و بوی سرکه از بین برود.
 • سرکه را در اسپری بریزید و در هوای آشپزخانه اسپری کنید.
 • اسانس وانیل نیز در از بین بردن بوی بد ماهی بی تاثیر نیست کافی است دستمالی را به اسانس آغشته کنید و روی میز آشپزخانه قرار دهید تا بوی بد را از بین ببرد.
 • از اسپری های خوشبو کننده ی هوا استفاده کنید.
 • روشن کردن عود و شمع نیز باعث از بین رفتن بوی بد ماهی و سایر بوهای بد می شود.

از بین بردن بوی بد ماهی از روی دستها

چجوری بوی بد ماهی رو از دست هام  پاک کنم؟ 

اگر جزو افرادی هستید که بعد از پاک کردن مرغ و ماهی از بویدن دستهایتان چندشتان می شود؛به دست های خود مقداری آبلیمو و نمک بریزید و به هم بمالید سپس با آب سرد بشویید و یا از سرکه و نمک استفاده کنید.

نکات مهم در پخت ماهی

▫️هیچ گاه ماهی را با آب گرم نشویید.

▫️هرگز برای باز کردن انجماد ماهی از آب گرم استفاده نکنید از ۱ ساعت قبل ماهی را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا انجمادش باز شود. و یا اینکه روی آن آب سرد بریزید.

▫️بیشتر افراد مخصوصا کودکان به دلیل ترس از تیغ های ماهی ،تمایلی به خوردن آن ندارند.
شما می توانید فیله ی بدون استخوان ماهی خریداری کنید. و با از بین بردن بوی بد آن به روش های گفته شده و غلتاندن ماهی در تخم مرغ و آرد سوخاری ماهی سوخاری خوشمزه تهیه کنید. که بچه ها عاشقش میشن.

▫️اگر ماهی را درسته می پزید با ایجاد خطوطی روی آن به پخت سریعتر و بهتر ماهی کمک کنید.

▫️برای جدا کردن تیغهای درشت ماهی , بعد از خالی کردن شکم وبازکردن ماهی از پشت، غشاء چسبیده به استخوانها را به کمک چاقو آزاد کرده وبا کشیدن ستون مهره ها کلیه استخوانهای متصل به ستون مهره را به راحتی جدا کنید.

▫️برای پاک کردن ماهی از وسیله ای بنام فلس پاک کن (همانند برس با میله های زبر ومحکم) استفاده کنید.

استفاده از فلس گیر ماهی

▫️بعد از مزه دار کردن ماهی و آب پز کردن آن با دقت تیغ ها را جدا کنید و از آن در پخت انواع کتلت ، شامی ، کوکو و… استفاده کنید

▫️بعد از سرخ کردن ماهی آن را روی دستمال آشپزخانه بگذارید تا روغن اضافیش گرفته شود.

▫️هیچ گاه در کنار ماهی گوجه فرنگی نخورید؛طعم گوجه بر ماهی غالب می شود. و نمی تونید طعم ماهی را خوب حس کنید.

▫️می توانید در کنار ماهی سیب زمینی سرخ کرده سرو کنید. خوردن سیب زمینی در کنار ماهی باعث میشود تیغ های ریز ماهی که احیانا خورده می شود به راحتی از گلو عبور کنند و تیغ گلویتان را زخمی نکند.

جلوگیری از چسپیدن پوست ماهی به ماهیتابه

چه کار کنم تا پوست ماهی به ماهیتابه نچسبه؟

 1. همیشه سعی کنید ماهی را در روغن کاملاً داغ وفراوان سرخ کنید.اینکار باعث عدم چسبیدن ماهی به ظرف وبهتر پخته شدن همه قسمتها می شود.
 2. جهت جلوگیری از چسبیده شدن ماهی به ماهیتابه قطعات ماهی را در مخلوطی از تخم مرغ هم زده ،آرد ،نمک وادویه غلتانده و بعداقدام به سرخ کردن نمایید.
 3. هیچوقت قطعات ماهی را ابتدا از طرف پوست سرخ نکنید. اینکار باعث جمع شدن تکه های گوشت ماهی می شود،اول طرف گوشتی ماهی را سرخ کنید بعد طرف دیگر را.
 4. پختن ماهی کامل در فر به دلیل روغن کم استفاده شده در آن بسیار مناسب است.
 5.  برای جدا کردن پوست ماهی، ۲ شکاف عرضی نزدیک برانشی ها روی بدن ماهی ،۲شکاف طولی به فاصله حدود یک سانتی متر در طرفین باله های پشتی و۲ شکاف طولی در طرفین باله های شکمی ماهی ایجاد نمایید، آنگاه به کمک انگشت خود در قسمت برش عرضی پوست ماهی را طوری آزاد کنید که بتوانید پوست ماهی را از سر به طرف دم بکشیداینکار را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید.
 6. از ماهی تابه های نچسب استفاده کنید.

امیدواریم اطلاعات مفیدی رو خدمت شما مخاطبان گرامی ارائه کرده باشیم.

مصرف هفته ای دو بار ماهی فراموشتون نشه.

شاد و پیروز باشید.

شما کدبانو های عزیز برای از بین بردن بوی بد ماهی چیکار می کنید؟

با زرین بانو به اشتراک بگذارید تا از تجارب هم استفاده کنیم.

منتظر کامنت های پر مهرتون هستیم.

#مجله ی خانوادگی زرین بانو

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا