متفرقه

معرفی دانشگاه های ممتاز ترکیه برای تحصیل

چرا دانشگاه های ترکیه برای تحصیل مناسبند؟

امروزه بسیاری از افراد قصد تحصیل در کشور های خارجی را دارند اما سوال اینجاست که کدام کشور برای مهاجرت تحصیلی مناسب است. کشور ترکیه از آن دسته کشورهایی است که گزینه ی مناسبی برای تحصیل می باشد چرا که از همسایگان ایران می باشد و رفت و آمد آسان تر خواهد بود. هم چنین غذا ها و فرهنگ کشور ترکیه به ایرانیان نزدیک تر است. در ادامه به معرفی 4 دانشگاه برتر ترکیه می پردازیم.

کدام دانشگاه های ترکیه مناسب برای تحصیل هستند؟

با توجه به اهمیت تحصیل دانشگاه های بسیاری در دانشگاه های ترکیه وجود دارند اما در این مقاله قصد داریم 4 دانشگاه برتری که مناسب برای اپلای هستند را معرفی کنیم.

  •  دانشگاه آجی بادام
  •  دانشگاه  کوچ
  •  دانشگاه بیرونی
  •  دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه آجی بادام

یکی از بهترین دانشگاه های غیردولتی ترکیه، دانشگاه آجی بادام می باشد. این دانشگاه در شهر زیبای استانبول واقع شده است و دارای رشته های گوناگونی می باشد. اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه دارید در رشته پزشکی تحصیل کنید دانشگاه آجی بادام را فراموش نکنید. یکی از مزایای این دانشگاه این است که دارنده پیمان اراسموس می باشد و طبق این پیمان دانشجویان آجی بادام با دانشگاه های اروپا به تبادل دانشجو اقدام می کنند.
یکی از عوامل مهم در انتخاب دانشگاه رنک و رتبه آن می باشد که خوشبختانه روز به روز دانشگاه آجی بادام در حال پیشرفت است و در میان جهان رتبه 5666 را از آن خود کرده است. نکته قابل توجه این است که این دانشگاه در آسیا دارای رتبه 401 و رتبه ی 36 در میان دانشگاه های پزشکی را داراست.

دانشگاه آجی بادام

دانشگاه کوچ

دومین دانشگاه خصوصی ترکیه، دانشگاه کوچ می باشد. بدون شک هر کسی در این دانشگاه تحصیل کند برگه تضمین شغلی دارد. این دانشگاه مانند دانشگاه آجی بادام دارای پیمان ارسموس می باشد و هر دانشجویی در صورت کسب بهترین نمرات می تواند در اروپا و آمریکا مشغول به تحصیل شود.
از مزایای دانشگاه کوچ این است که به دانشجویان برتر بورسیه تعلق می گیرد و دیگر لازم نیست نگران هزینه ی تحصیل خود باشید. تمامی اساتید این دانشگاه فارغ التحصیل از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی هستند و نکته ی قابل توجه این است که به ازای هر 11 دانشجویی که وجود دارد، یک نفر هیئت علمی وجود دارد.
نکته ی قابل توجه افرادی که می خواهند در رشته پزشکی تحصیل کنند این است که مدرک این دانشگاه مورد تایید وزرات بهداشت می باشد. بنابراین افراد می توانند در دانشگاه کوچ تحصیل کنند و پس از اخذ مدرک به ایران بازگردند و مشغول به کار شوند. سلامت روان نیز مورد توجه قرار گرفته و این دانشگاه دارای روانشناسان بسیاری جهت کمک به دانشجویان می باشد.

دانشگاه کوچ

دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه خصوصی مدیپل آنکارا در سال 2009 ابتدا در استانبول ساخته شد که شعبه ی دوم آن واقع در پایتخت ترکیه می باشد. این دانشگاه از پیشرفته ترین دانشگاه های ترکیه محسوب می شود و جهت راحتی دانشجویان امکانات فراوانی را برای آن ها تامین کرده است. با توجه به موارد فوق درخواست برای تحصیل در دانشگاه مدیپل آنکارا بیشتر است. زبانی که در این دانشگاه تدریس می شود انگلیسی است و تمامی افراد می توانند در آن شرکت کنند. شهریه های آن نیز با توجه به نوع رشته متفاوت است.
رنک بندی این دانشگاه به این صورت است که در میان دانشگاه های جوان دارای رتبه 401 و در آسیا دارای 401 می باشد.

دانشگاه بیرونی

از دیگر دانشگاه های برتر ترکیه می توان به دانشگاه ابوریحان بیرونی اشاره کرد. دانشگاه خصوصی بیرونی مناسب برای افرادی است که خواهان تحصیل در رشته پزشکی هستند. این دانشگاه دارای 6 دانشکده می باشد. توجه به رتبه ی  این دانشگاه سبب شده است داوطلبان بسیاری تقاضای تحصیل در آن را  داشته باشند.
با توجه به تاریخچه دانشگاه بیرونی به جرات می توان گفت که رشد خوبی داشته است. این دانشگاه رتبه 138 را در میان دانشگاه های ترکیه از آن خود کرده است. در جهان دانشگاه ابوریحان بیرونی رتبه 6607 را داراست. این دانشگاه همانند دیگر دانشگاه های ذکر شده دارای برنامه اراسمون می باشد که دانشجویان می توانند در کشورهای اروپایی و امریکایی تحصیل کنند.

دانشگاه بیرونی

نحوه ثبت نام در این دانشگاهها

متقاضیان شرکت در این دانشگاه می توانند به 2 روش اقدام کنند. روش اول به این صورت است که در آزمون یوس یا ست شرکت کنند و در صورت رتبه آوردن و کسب نمره حداقلی می توانند از دانشگاه مربوطه پذیرش بگیرند. در روش دوم نیز افراد می توانند بدون آزمون در این دانشگاه ها پذیرش شوند البته لازم به ذکر است که این موضوع شامل رشته های پزشکی نمی شود.

چه مدارکی جهت ثبت نام در دانشگاه لازم است؟

مدرک دیپلم دبیرستان، ریز نمرات در طول تحصیل، کامل کردن فرم آنلاین، گذر نامه معتبر، 4 قطعه عکس، توصیه نامه و انگیزه نامه از آن دسته مدارکی هستند که لازم است در تاریخ مقرر به سایت مورد نظر هر دانشگاه ارسال شود. نکته ی قابل توجه این است در صورت مشاهده هر گونه تخلفات و عدم ارسال مدارک ثبت نام لغو می شود.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط سخت در قبولی و پذیرش رشته های پزشکی بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در خارج هستند. یکی از بهترین کشور های مناسب برای مهاجرت تحصیلی کشور ترکیه می باشد. 4 دانشگاه برتر ترکیه به ترتیب عبارتند از دانشگاه آجی بادام، دانشگاه  کوچ، دانشگاه بیرونی، دانشگاه مدیپل آنکارا.
تمامی دانشگاه های ذکر شده به گونه ای هستند که دارای پیمان ارسموس هستند و افراد می توانند در کشور آمریکا و اروپا تحصیل کنند. با توجه به خصوصی بودن این 4 دانشگاه طبیعی است میزان شهریه ها بالا باشد اما همه ی آن ها دارای بورسیه ی تحصیلی می باشند که می توانید از آن استفاده کنید.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا