متفرقه

چه روشی برای جوانسازی پوست مناسب تر است؟

با بالارفتن سن بدن، چربی زیرپوست به طور مداوم از بین می رود و منجر به شکل گیری چین و چروک می‌شود. بعلاوه قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید می تواند تغییر رنگ پوست و ایجاد چروک نیز را به همراه بیاورد. رژیم غذایی سالم و آب رسانی مناسب و هرروز می تواند آثار پیری را کاهش دهد. با اینحال نمی تواند نشانه های فیزیکی پیری را به شکل چشمگیری کاهش دهد. درمان های دارویی و روشهای بدون جراحی مختلفی برای کمک به جوان تر ماندن وجود دارد.

پیری چیست

پیری چیست؟

پیری ممکن است از منابع فیزیکی و روانی مختلفی – مانند نگرانی های مالی برای یک دوره سه ماهه مداوم – ایجاد شود، اما فرایند اصلی پیری ثابت است. بدن ما از میلیون ها سلول تشکیل شده و این سلولها به صورت مداوم در حال چند برابر شدن هستند؛ با اینحال هر سلول قبل از مردنش، به تعداد دفعات خاصی میتواند تکثیر شود. بنابراین هر چه سلولهای بیشتری در بدن آسیب ببینند، نشانه های پیری را مشاهده خواهید کرد.

پیری را می توان با نگاه به فرایندهای سطح سلولی توضیح داد. کروموزوم شما حاوی DNA، یک کپی از سلولهایتان، است و در انتهای خود پوشش بخصوصی به نام تلومرس دارند. این تلومرس ها از کروموزوم های شما محافظت می کنند. با ادامه تکثیر سلولهایتان، تلومرس کوتاهتر می‌شود. وقتی تلومرس ها خیلی کوتاه شوند، دیگر نمی توانند از DNA محافظت کنند و این زمانی است که سلول می میرد. به این روند مانند استهلاک سلولها بعد از چرخه های زیاد تقسیم و تکثیر نگاه کنید.

در حالیکه پیری در تمامی اندام های بدن رخ می دهد، اما پوست یک مثال بصری عالی از روند پیری است. وقتی جوان هستید، بدنتان مشکلی در ترمیم سلولهای آسیب دیده پوست ندارد. با اینحال با افزایش سن، عملکرد سیستم ترمیم به اندازه قبل نخواد بود – پوستتان نازک تر می‌شود، کلاژن از دست می دهد و شاهد چین و چروک های ریز خواهید بود.

جوانسازی پوست با هموارسازی پوست به کمک لیزر

جوانسازی پوست با هموارسازی پوست به کمک لیزر

لیزر که به آن نوردرمانی نیز گفته می‌شود، شکلی از درمان ضدپیری یا جوانسازی پوست است که به کمک انرژی تابشی اقدام به ترمیم و بازسازی سلول های پوست می‌کند. لیزر پوست، روشی است که امواج مرتعش متمرکز را برای برداشتن لایه به لایه پوست آسیب دیده، بر آن اعمال می‌کند.

دلایل انتخاب لیزر به منظور جوانسازی پوست:

 • بعد از درمان نیازی به استفاده از داروهای مسکن نیست
 • افزایش سطح انرژی سلولی در محل درمان
 • بهبود سیستم ایمنی بدن
 • بهبود تشکیل کلاژن در سلولهای جدید پوست و بخشیدن ظاهری جوان تر به پوست
 • بهبود ترشحات لنفاوتی که منجر به کاهش تورم می‌شود
 • گردش بهتر خون در محل درمان

خطرات احتمالی لیزر پوست

جوانسازی پوست با لیزر مانند هر روش درمانی دیگری، با خطراتی همراه است.

این خطرات احتمالی عبارتند از:

 • تورم
 • مواردی از تغییر رنگ پوست
 • درد
 • جای زخم
 • عفونت
 • پینه بستن پوست

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس که نام رسمی آن بوتولونیوم نوروتوکسین است، ماده است که برای پیشگیری موقت حرکت عضلات به درون پوست تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس از شکل گیری یا بدترشدن چین و چروک جلوگیری می‌کند.

بوتولونیوم نوروتوسین مجموعه ای از پروتئین های بزرگ حلال در آب است که در سلولهای عصبی پریسیناپسی در پیوندگاه های عصبی عضلانی فعال هستند. آنها با فعالیت های درون سلولی و به دلیل بیماری بوتولونیوم از تخلیه انتقال دهنده های عصبی استیلکولاین که منجر به سستی عضلات می‌شود، جلوگیری می‌کند.

نحوه عملکرد تزریق بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس به درون عضلات منجر به انسداد انتقال عصبی از این بافتها می‌شود که کاهش فعالیت عضلات اخم کننده را به همراه می آورد. این مساله به شکل هموارتر پوست منجر می‌شود. برندهای بوتاکس مختلفی وجود دارد که از محبوب ترین برندهای بوتاکس استفاده شده در ایران عبارتند از: بوتاکس مسپورت، بوتاکس دیسپورت و بوتاکس زئومین.

مزایای تزریق بوتاکس

بوتاکس در مصارف زیبایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. ماندگاری نتایج این درمان از 6 تا 9 ماه است و بعد از آن نوارهای عصبی مجددا شروع به تحلیل رفتن می کنند. مزایای این روش عبارتند از:

 1. تزریق برای چین و چروک – بوتاکس درمان بسیار خوبی برای چین و چروک است، چرا که فعالیت عضلات اطراف ناحیه درمان را متوقف می‌کند. این روش یک راه حل موقتی است، یعنی باید برای حفظ نتایج آن، بوتاکس را تجدید کرد.
 2. تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز – یک مشکل پوستی که منجر به تعریق بیش از حد می‌شود – نیز مفید است.

خطرات همراه با بوتاکس در جوانسازی پوست

تزریق بوتاکس مخصوصا اگر توسط یک متخصص زیبایی مجرب انجام شود، روش کاملا ایمنی است. بااینحال در صورت تزریق نادرست بوتاکس، احتمال بروز مشکلات و عوارض جانبی در این فرایند وجود دارد. این نشانه ها عبارتند از:

 • احتمال درد، تورم و کبودی در محل تزریق
 • سر درد یا نشانه های آنفلوانزا
 • افتادگی پلک
 • خشکی چشم
 • بهم ریختگی ظاهر لبخند بیمار

پزشکان استفاده از انواع بوتاکس مانند مسپورت توسط زنان باردار یا زنانی که نوزاد شیرخوار دارند را ممنوع کرده اند. بعلاوه افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند، باید از تزریق بوتاکس خودداری کنند.

لایه برداری شیمیایی

این یک فرایند لایه برداری پوست به کمک محلولی با مواد شیمیایی اسیدی مختلف است که بر روی پوست مالیده می‌شود. در این فرایند، لایه بالایی پوست برداشته شده و سطح پوست هموار می‌شود، و به همین دلیل بخشی از چین و چروک ها از بین می روند. تعدادی از مواد شیمیایی استفاده شده در این فرایندها، مانند ژل هستند. آنها بر روی صورت و گاهی اعضای دیگر بدن مانند گردن، دست و سینه نیز مالیده می‌شود.

بعد از مالیدن این مواد شیمیایی روی پوست، تاولهایی ایجاد می‌شود و پوست ناخواسته از بین می رود. این لایه برداری باعث می‌شود که سلولهای سطحی پوست برداشته شده، و چروک ریز، آکته، تغییر رنگ پوست و مسائل دیگر حل شوند.

مزایای احتمالی لایه برداری توسط مواد شیمیایی

 • با لایه برداری منجر به هموارتر شدن پوست می‌شود؛ داشتن پوست هموارتر از دلایلی است که مردم از مواد شیمیایی استفاده می کنند. لایه برداری شیمیایی، عملکردی بیش از نرم کردن پوست دارد و گاهی رنگ پوست را عوض می‌کند.
 • آسیب های ناشی از آفتاب و فعالیت بیش از حد رنگدانه ها را کاهش می دهد. لایه بردارهای شیمیایی ملایم، لک های ناشی از آفتاب، کک و مک و رنگدانه های روی پوست که ظاهری پیر به پوست می دهد را درمان می‌کند. حذف لکه های ناشی از آفتاب منجر به پوستی با ظاهری جوانتر می‌شود.
 • لک و آکنه را برطرف می‌کند، لایه برداری به کمک مواد شیمیایی برای کنترل آکنه استفاده می‌شود. بعلاوه جای زخم و آسیب های قبلی را کاهش می دهد. این مواد شیمیایی باعث بازشدن حفرات پوستی و گرفتگی های پوستی در لایه بالایی پوست می‌شود. این مواد باعث انباشت موادی می‌شود که به رفع علامت های جوش روی صورت کمک می‌کند.
 • چروک ریز را هموار می‌کند؛ اگر به دنبال هموارتر کردن چروک پیشانی یا اطراف چشمانتان هستید، استفاده از این مواد شیمیایی یک گزینه برای شما محسوب می‌شود. همه اینها به شدت چروک پوستتان بستگی دارد.

عوارض جانبی لایه برداری با مواد شیمیایی

استفاده از لایه برداری با مواد شیمیایی، مزایای بسیاری دارد که باعث می‌شود فکر کنیم هیچ عارضه ای ندارند. این مواد شیمیایی همچنین مضراتی هم دارند که اگر پوست حساسی داشته باشید، بیشتر متوجه آنها خواهید شد. بعضی از این عوارض جانبی عبارتند از:

 • احساس کرختی و سوزش در پوست
 • لایه برداری پیش از حد در مواردی که عمق متوسط یا عمیقی دارند.
 • کبره بستن پوست به دلیل از بین رفتن سلولهای پوستی
 • افزایش حساسیت پوست در مقابل آفتاب که منجر به آفتاب سوختگی می‌شود.

تزریق ژل برای جوانسازی پوست

تزریق ژل برای جوانسازی پوست

با بالا رفتن سن، کلاژن، خاصیت ارتجاعی و هیالورونیک اسید پوستتان کاهش می یابد و این موضوع به شکل گیری چین و چروک منجر می‌شود. این مساله عمدتا در اطراف گونه ها، خط فک، بینی، چشمان و دهان رخ می دهد. تزریق ژل (Juvederm، رستیلان، استیلاژ و روانیز) به این نواحی منجر به بهبود ظاهر پوست می‌شود.

چرا برای کاهش چین و چروک باید تزریق ژل را انتخاب کرد؟

تزریق ژل وقتی برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود، شکل، ساختار و حجم چین و چروک را تا شش ماه بهبود می دهد. این روش مزایای بسیاری دارد.

یکی از موارد شاخص آن، درمان به کمک ژل هیالورونیک اسید است که بر خلاف ژل های قدیمی حاوی کلاژن، موجب بروز حساسیت نمی شود.

تزریق ژل برای زاویه سازی صورت، لیفت یا بالا کشیدن ابرو برای افراد بالای 30 سال و همچنین جوانسازی پوست به کار گرفته می شود؛ بعلاوه روشی کم تهاجم می باشد.

روش کم تهاجمی دیگر برای زاویه سازی و رفع چین و چروک صورت تزریق چربی می باشد که جراحان از بدن خود فرد مانند ران ها چربی را استخراج می کنند تا به صورت، دست ها و… تزریق نمایند.

خطرات احتمالی تزریق ژل

 • موارد بروز مشکلات کوچک: جلوی اکثر این مشکلات کوچک را می توان با تزریق مناسب و انتخاب ژل درست، گرفت.
 • پزشکان مجرب قبلا با تورم و کبودی ناشی از تزریق مواجه شده اند. وقتی چنین اتفاقی بیافتد موجب شرمندگی بیمار می‌شود. بنابراین پزشک در طول تزریق، باید بیمار را از بروز مشکلات اندک و شدت اثر آن آگاه کند.
 • بروز تورم و کبودی ممکن است.
 • آثار التهابی تزریق و افزایش حجم ژل منجر به تورم می‌شود.
 • بعلاوه بعضی ژل های بخصوص احتمال بروز تورم را به صورت چشمگیری افزایش می دهد.
 • بسیاری از متخصصان از تزریق Juvederm در بعضی جاها خودداری می کنند؛ ماهیت آب دوست آن منجر به سطح جذب بالای مایعات و انباشت غیرطبیعی و تورم خواهد شد.
 • احتمال بروز سوزش و درد: درد تزریق و سوزش در این فرایند طبیعی است. اگر اولین باری باشد که بیمار تحت تزریق قرار می گیرد، ممکن است با استرس مواجه شود.
 • خونریزی خفیف برای افرادی که می خواهند توسط تزریق ژل به زاویه سازی صورت خود بپردازند.

بهترین روش جوانسازی پوست برای شما کدام است؟

بهترین روش جوانسازی پوست به نیازهای شما بستگی دارد. همه این روشها مزایا و معایب خود را دارند و نمی توان از یک روش برای درمان نشانه های پیری استفاده کرد. مشورت با متخصص پزشکی (یک متخصص پوست) بهترین راه برای تعیین بهترین روش درمان برای شما خواهد بود.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا