آیا لیزر موهای زائد موجب ناباروری می شود؟

لیزر موهای زائد موجب ناباروری نمی شود زیرا، لیزر نمی تواند به صورت عمقی به اندام های بدن مخصوصا اندام جنسی و تخمدان ها نفوذ کند. لیزر تنها می تواند روی سطح پوست، روی رنگدانه ها و فولیکول های مو تاثیر بگذارد.

لیزر می تواند تا حداکثر یک میلی متر در پوست نفوذ  کند در نتیجه راهی برای نفوذ به بافت رحم و تخمدان ها ندارد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که امروزه در جامعه ایران توجه ویژه ای به فرزند آوری و جوانی جمعیت صورت گرفته است و درنتیجه اگر لیزر موهای زائد می توانست موجب نازایی شود، مطمئنا هیچ کلینیکی این خدمات را ارائه نمی داد.

آیا لیزر موهای زائد موجب ناباروری می شود؟

لیزر موهای زائد در هنگام بارداری

هیچ گونه مطالعه معتبری در زمینه لیزر موهای زائد در هنگام بارداری وجود ندارد که نشان دهد این کار برای جنین و مادر مضر است  اما، بهتر است در این دوران این ریسک را نکنید و جز افرادی نباشید که به تجربه ای برای دیگران تبدیل شوید. بنابراین به شما توصیه می کنیم که اگر باردار هستید و وجود موهای زائد برایتان آزار دهنده است حتما تا انتهای دوره بارداری صبر کنید. برخی از موهای زائد در این دوران خود به خود می ریزند.

چند مرتبه لیزر موهای زائد موجب ناباروری می شود؟

لیزر موهای زائد موجب ناباروری نمی شود در عوض قرار گرفتن مستمر در برابر اشعه ایکس می تواند مشکلات ناباروری را به وجود بیاورد. اگر فردی به صورت مستمر و در بلند مدت در معرض این اشعه قرار بگیرد ممکن است تغییرات ژنتیکی سلول نیز در او رخ بدهد و نازا شود. اثرات اشعه ایکس بر روی آقایان خود را بیشتر نشان می دهد زیرا بیضه آقایان حساسیت بالایی به این اشعه دارد و درنتیجه تعداد اسپرم های آن ها را از حد نرمال کم تر می کند.

یکی دیگر از اشعه هایی که می تواند مشکلات ناباروری به وجود بیاورد اشعه های غیریونیزان است که با وجود مزایای زیادی که برای بشریت به وجود آورده است اما می تواند موجب نازایی نیز بشود. این نوع اشعه ها از تلویزیون، گوشی های تلفن همراه، امواج رادیویی و … ساطع می شوند. اگر جز افرادی هستید که مبتلا به نازایی می باشید  بهتر است استفاده از این موارد را به حداقل برسانید.

اگر مبتلا به ناباروری هستید باید ابتدا متوجه علت آن شوید. یکی از راه ها دم دستی و کم هزینه برای شناسایی علت بروز ناباروری انجام عکس رنگی رحم می باشد. در این روش تمامی بافت رحم شما قابل ارزیابی است و پزشک می تواند ناباروری هایی که علت آن آناتومی رحم می باشد را تشخیص دهد. البته دقت کنید که اقدامات قبل از انجام عکس رنگی رحم را به درستی انجام دهید تا نتیجه آن قابل استناد باشد.

سخن آخر

لیزر موهای زائد موجب ناباروری نمی شود و اگر چنین مطلبی را مطالعه کرده اید و یا از کسی شنیده اید باید بدانید که کاملا بدون بار علمی می باشد و صحت ندارد. لیزر نمی تواند به صورت عمیق در پوست نفوذ کند و تنها در سطح پوست می تواند کارایی داشته باشد درنتیجه امکان نفوذ آن به عمق پوست و بافت رحم و تخمدان غیرممکن است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.