شرایط نگهداری و پرورش پتوس

care for Epipremnum aureum

0

سلاممم خدمتت تمامی همراهان مجله ی خانوادگی زرین بانو . امروز و در بخش راهنمای گلکاری زرین بانو، قصد معرفی گیاه پتوس ، یکی از بهترین گیاهان برای پرورش و نگهداری در آپارتمان ها و محل کار رو داریم . با زرین بانو همراه باشید …

شرایط نگهداری از پتوس در خانه

پتوس چیست ؟

پتوس یا پوتوس با نام علمی Epipremnum aureum گلی از خانواده ی برگ شیپوریان به حساب میاد که در مناطق گرم و و مرطوب جنگلی ، همچون جزایر سلیمان به صورت خود رو رشد پیدا میکنه . گیاه از نوع گیاهان بالا رونده هست و گزینه ای مناسب برای نگهداری در آپارتمان هایی با نور کم به حساب میاد .

همونطور که گفتیم گیاه در مناطق گرم و مرطوبت جنگلی رشد پیدا میکنه ، پس در این شرایط با توجه به وجود درختان زیاد و پوشش گیاهی خاص نور کمی بهش میرسه و در نتیجه باعث افزایش مقاومت گیاه در مقابل کم نوری شده .

نمونه های دیگه از این گیاه وجود داره که پوتوس ابلق نامیده میشن و رگه هایی غالبا سفید رنگ در برگ های اونها وجود داره که زیبایی اونها رو چند برابر میکنه .

شرایط نگهداری پتوس :

در این قسمت شرایط بهینه ی نگهداری از این گل زیبا رو معرفی خواهیم کرد . توجه کنید که گل هایی مثل پتوس که در شرایط کم نور بخوبی رشد میکنن ، ممکنه خودشون رو با شرایط مختلف نگهداری وفق بدن ! پس اگه شرایط نگهداری شما از گلتون با شرایطی که ما میگیم متفاوت هست ، ولی گل خیلی خوب رشد پیدا کرده ، به هیچ وجه شرایطش رو تغییر ندید و گل رو وارد شک نکنید .

نور :

همانطور که گفتیم گیاه با توجه به شرایط رشد در طبیعت ، نیاز زیادی به نور آفتاب نداره و در محیط هایی با نور کم هم رشد میکنه . بهترین شرایط برای گیاه در محیط های با نور خوب اتفاق میفته . یعنی محیطی که نور آفتاب اون مستقیم نباشه ولی روشن باشه . در این صورت شرایط بهینه برای رشد گیاه فراهم میشه .

در صورتی که پتوس ابلق دارید ، به این نکته توجه کنید که در نور کم (منظور نور خیلی کمه !) برگ های گیاه به سمت سبز شدن پیش میرن و ممکنه رگه های ابلق بودن گیاه کم رنگ تر بشه .

نکته بعدی اینه که گیاه رو از برخورد با نور مستقیم خورشید حتی نور مستقیم از پشت پنجره نیز دور نگهدارید . اگه افتاب مستقیم بخوره ممکنه برگ ها بسوزن و همچنین رنگشون به زردی بزنه و اصطلاحا رنگ پریده بشن.

نور مورد نیاز برای پتوس

آب :

آبیاری گیاه نباید بیش از حد باشه . بعد از هر بار آبیاری خاک رو چک کنید و اگه یه بند انگشت خشک بود آبیاریش کنید .

این کار رو بهتره هر فصل انجام بدید تا به معیار مناسبی برای اب دادن به این گیاه دست پیدا کنید .

آبی که به این گیاه میدید بهتره آب جوشیده و سرد شده باشه . چرا که آبهای شهری آهک زیادی دارن و ممکنه روی خاک شوره بزنه . در این صورت رشد گیاه با اختلال مواجه میشه.

رطوبت :

گیاه در شرایط نگهداری آپارتمانی به رطوبت خیلی زیادی نیاز نداره . در مناطق خشک که خشکی هوا خیلی زیاده ، بهتره یه ظرف آب در کنار گیاه قرار بدید تا رطوبت گیاه تامین بشه .

البته اگه این گیاه رو در کنار گیاهان خانگی دیگتون نگهداری میکنید نیازی به قرار دادن ظرف آب نیست و رطوبت کافی رو گیاه خودش کسب خواهد کرد .

در صورتی که گیاه رو آب پاشی بکنید ممکنه ریشه های هوایی بده که اونم دردسر های خودش رو داره . بهتره اب پاشیش نکنید .

رطوبت مورد نیاز پتوس

دما :

دمای مناسب برای این گیاه در فصول مختلف فرق میکنه . در زمستان بهتره اجازه ندید دمای محیط نگهداری کمتر از 10 درجه بشه که ممکنه به گیاه آسیب بزنه .

در فصول گرم هم بهترین دما 25 درجه هست که خنک محصوب میشه ولی در دماهای بالا نیز مشکل چندانی نداره .

البته اگه دیدید که گیاه بی حال شده و اصطلاحا خودش رو انداخته ، بدونید که یکی از مهمترین عوامل میتونه دمای بالای محل نگهداری باشه .

همچنین گیاه امکان نگهداری در سایه ی درختان یا سایه کنار دیوار رو در حیاط یا بالکن هم داره و بخوبی با این شرایط رشد میکنه.

خاک و تعویض گلدان :

بهترین خاک برای این گیاه خاک سبک هست که بتونه شرایطی مشابه با شرایط خاک جنگلی رو ایجاد کنه . ترکیب پیتماس ، پرلیت و خاک برگ میتونه بهترین گزینه باشه . به مقدار کمی هم بهش ورمی کومپوست اضافه کنید رشدش بهتر هم میشه .

پیشنهاد میکنم ته گلدان رو با سنگهای نسبتا درشت پر کنید ، اینکار از باتلاقی شدن ته گلدون جلوگیری میکنه و شرایط رشد بهینه رو برای گیاه فراهم میکنه .

زمان مناسب برای تعویض گلدان اواسط اسفند ماه هست . در زمان تعویض گلدان چک کنید که ریشه های گلدون از زیر گلدون بیرون زده باشن . همچنین بهتره هر 2 سال خاک گیاه رو حتما تغییر بدید تا گیاه با توان بیشتری بتونه رشد کنه .

در زمان تعویض گلدان ، گلدان رو یک یا دو شماره بزرگتر از گلدان حال حاظر گل در نظر بگیرید .

نگهداری از پتوس ابلق در خانه

تغذیه و کوددهی :

در فصول رشد بهتره گیاه رو هر دو هفته یکبار با کود سه بیست NPK که تو بازار با اسم کود سبز هم معرفی میشه آبیاریش کنید . همچنین میشه کود رو با ابپاش اسپری کرد ولی چون کودهای NPK رنگی هستن ممکنه رنگ روی برگ های گیاه بمونه . پس بهتره با این کود آبیاریش کنید .

پیشنهاد میکنم از کودهای بی نام و نشان و کودهایی که بسته بندی بدون اطلاعات دارن استفاده نکنید . بهتره کودی رو انتخاب کنید که فروشنده ی جلو خودتون اون رو از کیسه ی اصلی خارج کنه و در بسته بندی قرار بده .

همچنین کودهای NPK چون ترکیبات مشخصی دارن از کودهای مایع ساده ، انتخاب بهتر و مطمئنتری هستن .

تکثیر پتوس :

تکثیر این گیاه خیلی راحت هست . میتونید ساقه رو داخل آب قرار بدید تا ریشه دار بشه . و یا ساقه های جدا شده رو داخل شن بخوابونید تا ریشه دار شن .

تکثیر پتوس

بیماری های پوتوس :

زخم هایی روی برگ ها وجود دارد و در زیر برگ ها نقطه های پنبه مانند مشاهده میشوند :

  • گیاه به شپش آرد آلود مبتلا شده . برگ ها رو با الکل رقیق شده به آرامی تمیز کنید و هر دو هفته یکبار با سم نفوذی سمپاشی کنید درس میشه .

زیر برگ ها تارهای عنکبوت با نقاط قرمز بسیار ریز وجود دارد :

  • آفت کنه قرمز گرفته ، با کنه کش آبامکتین سمپاشیش کنید . و دو هفته بعد مجددا تکرار کنید .

رنگ سبز برگها کم رنگ شده :

  • گیاه رو به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید .

رگه های سفید گیاه ابلق سبز شده و در حال محو شدن است :

  • محیط کم نور است ، گیاه را به محیطی با نور بیشتر منتقل کنید .

برگها رنگ پریده شده اند و به زردی می زنند :

  • نور زیاد است ، گیاه را به محیطی با نور کمتر منتقل کنید .

گیاه بی حال است و اصطلاحا خود را انداخته :

  • خاک مناسب نمی باشد ، آبیاری بیش از حد می باشد . این دو مورد رو چک کنید .

نگهداری از پتوس داخل آب

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.