گل و گیاه

شرایط نگهداری از دیفن باخیا | آیا دیفن باخیا سمی است ؟

سلامممم خدمت تمامی همراهان مجله زندگی زرین بانو ، امروز در گلخانه زرین بانو قصد معرفی یکی از محبوبترین گلهای زینتی اپارتمانی به نام دیفن باخیا رو داریم . گیاه زیبا و خوش رنگ

نگهداری از دیفن باخیا در خانه

دیفن باخیا چیست ؟

دیفن باخیا با نام علمی Dieffenbachia گیاهی از خانواده ی گل شیپوریان می باشد که در مناطق گرم و مرطوب آمریکای جنوبی به صورت خود رو رشد می کند . این گیاه دارای ساقه ای آبکی بوده و برگ ها از ساقه به صورت قلابی منشعب می شوند. همچنین برگ ها به رنگ سبز با رگه هایی از زرد و سفید هستند که در نمونه های مختلف این رگه ها متفاوت می باشند.

آیا دیفن باخیا سمی است ؟

بله ، متاسفانه گیاه دیفن باخیا به شدت سمی بوده و در صورت خوردن و بلعیده شدن برگ های آن امکان مسمومیت شدید ، نابینایی و حتی مرگ وجود داره . گیاه دارای ماده ای به نام رافید است که در جهت جلوگیری از خورده شدن گیاه توسط جوندگان در جنگل های آمریکایی جنوبی در داخل آن تشکیل شده است .

از این رو قبل از خریداری دیفن باخیا ، سمی بودن آن را در نظر بگیرید .

شرایط نگهداری  صحیح دیفن باخیا :

با اینکه محل زندگی دیفن باخیا بسیار با شرایط آب و هوایی کشور عزیزمان متفاوت است ، اما سازگاری بسیاری در طول سالیان بسیار پرورش این گیاه در داخل کشور بوقوع پیوسته است . در صورت رعایت نکات اشاره شده ، گیاه بخوبی رشد خواهد کرد .

خاک :

برای این گیاه بهتره از 50 درصد پیتماس ، 30 درصد خاک برگ و 20 درصد خاک باغچه استفاده کنید . از سنگریزه و یا پرلیت هم برای افزایش زهکشی خاک باید استفاده کنید چون خاک های اشاره شده به خود خود سنگین میشن .

تعویض گلدان دیفن باخیا

تعویض گلدان :

هر سال باید خاک گیاه تعویض بشه . اگه گلدون خیلی بزرگه و تعویض خاک سخته ، هر سال خاک های رویی گلدون رو تعویض کنید . و حتما هر 3 سال یکبار گلدون رو با دو شماره بزرگتر تغییر بدید .

دقت کنید زمانی که گیاه جدید هست بهتره که هر سال گلدون تغییر داده بشه . گلدون جدید بیشتر از 2 شماره بزرگتر از گلدون قبلی نباشه که میتونه به دلیل رطوبت بالا به ریشه های گیاه آسیب بزنه .

نور :

یکی از مهمترین موارد در دیفن باخیا نور هست . نور محیط بهتره که زیاد باشه ، در این صورت گیاه رشد درستی خواهد داشت . اما اگه نور کم باشه ، گیاه به صورت ارتفاع میگیره و ساقه ی برگ ها دراز و نازک میشن . اصطلاحا میگن که گیاه داره علفی رشد می کنه . در این صورت بهتره حتما گیاه به جای پرنورتری منتقل بشه .

از تابش نور مستقیم آفتاب به برگ های گیاه هم خودداری کنید که میتونه باعث آسیب جدی به گیاه بشه .

نور مورد نیاز برای دیفن باخیا

دما :

مناسب ترین دما برای این گیاه دمای خنک 20 درجه هست .در فصل گرم که دما افزایش پیدا میکنه، اگه محیط خیلی گرم بشه ممکنه که نوک برگ ها خشک بشن ، در این صورت باید آبپاشی رو افزایش بدید تا رطوبت افزایش پیدا کنه .

در فصل سرد سال اجازه ندید که دمای محیط نگهداری گیاه به زیر 10 درجه برسه ، در این صورت امکان داره برگ های گیاه شروع به ریزش کنه .

آب :

در آبیاری این گیاه هم باید دقت کافی داشته باشید چرا که گیاه به سرعت به میزان آبیاری کم و زیاد واکنش نشون میده . در صورت آبیاری خیلی زیاد نوک برگ خشک میشه و برگ کم کم زرد میشه .

بین دو آبیاری باید خاک به اندازه ی دو بند انگشت خشک بشه . بسته به محل زندگی و دمای محیط این مورد میتونه متفاوت باشه .

رطوبت :

در صورتی که گیاه رو در کنار گیاه های دیگه ای نگهداری میکنید ، نیاز خاصی به رطوبت نداره ، مگه اینکه عارضه ای از خودش نشون بده (مثل خشک شدن نوک برگ ها) ، اما بهترین راه ، ریختن سنگریزه در زیر گلدانی هست.

داخل زیر گلدانی سنگ ریزه کمی درشت قرار بدید و گلدان رو روی سنگریزه ها بزارید . بعد آب بریزید داخل زیر گلدانی .با اینکار رطوبت گیاه به بهترین شکل تامین میشه . دقت کنید که آب زیر گلدانی با ته گلدون برخورد نداشته باشه که ممکنه باعث مشکل برای ریشه گیاه بشه .
تغذیه :

برای این گیاه میتونید هر دو ماه یکبار گیاه رو با کود سه بیست یا همون کود کامل ، آبیاری کنید . بیشتر از این نیاز نیست .

تکثیر دیفن باخیا

تکثیر دیفن باخیا :

تکثیر این گیاه به شیوه های مختلفی ممکن هست . قرار دادن ساقه داخل آب و ریشه دار کردن ساقه ، خارج کردن پاجوش گیاه و همینطور ریشه دار کردن ساقه . در روش ریشه دار کردن ساقه ، پس از قطع ساقه ، اون رو در جایی خشک و تاریک به مدت 2 روز نگهدارید . بعد از دو روز ساقه رو روی ماسه سنگ بخوابونید و از زیر به ماسه سنگ آب بدید .

پیشنهاد من اینه که 4 سانت ماسه بریزید و زیرش کمی پیتماس بریزید . اینجوری امکان افزایش اشتیاق و ریشه دار شدن برای رسیدن به پیتماس افزایش پیدا میکنه .

بیماری های و مشکلات دیفن باخیا :

[accordions] [accordion title=”برگها دارای نقطه های قهوه ای هستند و زیر آنها تار عنکبوت موجود است :” load=”show”]گیاه کنه قرمز گرفته است . برای رفع آن باید گیاه را به فاصله دو هفته با کنه کش سمپاشی کنید . سمپاشی را به هیچ وجه داخل خانه انجام ندهید. سم کنه کش بسیار خطرناک است .[/accordion] [accordion title=”بر روی برگ ها نقطه های پنبه مانند وجود دارد :” load=”hide”]گیاه شپشک آرد آلود گرفته است . ابتدا تمام برگاها را با دستمال و الکل پاک کنید ، سپس با یک سم نفوذی گیاه را سمپاشی کنید .[/accordion] [accordion title=”برگ ها کوچک و گیاه به شدت در حال ارتفاع گرفتن است :” load=”hide”]نور محیط کم بوده و گیاه در حال رشد علفی است . گیاه را به محیطی پر نورتر منتقل کنید .[/accordion] [accordion title=”برگ های پایین گیاه پیچیده و خشک میشوند :” load=”hide”]سن گیاه بالاتر رفته و این مورد طبیعی است .[/accordion] [accordion title=”نوک برگ های گیاه خشک میشود :” load=”hide”]رطوبت کم است . رطوبت محیط را افزایش دهید .[/accordion] [/accordions]
امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا