متفرقه

تست hpv و درمان زگیل تناسلی بانوان

تست hpv، نوعی نمونه‌برداری و در واقع تنها راه مطمئن جهت آگاهی از ابتلا به بیماری‌های جنسی، از جمله زگیل تناسلی است. این بیماری بسیار خطرناک و درمان‌ناپذیر است و در صورت عدم آگاهی از مبتلا بودن به آن، زمینه‌ساز ایجاد برخی سرطان‌ها، مانند سرطان رحم خواهد شد. ویروس پاپیلوما علت اصلی این بیماری است که بیشتر در بانوان مشاهده می‌شود.

در گذشته از برخی روش‌های تشخیص ابتدایی مانند کشت‌سلولی و ایمونولوژی جهت پی بردن به زگیل تناسلی استفاده می‌شد؛ اما امروزه با پیشرفت علم، روش‌های جدیدتر و دقیق‌تری اختراع شده است. یکی از آن‌ها تست hpv است که در مدت زمان اندک و با حضور در مطب انجام می‌شود. در ادامه مقاله جهت اهمیت این تست در تشخیص و درمان زگیل تناسلی با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

گاهی فرد به صورت ناگهانی روی نقاطی مانند مقعد، دهانه رحم و دیواره‌های واژن، متوجه یک یا چند زائده گوشتی نرم می‌شود. این زائده که نوعی عفونت مقاربتی محسوب می‌شود، دردناک و همراه با سوزش و خارش است. علت اصلی ابتلا شدن به این بیماری، تعدد رابطه جنسی محافظت نشده است که باید آن را جدی گرفت؛ زیرا برخی تحقیقات که از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا ارائه شده است، بیان‌کننده این امر است که برخی از سویه‌های این بیماری می‌توانند منجر به بروز سرطان شوند.

یکی از بهترین راه‌ها جهت پیش‌گیری از ابتلا به زگیل تناسلی، داشتن یک رابطه جنسی سالم و محافظت شده است. افراد قبل از برقراری رابطه باید از سلامت جنسی شریک جنسی خود آگاه بوده و چنانچه به وجود زگیل تناسلی شک کردند، پیشگیری‌های لازم و همچنین انجام تست hpv را به کار بگیرند.

زگیل تناسلی بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر گذاشته و عوارض مختلفی برجای می‌گذارد. برخی از علائم این بیماری عبارت‌اند از:

 • وجود برآمدگی‌های کوچک کنار یکدیگر که معمولا به رنگ صورتی، قهوه‌ای و گوشتی بر دیواره ناحیه تناسلی ظاهر شده‌اند.

 • خون‌ریزی حین رابطه جنسی

 • احساس سوزش و خارش مداوم در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی

 • احساس سوزش هنگام ادرار

آزمایش hpv

آزمایش hpv

آزمایش hpv معمولا همزمان با آزمایش پاپ‌اسمیر انجام شده که در آن با جمع‌آوری سلول‌های دهانه رحم و بررسی دقیق آن‌ها، از بود یا نبود ناهنجاری‌ها یا سلول‌های سرطانی آگاهی پیدا می‌کنند. در آزمایش hpv،، پزشک به وسیله ابزاری به نام اسپکولوم دیواره واژن را حین عملیات جدا نگه داشته و سپس با یک برس از سلول‌های دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند. این آزمایش در مطب و به مدت 10 الی 15 دقیقه طول می‌کشد. مراحل انجام تست به شرح زیر هستند:

 • ابتدا فرد توسط پزشک معاینه لگن شده و وضعیت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • سپس پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم جهت گشاد شدن واژن و مشاهده دهانه رحم استفاده می‌کند.

 • در این مرحله پزشک با دستگاه کولپوسکوپ اقدام به بزرگنمایی دهانه رحم و داخل واژن می‌کند.

 • در مرحله بعد و پس از نمایان شدن سلول‌های سرطانی، با استفاده از یک برس کوچک از آن‌ها نمونه‌برداری می‌کند.

اقدامات قبل از تست hpv عبارت‌اند از:

 • بهتر است این تست در دوران قاعدگی انجام نشود.

 • 48 ساعت قبل از انجام هرگونه رابطه جنسی خودداری شود.

 • از مصرف هرگونه داروهای مربوط با واژن از قبیل کرم‌ها، فوم‌ها یا داروهای واژینال دو روز قبل از انجام آزمایش خودداری شود.

طبق گزارشات به دست ‌آمده بعد از انجام آزمایش، امکان مشاهده برخی علائم از جمله خونریزی شدید، لرز، تب و درد شکم وجود دارد که امری طبیعی است و بعد از گذشت مدتی برطرف خواهد شد. چنانچه نتیجه تست مثبت باشد، پزشک جهت آغاز اقدامات جدی یکی از موارد زیر را به بیمار توصیه می‌کند.

نمونه‌برداری یا بیوپسی

نمونه‌برداری یا بیوپسی

بیوپسی یا نمونه‌برداری، نوعی تست تشخیص زگیل تناسلی است که در آن نمونه‌ای از سلول‌ها یا بافت‌های فردی که مشکوک به بیماری است برداشته شده و مورد بررسی دقیق‌تر قرار می‌دهند. بافت مشکوک هم توسط پزشک متخصص و هم به شکل شیمیایی بررسی خواهد شد. برای انجام این نوع تست hpv، نمونه را به آزمایشگاه آسیب‌شناسی برده و تکه‌ای از آن را زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنند.

حذف سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم

چنانچه پزشک بعد از انجام آزمایش‌های اولیه متوجه سلول‌های غیرطبیعی شد، برای جلوگیری از تبدیل این سلو‌های غیرطبیعی به سلول‌های سرطانی، ازاین روش جهت برداشتن مناطقی که آلوده شده‌اند، استفاده می‌کند.

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یکی از آزمایشات دقیق و پرطرفدار است که می‌تواند انواع سرطان‌های دهانه رحم، زگیل تناسلی یا hpv را مشخص کند. این آزمایش بسیار ضروری و مهم برای زنان متأهل است که بهتر است به صورت دوره‌ای، از سنین 30 سال آغاز شده و هر 5 سال یکبار تکرار شود. با استفاده از این تست دهانه رحم و هرگونه تغییرات آن بررسی شده و در صورت وجود علائم بیماری، روند درمانی آن هرچه سریع‌تر آغاز می‌شود.

مزایای انجام تست hpv

ویروس hpv در واقع نوعی بیماری خطرناک و عفونی است که روی پوست به صورت زگیل رشد کرده و برخی از آن‌ها توانایی تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی را دارند. مزیت مهم این تست‌ها این است که با انجام مرتب آزمایش hpv، به راحتی می‌توان به ابتلا بودن یا نبودن فرد به این بیماری پی برد. از مزایای دیگر این تست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این آزمایش سلول‌های پیش سرطانی، بسیار دقیق‌تر از سایر روش‌ها انجام می‌شود.

 • با انجام آزمایش از وجود یا عدم وجود زگیل تناسلی اطمینان حاصل می‌شود.

 • با انجام این تست از کلیه سرطان‌های دهانه رحم و عفونت‌های مکرر گردنی اطمینان حاصل می‌شود.

 

اقدامات لازم جهت مقابله با زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک ویروس پرخطر است که قابلیت انتقال از فردی به فرد دیگر را در کسری از ثانیه دارد. بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری حتما اقدامات لازم مانند اطمینان از سالم بودن شریک جنسی، استفاده از کاندوم و همچنین تزریق واکسن hpv را در برنامه کار خود قرار دهید. در صورت مشکوک بودن به ابتلا به این بیماری حتما پیگیری‌های لازم مانند مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایش زگیل تناسلی را انجام دهید.

همانطور که ذکر شد، این روش‌ها در گذشته به صورت سنتی بود؛ اما این روش‌ها امروزه جای خود را به یک سری آزمایشات دقیق داده‌اند. در این مقاله سعی بر آن بوده که ضمن معرفی بیماری زگیل تناسلی، روش‌های پیشگیری و تشخیص به وسیله انجام تست hpv را بررسی کرده و در اختیار شما قرار دهیم تا در صورت نیاز از این مطالب بهره بگیرید.

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا