متفرقه

گفتاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی شامل تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی است که با هدف بهبود ارتباطات کلی از طریق رسیدگی به تأخیرها و اختلالات در زبان بیانی یا ادراکی، اختلال حرکتی دهان، آپراکسی گفتار، زبان اجتماعی، روانی (لکنت)، تغذیه و بلع، و مهارت های شناختی انجام می‌شود. در مرکز تخصص گفتاردرمانی تهران، درمان گفتار درمانی برای کودکان در تمام سنین ارائه می شود. متخصصین گفتاردرمانی ما در ابتدا ارزیابی دقیقی از کودک انجام می دهند و در مرحله بعد برنامه های درمانی را طراحی می کنند. شما می توانید از طریق شماره های ۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ با ما تماس حاصل فرمایید. کودکان به دلیل اختلالات گفتاری مختلف مانند لکنت زبان، مشکلات تلفظ کلمات، مشکل در زیر و بم، حجم یا کیفیت گفتار و درک محدود کلمات و معنای آنها درمان می شوند. برخی از کودکان در کنار هم قرار دادن کلمات یا استفاده از زبان به روشی مناسب مشکل دارند. دیگران اختلالات حافظه و توجه دارند. برخی از کودکان در بلع، جویدن، سرفه کردن و غذا خوردن مشکل دارند. علاوه بر این گفتار درمانی ممکن است برای کودکی که به دلیل بیماری یا آسیب دچار اختلال گفتار شده است، ضروری باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا کودک ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشد. اگر متوجه شدید که فرزندتان با همسالان خود از نظر رشدی برابری نمی کند، جلسات گفتار درمانی مداوم یا فشرده برای کودک شما مفید می باشد.

image_1655486544

گفتار چیست؟

وقتی دکتر متخصص گفتاردرمانی به اصطلاح گفتار اشاره می کنند به سه چیز اشاره می کنند مهارت های بیان یا آواشناسی، روانی گفتار و صدا. آنها به توانایی کودک در موارد زیر نگاه می کنند:

-به طور فیزیکی صداها و الگوهای صوتی زبان خود را تولید می کند (تلفظ).

-تولید گفتار با ریتم مناسب و بدون لکنت زبان باشد.

-گفتاری با کیفیت صوتی مناسب با سن و جنس خود تولید کنید.

زبان چیست؟

در حالی که گفتار شامل توانایی حرکتی فیزیکی برای صحبت می شود، زبان یک سیستم نمادین و قانونمند است که برای انتقال پیام استفاده می شود. نمادها می توانند کلمات گفتاری یا نوشتاری باشند. ما همچنین نمادهای ژستی داریم مانند بالا انداختن شانه هایمان برای نشان دادن «نمی دانم» یا تکان دادن دست برای نشان دادن « خداحافظ» یا بالا بردن ابروها برای نشان دادن این که از چیزی شگفت زده شده ایم. زبان از قوانین مشترک اجتماعی تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

-معنی کلمات چیست (به عنوان مثال “ستاره” می تواند به یک شی درخشان در آسمان شب یا یک فرد مشهور اشاره کند).

-چگونه کلمات جدید بسازیم (به عنوان مثال، دوست، دوستانه، غیر دوستانه).

-نحوه کنار هم قرار دادن کلمات

-چه ترکیب‌هایی در چه موقعیت‌هایی بهترین هستند («آیا می‌خواهید پایتان را حرکت دهید؟» می‌تواند به سرعت به «لطفاً از پایم بلند شو!» تغییر کند اگر اولین درخواست نتیجه‌ای نداشت).

برخی از این قواعد که بر یک زبان حکومت می‌کنند می‌توانند شامل نحو، معناشناسی، واج‌شناسی، صرف‌شناسی و عمل‌شناسی باشند. بنابراین وقتی کسی نمی تواند صداهای گفتاری را به درستی یا روان تولید کند یا مشکل صدا دارد، این یک اختلال گفتاری است.

image_1655486734

فواید گفتار درمانی برای کودکان چیست؟

گفتار درمانی فواید زیادی برای کودکان دارد از جمله:

-بهبود ارتباطات به طوری که آنها بتوانند افکار و احساسات خود را بیان کنند.

-آنها را قادر می سازد تا صحبت کنند تا دیگران بفهمند چه می گویند.

-آنها را برای مدرسه آماده می کند تا بتوانند در یادگیری با سایر کودکان همگام باشند.

-کیفیت صدا را بهبود می بخشد.

-عزت نفس و استقلال را افزایش می دهد.

image_1655486786

چه زمانی کودکان به گفتاردرمانی نیاز دارند؟

کودکان ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به گفتار درمانی داشته باشند از جمله:

-مشکلات شنوایی

-تأخیرهای رشدی شناختی (ذهنی، درکی) یا دیگر

-عضلات ضعیف دهان

-آبریزش بیش از حد

-گرفتگی مزمن صدا

-نقایص مادرزادی مانند شکاف لب یا شکاف کام

-اختلال طیف اوتیسم

-مشکلات برنامه ریزی حرکتی

-مشکلات تنفسی (اختلالات تنفسی)

-اختلالات تغذیه و بلع

-آسیب تروماتیک مغز

درمان باید در اسرع وقت شروع شود. کودکانی که زودتر (قبل از ۵ سالگی) در درمان را شروع می کنند نسبت به کسانی که دیرتر درمان را شروع می کنند، نتایج بهتری می گیرند. این بدان معنا نیست که بچه های بزرگتر نمی توانند در درمان پیشرفت کنند. آنها ممکن است با سرعت کمتری پیشرفت کنند زیرا اغلب الگوهایی را آموخته اند که باید تغییر کنند.

image_1655486845

جلسات گفتار درمانی کودکان چگونه است؟

کودکان اغلب یک به یک یا در گروه های کوچک درمان می شوند. فعالیت‌های زبانی اغلب شامل استفاده از کتاب‌های تصویری، صحبت کردن و بازی کردن و استفاده از تکرار برای ایجاد مهارت‌های زبانی است. تمرینات صوتی بخش مهمی از گفتار درمانی در کودکان هستند. درمانگر اغلب صداها و حروف کلمات را بررسی می کند. درمانگر به کودک نشان می دهد که چگونه کلمه را بگوید یا صدا را تولید کند. آنها حتی ممکن است نحوه حرکت زبان را در هنگام تلفظ کلمات خاص نشان دهند. گفتار درمانی شامل تغذیه و گاهی بلع درمانی است. درمانگر ممکن است صورت را ماساژ داده و تمرینات زبان، لب و فک را برای تقویت فک انجام دهد. آنها غذا را در دماها و بافت های مختلف معرفی می کنند تا آگاهی کودک را از تفاوت های حسی افزایش دهند. این درمان برای کودکان مبتلا به مشکلات بلع است. در مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران، ما جلسات گفتار درمانی را متناسب با نیازهای کودک شما ارائه می دهیم. ما عاشق گفتار درمانی در کودکان هستیم.

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا