متفرقه

اهمیت توجه به تاریخ انقضای لوازم آرایش

لوازم آرایش گروهی از پرفروش‌ترین محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بازار به شمار می‌روند که انواع مختلف آن‌ها شامل کرم پودر، رژ گونه، مداد لب، رژ لب، ریمل، سایه، مداد ابرو و … بیشتر توسط خانم‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به زیبایی پوست و شادابی چهره خود اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. این لوازم نیز مانند بسیاری از محصولات روی بسته‌بندی خود دارای تاریخ انقضا هستند و عمر مفید آن‌ها پس از چند ماه یا چند سال به پایان می‌رسد و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند.

تاریخ انقضا در لوازم آرایش چه مفهومی دارد؟

تعداد زیادی از خانم‌ها به تاریخ انقضای محصولات آرایشی خود بی‌توجه هستند و همچنان از باقی‌مانده آن تا قطره آخر استفاده می‌کنند، بدون اینکه اطلاع داشته باشند با این کار چقدر به پوست خود آسیب می‌‌زنند. در این مقاله قصد داریم درباره میزان اهمیت توجه به تاریخ انقضای لوازم آرایش و عوامل تاثیرگذار در ماندگاری آن‌ها صحبت کنیم و در انتهای مقاله به معرفی چند راهکار مفید برای بررسی تاریخ انقضای این محصولات بپردازیم.

تاریخ انقضا در لوازم آرایش چه مفهومی دارد؟

ماندگاری لوازم آرایش به مدت زمانی اشاره دارد که یک محصول آرایشی بهداشتی می‌تواند مطابق با خواسته‌های مصرف‌کننده با بالاترین سطح کیفیت مورد استفاده قرار بگیرد و هیچ آسیب یا عارضه‌ای در پوست یا موی او به وجود نیاورد. مدت زمان ماندگاری این محصولات به عوامل مختلفی مانند نوع لوازم‌های آرایشی، طرز استفاده از آن‌ها و شرایط نگهداری آن‌ها بستگی دارد. با این وجود همه شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی وظیفه دارند که بر محصولات تولیدی خود مدت زمان ماندگاری و امکان استفاده بهینه از آن‌ها را به عنوان تاریخ انقضای محصول درج کنند.

در شرکت‌های خارجی تاریخ انقضا را با علامت POA نشان می‌دهند. POA در واقع نشان‌دهنده تعداد ماه‌هایی است که هر یک از محصولات آرایشی بعد از باز شدن درب آن‌ها قابل استفاده هستند. توجه به این تاریخ باعث می‌شود که خانم‌ها بعد از اتمام تاریخ انقضا برای دور انداختن باقی‌مانده لوازم آرایش خود دل دل نکنند، حساست را کنار بگذارند و با دور انداختن لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته خود را از خطراتی مانند پوسته پوسته شدن لب، تاول‌های بسیار ریز، تورم، کهیر، لکه‌های قرمز رنگ روی پوست، بثورات، عفونت چشمی، بیماری‌های مزمن پوستی و … در امان نگه دارند.

عوامل تاثیرگذار روی تاریخ انقضا و ماندگاری لوازم آرایش کدامند؟

عوامل تاثیرگذار روی تاریخ انقضا و ماندگاری لوازم آرایش کدامند؟

هر چه از زمان باز کردن درب لوازم آرایش بگذرد، محتویات داخل آن به مرور تجزیه می‌شود، کیفیت خود را از دست می‌دهد و در نهایت خراب می‌شود. البته برخی از عوامل در تسریع روند خراب شدن و از دست رفتن کیفیت محصولات قبل از تاریخ اتقضا تاثیرگذار هستند. این عوامل شامل موارد زیر است:

استفاده از کرم‌های کاسه‌ای با دست‌های آلوده

بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی کرم پودرها، کرم‌های مرطوب‌کننده، کرم آبرسان و … را در داخل ظرف‌های پلاستیکی کاسه‌ای بسته‌بندی می‌کنند. اگر در زمان استفاده انگشتان آلوده خود را در داخل کاسه کرم فرو کنید، بعد از مدتی قارچ‌ها و باکتری‌ها فضای مناسبی برای رشد در داخل کاسه کرم پیدا می‌کنند و همین اتفاق باعث می‌شود که کرم داخل کاسه زودتر از تاریخ انقضا کیفیت و کارایی خود را از دست بدهد. برای جلوگیری از این اتفاق قبل از هر بار مصرف کرم‌های موجود در ظرف‌های کاسه، دست‌های خود را با آب گرم و مواد شوینده بشویید تا تمام آلودگی‌های سطح دست از بین برود.

امکان فاسد شدن زودهنگام لوازم آرایش حاوی اپلیکاتور

در تمام محصولات آرایشی مواد نگهدارنده‌ای وجود دارد که به مرور زمان و با نزدیک شدن به تاریخ انقضا بعد از باز کردن درب محصول تجزیه می‌شود. با تجزیه مواد نگهدارنده شرایط بسیار مناسبی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود. امکان فاسد شدن زود هنگام ژل‌های ابرو و ریمیل به دلیل وجود اپلیکاتور در ترکیبات آن‌ها بیشتر است‌. تجربه نشان داده است که محصولات آرایشی پودری نسبت به محصولاتی مانند ریمل و ژل ابرو تاریخ انقضا و ماندگاری بیشتری دارند و گاهی تا پنج سال می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. البته در صورت مشاهده تغییر رنگ، بوی نامطبوع و حالت چربی روی این محصولات باید بلافاصله آن‌ها را دور انداخت.

قرار دادن محصولات آرایشی در مکان‌های بسیار مرطوب و در معرض نور خورشید

یکی دیگر از عواملی که روی تاریخ انقضای لوازم آرایش تاثیرگذار است، قرار دادن این محصولات در مکان‌هایی بسیار مرطوب مانند حمام است. زمانی که این محصولات در شرایط مرطوبی قرار می‌گیرند، باز هم اوضاع برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها مساعد خواهد شد و در نتیجه بعد از مدتی شاهد خشکی و سفت شدن ماده آرایشی خواهیم بود. علاوه بر محیط مرطوب از قرار دادن محصولات آرایشی در معرض نور خورشید و در مکان‌های گرم هم باید خودداری کرد؛ زیرا تغییرات دمایی و اشعه نور خورشید به مرور زمان عمر مفید محصول را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد تغییرات شدید در بافت، بو و رنگ آن می‌شود.

تاریخ انقضا و ماندگاری انواع مختلف لوازم آرایش چند ماه است؟

محصولاتی مانند انواع کرم پودرها، برق لب، کانسیلر، کرم‌های آرایشی و به طور کلی تمام محصولات پودری را می‌توان به مدت ده تا هجده ماه بعد از باز شدن درب محصول مورد استفاده قرار داد. تاریخ انقضای مداد ابرو، مداد لب، مداد چشم و رژ لب بین هجده ماه تا دو سال و رژ گونه بین دو تا چهار سال است. خط چشم مایع و ریمل مژه و ابرو نیز بین سه تا شش ماه ماندگاری دارند. تاریخ انقضای انواع عطر بین سه تا پنج سال و انواع لاک‌ ناخن بین یک تا دو سال است. تمام این تاریخ‌های انقضایی که ذکر کردیم در صورتی اعتبار دارند که لوازم آرایش نامبرده در بهترین شرایط نگهداری شده باشند.

تاریخ انقضا و ماندگاری انواع مختلف لوازم آرایش چند ماه است؟

جمع بندی

در این مقاله راجع به اهمیت توجه به تاریخ اتقضای لوازم آرایش و عوامل تاثیرگذار روی مدت زمان ماندگاری و تاریخ انقضای این محصولات توضیح دادیم. با استفاده از دو روش می‌توانید برای تشخیص تاریخ انقضای دقیق محصولات آرایشی بهداشتی خود اقدام کنید. این روش‌ها عبارت‌اند از: اسکن بارکد روی محصول با نصب نرم‌افزارهای بارکد خوان روی تبلت یا موبایل و مراجعه به سایت‌های معتبر محصولات آرایشی بهداشتی برای بررسی تاریخ انقضای محصولات مورد نظر.

به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که لوازم آرایش ارگانیک به دلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده در ترکیبات آن‌ها خیلی زودتر از سایر محصولات آرایشی کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. برای افزایش ماندگاری این محصولات آن‌ها را در یخچال قرار دهید و با سرعت بالاتری مصرف کنید. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله برای افزایش اطلاعات شما مفید واقع شده باشد.

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا