زندگیزیباییپزشکی

پماد زینک اکساید | روشن کردن پوست | استفاده برای زیر بغل

zinc oxide ointment

به نام خدا، دوستان عزیزم سلام، آیا پماد زینک اکساید رو میشناسید؟ چقد ازش استفاده کردید؟ آیا از اثرات زینک اکساید بر پوست و نحوه ی استفاده صحیح از اون مطلع اید؟ آیا می دانید زینک اکساید رفع کننده ی قوی بوی بد زیر بغل است؟ برای پاسخ به سوالات بالا و افزایش آگاهیتان دراین زمینه مقاله ی زیر از بخش سلامت زرین بانو را از دست ندهید.

خواص پماد زینک اکساید

پماد زینک اکساید چیست؟

زینک اکساید | zinc oxide یک ماده ی معدنی ضد التهابی است که برای مشکلات پوستی از قبیل آفتاب سوختگی، سوختگی ها، خراشیدگی ها و زخم های سطحی، عرق سوز شدن، درمان قرمزی و سوزش پای نوزادان ناشی از بستن پوشک استفاده می شود. ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی ضد آفتاب ها زینک اکساید است.

اثربخشی کرم زینک اکسید در این واقعیت نهفته است که این کرم ، خواص ضد عفونی کنندگی بسیار عالی داشته که باعث تخریب میکروب‌های سطح پوست می‌گردند. علاوه بر این، باعث سرکوب اثرات هیستامین‌های آزاد شده توسط سیستم ایمنی شده و بنابراین به کاهش التهاب پوست کمک می‌کنند.

زینک اکساید از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش (uv) محافظت کرده و از تخریب سلول های پوستی جلوگیری می کند.

بنا به توضییحات بالا آیا می توان زینک اکساید را جانشین ضد آفتابای موجود در بازار قرار داد ؟ خیر

ضد آفتاب ها طی آزمایشات فراوان میزان جذب اشعه ی ماورای بنفش آنها اندازه گیری میشود. در حالی که چون پماد زینک اکساید برای التهابات پوستی تهیه شده بنابراین آزمایشاتی هم در مورد میزان جذب اشعه ماورای بنفش روی آنها انجام نمیشود.

بنابراین مراقبت از پوستتان را جدی بگیرد و به عنوان ضد آفتاب از محصولات تخصصی ضد آفتاب استفاده کنیید. پماد ضد التهابی زینک اکساید نمی تواند به صورت دایمی جایگزین ضد آفتاب شود.

ولی در شرایط ضروری (قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید) و در دسترس نبودن ضد آفتاب، گزینه ی مناسبی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است و از پوست محافظت می کند.

برای این منظور – دارو باید نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به طور یکنواخت روی پوست مالیده شود.

فواید پماد زینک اکساید

1- آفتاب سوختگی :

در صورت اینکه دچار آفتاب سوختگی شده اید و پوستتان دچار التهاب و قرمز شده بهترین گزینه استفاده از پماد زینک اکساید است که التهابات را رفع کرده و به بهبود و بازسازی پوست کمک می کند.

2- سوزش و التهاب پای نوزادان

پای نوزادان به دلیل بستن پوشک و قرار گرفتن در معرض محیط بسته و مرطوب و ادار سوختگی، دچارالتهاب دچار التهاب، قرمزی و سوزش میشود و نوزاد شما را ناراحت می کند.

برای رفع این مشکل می توانید از پماد زینک اکساید مارک فیروز استفاده کنید. به این صورت که بعد از هر بار تعویض پوشک بچه و شستن و خشک کردن پاها مقداری از پماد را روی پوست به آرامی بمالید و پوشک را ببندید.

هر بار بعد از تعویض پوشک این عمل را تکرار کنید تا بهبودی حاصل شود.

3- آسیب های پوستی

زمانی که پوستتان دچار سوختی سطحی شده یا خراشیدگی جزئی برداشته باشد و یا حتی دچار گزیدگی حشرات شده باشد ، می توانید از پماد برداشته باشد. می توانید از پماد زینک اکساید به عنوان ماده ی ای ضد عفونی کننده و ترمیم کننده ی بافت های آسیب دیده استفاده کنید.

هشدار : در صورت بروز سوختگی یا زخم عمیق استفاده نشود و حتما به پزشک مراجعه کنید.

4- دیگر اثرات پوستی

زینک اکساید باعث از بین رفتن جای جوش ،اکنه و لکه های پوستی نیز می شود. همچنین چربی اضافی پوست را از بین برده و پوست را سفت می کند.

جوش صورت :

خواص ضدباکتریایی زینک اکساید باعث کشتن باکتری ها شده و خواص ضد التهابی آن ها باعث پایین آوردن التهاب پوست می گردد؛ بنابراین باعث کاهش جوش می شود. این ماده برای پیشگیری از جوش صورت نیز مفید است.

این کرم چربی های بیش از حد سطح پوست که تمایل به نفوذ در منافذ پوست و ایجاد جوش دارند را جذب می کند. کسانی که پوست آن ها مستعد آکنه است و یا این که مدتی است از این مشکل رنج می برند، باید از این کرم به طور منظم به منظور درمان جوش موجود و جلوگیری از فوارن بیشتر آن استفاده کنند.

ملاسما :

ملاسما یک اختلال پوستی بوده که توسط لکه های قهوه ای تیره بر روی پوست صورت تشخیص داده می شود. استفاده ی منظم کرم زینک تا حد زیادی به تسکین علائم ملاسما کمک می کند.

اگزما

این کرم می‌تواند برای درمان اگزما نیز استفاده شود که یک اثر آرام بخش بر التهاب و تحریک پوست دارد.

مقدار مصرف پماد زینک اکساید

روزانه چندین بار به مقدار لازم می توانید روی ضایعه بمالید.

نحوه ی مصرف

قبل از استفاده دست هایتان را با آب و صابون بشویید و خشک کنید.سپس مقداری از پماد را به آرامی روی پوست بمالید.بعد از استفاده دوباره دستهایتان را خوب بشویید.

خواص پماد زینک اکساید

استفاده از پماد زینک اکساید برای زیر بغل 

بوی بد عرق بدن جزو مشکلاتی است که اکثر افراد با آن درگیر هستند مخصوصا با گرم شدن هوا و تعریق زیاد این مشکل شدید تر میشود و معمولا استفاده از انواع اسپری های زیر بغل ،دئودورانت ها زیاده تر میشود.

اما پرسش اینجاست که این اسپری ها، با هزینه های بالایی که دارند، تا چه حدی می توانند در جلوگیری از بوی بد زیر بغل می توانند موثر باشد ؟

زینک اکساید به سفیدی و روشن شدن پوست زیر بغل نیز کمک می کند.

شما می توانید با استفاده کردن از پماد زینک اکساید، یک بار برای همیشه از شر بوی بد زیر بغل ،با هزینه ی بسیار کم خلاص شوید.

طریقه ی مصرف:

شما می توانید بعد از استحمال و خشک کردن بدنتان مقدار بسیار کمی از پماد را زیر بغل خود بزنید. با این کار تا دو سه روز (استحمام بعدی) به هیچ وجه بوی بدی نمی دهید.

نکته : نیازی به استفاده ی روزانه نیست.

عوارض پماد زینک اکساید

هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده‌ای در رابطه با کرم زینک اکسید وجود ندارد. این کرم برای همه‌ی انواع پوست‌ها مناسب است و تاکنون، هیچ شواهدی یافت نشده که نشان دهد این کرم با دارو‌های دیگر تداخل دارد. با این حال ممکن است استفاده از زینک اکساید در بعضی افراد ایجاد حساسیت کند و فرد دچار خارش ،سوزش شود.

لذا در ابتدای مصرف ،مقدار کمی از آن را روی پوست بمالید و در صورت عدم بروز علایم مصرف را ادامه دهید. اگر شما هر گونه از این واکنش‌ها را مشاهده کردید، استفاده از این کرم را بلافاصله متوقف کنید و با پزشک در این باره صحبت کنید.

استفاده از زینک اکساید در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک صورت گیرد.

نکته : پماد زینک اکساید که برای رفع بوی بد زیر بغل استفاده می شود، در بعضی از افراد باعث تحریک غده ی لنفاوی و خارش و درد در ناحیه زیر بغل میشود. لذا این گونه افراد از استفاده ی مجدد زینک اکساید خوددارری کنند.

نحوه ی نگهداری از زینک اکساید

اگر به عنوان ضد آفتاب از پماد زینک اکساید استفاده می کنید از تماس آن به اطراف چشم و دهان جلوگیری کنید.

 • دور از دسترس اطفال نگه داری شود.
 • در صورت اینکه خورده شود سریعا به اورژانس مراجعه شود.
 • در دمای معمولی اتاق نگه داری شود.
 • از یخ زدگی محافظت شود.
 • از تماس آن به اطراف چشم و دهان و بینی جلوگیری کنید و اگر به چشم یا دهان و بینی شما برخورد کرد سریعا با آب زیاد بشویید.
 • در صورت اینکه بدون نسخه ی پزشک تهیه می کنید حتما بروشور داخل جعبه را که حاوی اطلاعات دارویی است مطالعه کنید.
 • حتما به تاریخ انقضای رو جعبه دقت کنید و در صورت گذشتن تاریخ آن از مصرف خودداری کنید.
این پماد فقط برای استعمال خارجی است.

امیدوارم مطالب عنوان شده مفید واقع شده باشد ، سلامت و تندرست باشید.

سلامتی و تندرستی شما آرزوی قلبی زرین بانوست.

شاد و پیروز باشید.

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#بخش سلامت
#سایتی برای تمام بانوان ایران زمین

توجه : تمامی مطالب موجود در بخش سلامت و پزشکی زرین بانو ، فقط جنبه ی اطلاع رسانی و آگاهی دارد و نباید جایگزین تجویز پزشک تلقی شود.
4.2/5 - (5 امتیاز)

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

312 دیدگاه

 1. سلام
  من از زینک اکساید برا زیر بغل استفاده کردم عـــالــــــــیه اخه بوشهر زندگی میکنم هوا شـــــــرجی و گـــــرمه و عرق میکنیم اما این پماد عالیه بوی عرق و خود عرق رو نابود میکنه
  به هیچ عنوان زیر بغل بو نمیگیره ممنـــــونم ازتون مـــــــــــــــــــــــــــرســــــــــــــــــــــــــی

 2. سلام وقت بخیر
  ایا زینک اکساید ب چاقی صورت هم کمک میکنه یا خیر؟ و اگر نه چ چیزی رو برای چاقی صورت پیشنهاد میکنید ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام عاطفه جان
   نه متاسفانه کمکی در این مورد نخواهد کرد
   مورد چاقی صورت رو باید با متخصص تغذیه مطرح کنی
   از اپلیکیشن دکتر ساینا استفاده کن ، انلاین پرداخت کن و مواردی که نیاز داری بگو تا راهنمایی کنم ، خودم استفاده کردم خیلی خوبه
   شاد و سلامت باشی

 3. سلام وقتتون بخیر،،سوال من درخصوص این هستش من بعداز استفاده پمادزینک۲۵درصددرناحیه ی زیربغلم چیزهایی مانندجوش های زیرپوستی بادردشدیدبه وجودمیان به نظرشمااحتمال داره غده ی لنفاوی فعال شده باشه؟؟

  1. سلام پریسای عزیز
   عبارت فعال شدن غدد لنفاوی درست نیست، این غدد ممکنه ورم کنن
   ولی این پماد موضعی هست و هنوز ثابت نشده که میتونه همچین کاری رو انجام بده
   در مورد جوش هم ، بله امکان داره پس از مصرف زینک جوش مشاهده بشه که در این صورت باید مصرف این پماد کاملا متوقف بشه، جوش ها بیشتر به دلیل نوع پوست چرب و خشک ایجاد میشن
   پیروز باشید

 4. سلام میگن برای زیر غل خوب نیست چون راه غدد لنفاوی که باعث عرق میشن رو میگیره، ولی جاهای دیگه میتونید بزنید

  1. سلام
   کرم موضعی هست و این موردی که شما میگید به صورت علمی تایید نشده
   در بوتاکس زیر بغل که مرسومترین روش برای جلوگیری از عرق هست و توسط تمامی سازمان های بهداشتی هم تایید شده ، علناا ماده ای تزریق میکنن که غذذ تعریق رو مختل کنن !

  1. سلام
   میزان سفید کنندگی این کرم کم هست و اگر بدنبال سفید شدن سریع و مناسب هستید باید با پزشک متخصص مشورت کنید و پس از مشخص شدن میزان تیرگی درمان شروع بشه

 5. از پماد زینک اکساید واسه ی زانوهام هم میشه استفاده نمود بعد اصل و بدل نداره از داروخانه تهیه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا