آدنیوم | نگهداری ، سرزنی ، گلدهی و کوددهی

32

با سلامممم خدمت تمامی دوستان و همراهان همیشگی زرین بانو . امروز در گلخانه ی زرین بانو و در بخش آموزش نگهداری از انواع گل ، با معرفی درختچه ی بسیار زیبای آدنیوم در خدمتتون هستیم .

آدنیوم با نام علمی Adenium و نام انگلیسی Desert Rose از گونه ی خرزهره ها و جزوی از خانواده ی بزرگ ساکولنت ها محسوب میشه.. این گیاه بسیار زیبا در سواحل جنوب صحرای آفریقا تا عربستان و یمن به صورت طبیعی رشد می کنه .

گیاه به دلیل حضور در خانواده ی خرزهره شیره ای بسیار سمی داره و از طرفی دیگه برگهای گیاه هم سمی هستن .

نگهداری از آدنیوم

هشدار : شیره ی این گیاه خیلی سمی هست ، اون رو در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندید .

آدنیوم گونه های بسیار مختلفی داره که این مقاله در مورد آموزش نگهداری آدنیوم ابسوم (Adenium obesum) هست که به وفور در داخل کشور یافت می شه .

انواع گونه های ادنیوم :

در اینجا به معرفی برخی گونه های آدنیوم می پردازیم (برخی گونه های موجود در گلخانه های بزرگ کشور در اثر لقاح مصنوعی بین گونه های مختلف بدست میان که شکل و شمایل متفاوتی خواهند داشت. در اینجا فقط گونه هایی که به صورت رسمی ثبت شدن رو نام خواهیم برد.)

۱- آدنیوم ابسوم (Adenium obesum)

۲- آدونیوم بوهمیانوم (Adenium boehmianum)

زیرگونه ای از نوع آدنیوم ابسوم می باشد .

۳- آدونیوم ابسوم هیبرید (Adenium obesum hybrid)

نوع ترکیبی از ادنیوم های ابسوم است که در اثر گرده افشانی بین گونه های مختلف بوجود آمده است .

۴- آدنیوم اولیفولیوم (Adenium oleifolium)

این آدنیوم نیز زیرگونه ای از آدنیوم آبسوم است .

۵- آدنیوم سوکوترانیوم (Adenium socotranum)

زیرگونه ای از آدنیوم ابسوم است.

۶- آدنیوم سوازیکوم (Adenium swazicum)

زیرگونه ای از آدنیوم ابسوم است .

۷- آدنیوم اربکیوم

۸- آدونیوم سومالنس (Adenium somalense)

۹- آدنیوم دوفرسن (Adenium dhofarense)

۱۰- آدنیوم مالتی فلوروم (Adenium multiflorum)

نگهداری از آدنیوم

خصوصیات و ویژگی های آدنیوم ابسوم :

ساقه ی آدنیوم به شکلی متورم بوده و تا ۶ متر امکان قد کشیدن داره . این گیاه به صورت مادرزادی به شکل بونسای هست .

نکته : بونسای یه گیاه خاصی نیست و روشی برای پرورش و بزرگ کردن انواع گیاهان هست .

آدنیوم به دلیل شکل خاصی که ساقه ی اون داره بسیار مناسب برای بنسای کردن هست و به سرعت به این نوع پرورش جواب مثبت می ده .

ساقه ی گیاه داخل خاک هم ادامه داره و گاها تا اندازه ی ساقه ی بالایی در پایین هم ادامه پیدا می کنه !

نگهداری از آدنیوم

نکته : اگه بخواید این گیاه رو بونسای کنید باید ساقه ی اون رو از قسمت زیر سطح خاک قطع کنید .

در صورتی که ساقه ی گیاه رو بخراشید یا ببرید یه شیره ای از گیاه خارج میشه که به شدت سمی هست . این شیره در صورتی که با دستتون تماس داشته باشه و اون انگشت رو به چشمتون بمالید به شدت مشکل آفرین خواهد شد ! در این مورد حتما دقت داشته باشید.

برگ های آدنیوم به صورت شفاف و چرمی مانند هستند از شاخه های اصلی گیاه خارج میشن ، حداکثر میتونن تا ۱۷ سانت طول و تا ۶ سانت عرض داشته باشن .

هشدار : برگهای گیاه هم سمی هستند .

گلهای آدینوم بسیار زیبا هستن . گلها در ابتدای فصل بهار و گاها در فصل پاییز خودشونو نشون میدن . گلها هم سمی هستن !

نگهداری از آدنیوم

شرایط نگهداری از آدنیوم :

نور :

گیاه به دلیل اینکه در مناطق خشک و گرم بوجود اومده علاقه ی بسیار زیادی به نور آفتاب داره . گیاه قادر به تحمل نور مستقیم آفتاب هم هست که در این حالت ساقه های گیاه قوی شده ، برگ ها بزرگ و درخشان می شن و گیاه رو برای یک گلدهی فوق العاده آماده میکنند .

نور آفتاب فیلتر شده ی پشت پنجره هم برای آدونیوم مناسب هست اما نور غیر مستقیم زیاد به مذاق آدنیوم خوش نمیاد و ممکنه سرعت رشد گیاه کم بشه و از گلدهی هم خبری نباشه !

نگهداری از آدنیوم

خاک :

خاک گیاه باید خاکی باشه که آب رو خیلی راحت از خودش عبور بده . به دلیل جمع شدن آب در داخل تنه ی گیاه، در صورتی که آب در خاک نگه داشته بشه سریع ریشه ی خاک میپوسه و گل از دست میره .

بهترین ترکیب خاکی میتونه ترکیب خاک مناسب برای کاکتوس یعنی ۵۰ درصد ماسه ، ۳۰ درصد پیت ماس ، ۱۵ درصد سنگ ریزه و ۵ درصد هم ورمی کمپوست باشه . این ترکیب برای این گل واقعا ایده عاله .

توجه داشته باشید که برخی گلخونه ها حتی این خاک رو توی ترکیب ۵۰ ۵۰ شن و پیتماس میکارن ! این کار برای داخل خونه ریسکه ! مگه اینکه شما بتونید افتاب مستقیم و فیلتر نشده رو حتی تو فصل سرما هم برای گیاه مهیا کنید ! دقیقا شرایطی که گلخونه ها دارن !

تعویض گلدان ادنیوم :

با توجه به نحوه ی رشد گیاه تعویض گلدان هر ۱ یا ۲ سال باید اتفاق بیفته . اگر گلدون کوچیک بود و محیط نگهداری جوری بود که گل سریع رشد میکنه هر سال گلدون رو به یک شماره بالاتر تغییر بدید.

نگهداری از آدنیوم

آبیاری :

آبیاری گیاه در فصول گرم و خنک که زمان اصلی رشد گیاه هست باید کاملا منظم انجام بگیره . گیاه به کم آبی به شدت حساس هست و سریع ساقش نرم میشه . این نرم شدن های ساقه اگه خیلی ادامه داشته باشه سبب ضعیف شدن گل و در نتیجه از بین رفتن آدنیوم تون خواهد شد .

با توجه به سایز گلدان و دمای محیط نگهداری باید اقدام به آبیاری گیاه کنید . در گلدان های سایز ۶ ، ۸ و ۱۰ آبیاری باید بیشتر صورت بگیره مخصوصا اگه گیاه بیش از یک سال داخل اون گلدون باشه .

برای شرایط معمولی در تابستان ، بهار و اوایل پاییز برای گلدان ۱۰ هفته ای دو تا سه بار آبیاری نیاز هست و در فصل سرد هفته ای یکبار کفایت می کنه .

تغذیه آدنیوم :

در فصل رشد از کود های npk با ترکیب های ۲۰-۲۰-۲۰ یا ۱۲-۱۲-۳۶ و یا ۳-۱۱-۳۸ برای تغذیه ی گیاه استفاده کنید . کود ۳-۱۱-۳۸ برای این گیاه فوق العاده هست و اون رو در مقابل شته ها و بخصوص مگس سفید در امان نگه میداره .

در فصل استراحت گیاه که فصول سرد هست نباید گیاه با کود آبیاری بشه .

برای آشنایی هر چه بیشتر با انواع کودها بخصوص کود NPK به پست مقابل مراجعه کنید : کود NPK چیست و کجا کاربرد دارد ؟

دما :

دمای هوا برای این گیاه در صورتی که خنک باشه در رشد گیاه خیلی تاثیر داره و رشدشو تسریع میکنه . دمای ۲۴-۲۶ برای این گیاه فوق العاده هست .

نکته : در مورد گلدهی گیاه باید به این نکته توجه کنید که اگر میخواید آدنیومتون در فصل بهار گل بده، اون رو در فصل زمستان به مدت دو تا سه هفته در محیطی خنک تا سرد که دمایی در حدود ۱۰-۱۵ درجه داره نگهدارید . اگر محیط کمی روشن باشه هم خوبه . در این حالت شیره ی داخل ساقه کاملا برای گلدهی اماده میشه و در فصل بهار بوووم براتون کلی گل خوشگل میده !

رطوبت :

خاستگاه این گیاه همانطور که اشاره شد در سواحل انتهای صحرای آفریقا هست و از این رو رطوبت رو دوست داره. اما رطوبتی که به صورت آب پاشی به گیاه رسونده بشه ممکنه ایجاد قارچ در بدنه ی گیاه بکنه . برای همین بهتره یه کاسه اب در نزدیکی گیاه بزارید یا گیاه رو در کنار گلهای دیگه در خونه نگهداری کنید . به این ترتیب رطوبت مورد نظرش تامین میشه .

نگهداری از آدنیوم

تکثیر :

تکثیر این گیاه بیشتر با بذر انجام میشه. تکثیر از طریق ساقه کار سختی هست و باید از پودر های ریشه زایی و … استفاده کرد که اونم ۵۰ ۵۰ هست گرفتنش .

پیوند زدن :

در بسیاری از مواقع پیوند زدن گونه های مختلف گیاه مثل پیوند اربکیوم روی ابسوم یا برعکس باعث درست کردن گیاهی می شه که کلی گلهای خوشگل خوشگل داره ! همچنین دو تا ابسوم رو هم اگه روی هم پیوند بزنید باز هم ممکنه که گلهای مختلفی داشته باشن (بخصوص اگه یکی گلش سفید و اونیکی قرمز باشه ! )

هرس کردن و نحوه سرزنی آدنیوم :

یکی از مهمترین موارد در پرورش صحیح آدنیوم هرس کردن اون هست . هرس کردن ساقه های جدید آدنیوم سبب افزایش قطر ساقه های قدیمی میشه و اونها رو زیباتر میکنه . از طرفی دیگه قوا و قدرت اونها در گلدهی رو نیز به شدت افزایش می ده .

هرس ساقه های گیاه باید به صورت منظم انجام بشه تا گیاه چند شاخه بشه و ساقه ی قطور اون زیبایی اصلی گیاه رو نشون بده .

عملیات هرس کردن یا پینچ کردن رو میتونید با یه تیغ یا چاقوی تیزی که به الکل آغشته شده و تمیز از آلودگی هست انجام بدید .

در تصویر زیر روش صحیح هرس گیاه رو مشاهده میکنید .

نگهداری از آدنیوم

نکته: در هرس کردن نترسید ! بزنید بره ! گیاهی که هرس نشه خیلی نافرم میشه ! دراز و نازک ! اما هرس کنید کم کم از کنارهاش شاخه میده ، تنه ی اصلیش قطور تر و تپل تر میشه ، کاملا مستعد میشه برای گلدهی .

نکته : ساقه های مونده از هرس رو هم بندازید بیرون جایی که طیور و پرنده ها به اون دسترسی نداشته باشن چون شیره ی خروجی از اونها به شدت سمی هست . (تکثیر قلمه هم همونطور که گفتم کار سختیه ، تو فکرش نباشید ! )

 

بیماری های آدنیوم :

برگها زرد شده و میریزند :

اگر در فصل سرد باشه که طبیعی هست و گیاه در حال خزان هست . اگر در فصل گرم هست ابدهی کم هست یا تغذیه به اندازه ی کافی صورت نگرفته .

ساقه در خود جمع شده و نرم است :

در این حالت آبیاری رو افزایش بدید و سعی کنید جوری برنامه ریزی کنید که دیگه این حالت نمایان نشه چون گیاه کم کم ضعیف شده و از بین خواهد رفت .

ساقه های جدید نازک هستند :

نگهداری از آدنیوم

گیاه رو به جایی که نور زیادی داره منتقل کنید ، تغذیش رو متناسب و درست انجام بدید (هر ۱۲ یا ۱۴ روز یکبار) .

گیاه رشد نمیکنه :

ریشه رو بررسی کنید ، اگه گلدون پر شده در موعد اون گلدون رو عوض کنید (وسط زمستون گلدون رو عوض نکنید ها ! تو زمستون گیاه میخوابه و رشدش خیلی کمه ! طبیعیه ! ) و همینطور گیاه رو در معرض آفتاب مستقیم یا آفتاب فیلتر شده پشت پنجره قرار بدید . آفتابی که حداقل ۵-۶ ساعت به گیاه برسه .

اطراف گیاه حشرات سفید رنگ وجود دارد :

گیاه به آفت مگس سفید دچار شده است . با سم مخصوص این حشره گیاه را سمپاشی کنید.

امیدوارم که از این مطلب استفاده ی لارم رو برده باشید و تونسته باشیم کمک هرچند کوچکی برای نگهداری از این گل زیبا کرده باشیم .

برامون کامنت بگذارید و از تجربیاتتون بگید.

یا حق🙋

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#گلخانه زرین بانو
#سایتی برای تمام بانوان ایران زمین
🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

32 نظرات
 1. آتئیست می گوید

  بسیار عالی

 2. زرین بانو می گوید

  سلام
  خوشحالم که از مطالب راضی بودید
  شاد باشید

 3. محمد پاسبان می گوید

  سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدتون ببخشید من یه ادنیوم دارم که ژزمستون سرما بهش دادم ولی الان هنوز گل درنیاورده ارتفاعش حدود سی سانته قطرش هم هفت سانت بنظرتون دلیلش چیه

 4. زرین بانو می گوید

  سلام محمد عزیز
  بهش کود گلدهی npk کد ۱۲-۱۲-۳۶ بدید و منتظر بمونید ، نورش رو زیاد کنید و در مورد ابیاریش هم اجازه ندید که ساقه نرم بشه

  در مورد کودهای npk اینجا میتونید اطلاعات کسب کنید : معرفی کود npk

  شاد باشید

 5. طیبه می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  شرایط کود دهی ۱۲_۱۲_۳۶ب گیاه ادنیوم ک ۲۵ سانته و برگ هاش زرد میشن و میریزن و زیر برگهاش چیزای سیاه رنگ وجود دارن چطوریه؟؟ ممنونم از راهنماییتون

 6. زرین بانو می گوید

  سلام طیبه ی عزیز ؟
  گل رو آبپاشی میکنید ؟ اگه آبپاشی میکنید این کار رو متوقف کنید .
  کود دهی با ۱۲ ۱۲ ۳۶ به صورت دو هفته یکبار صورت بگیره
  در مورد زرد شدن برگ ها هم قبل از آبیاری دست بزنید ببین ساقه ی گیاه نرم شده ؟! اگه نرم شده باید زودتر از موعد اون آبیاری، گیاه آبیاری بشه
  شاد باشید

 7. کامبیز می گوید

  با سلام و تشکر از مطلب کاملی که نوشته اید .استفاده کردم ولی فکر کنم زمان هرس را فراموش کردید بگید چه زمانی میشود هرس کرد مثلا همین الان میشود هرس کرد ؟؟ممنون

 8. زرین بانو می گوید

  سلام کامبیز جان
  هرس آدنیوم فصل خاصی نداره ، هر وقت دیدید که ساقه های ثانویه در حال افزایش بیش از حد هستن به صورت اوریب ببریدش ، سعی کنید این کار رو مرتب انجام بدید تا ساقه ی اصلی به حد اندازه تپل بشه ! دقت کنید که بهتره این کار رو زمانی انجام بدید که تا ۷ ۸ ساعت آفتابی به گیاه نخوره
  همینطور دقت کافی داشته باشید که شیره ی خروجی در زمان برش بسیار خطرناک هست و نباید به چشم یا دهان برخوردی داشته باشه
  شاد باشید

 9. کامبیز می گوید

  سپاسگذارم از جوابتون

 10. زرین بانو می گوید

  شاد باشید کامبیز عزیز

 11. Pink می گوید

  آدنیوم من گل داشت, چنتا غنچه…. اول گلها پژمردن, غنچه ها باز نشده ریختن…. الان هم برگهاش دارن زرد میشن.
  کنار پنجره س آبیاری هم دوبار در هفته انجام میدم.
  حدودا دو هفته میشه ک خریدمش. خیلی سرحال و خوب بود. لطفا راهنمایی بفرمایین

 12. زرین بانو می گوید

  سلام دوست عزیز
  اینکه گلهاش ریخته خوب طبیعیه ، گیاه از محیطی به محیط دیگه ای وارد شده و شوک بهش وارد شده ، در این مشکلی نیست
  زرد شدن برگ رو با دقت توجه کنید ببینید کامل برگها زرد و خشک میشن یا خیر یه قسمتشون زرد میشه و اصطلاحا میسوزه
  میزان آبیاری به محیط و نور هم بستگی داره ، اگه گلدون بزرگ باشه و خاک بین دو آبیاری خشک نشه ، ۲ بار آبیاری درست نیست
  پس با یه خلال دندان تست کنید که اگه خاک خشک شد آبش بدید
  پنجره رو هم کمی باز کنید تا تهویه مناسب باشه
  از وجود سوراخ ته گلدان هم مطمئن بشید
  شاد باشید

 13. Maryam می گوید

  سلام خسته نباشید
  برگای گلم زرد شده و داره میریزه منم زیاد آبیاریش کردم.چیکارکنم..تو فصل سرما تا چه اندازه برگاش بریزه مشکلی نداره

 14. زرین بانو می گوید

  سلام مریم جان
  داخل اینستاگرام کامل مورد رو بهتون توضیح دادم
  شاد و سلامت باشید

 15. مهرداد می گوید

  مرسییییییی کوتاه و مفید ،آموزنده

 16. زرین بانو می گوید

  سلام مهرداد جان
  خیلی خوشحالم که از این پست راضی بودید
  شاد و سلامت باشید

 17. سینا می گوید

  سلام ممنون بابت مطالب خوبتون
  من حدود ۱۵ تا بچه آدنیوم ۴ ۵ ماهه دارم که تا الان زیر نور مصنوعی بزرگ شدن.. الان که هوا گرم شده گفتم ببرمشون زیر نور خورشید ولی بعد دو سه روز برگا شروع به زرد شدن و سوختن کرد دوباره برشون گردوندم زیر نور مصنوعی (البته گلدونشونم تازه عوض کردم)
  به نظر شما این زرد شدن بخاطر نور بیش از حد خورشیده یا تعویض گلدون؟
  یه راهکار بدید برای آداپتده کردنشون با نور خورشید… چند سال پیش هم بذر کاشتم زیر نور مصنوعی وقتی بردمشون زیر نور خورشید از بین رفتن 🙁

 18. زرین بانو می گوید

  سلام سینا جان
  این مورد در وحله اول بستگی به محل زندگیتون داره
  اگه زاویه آفتاب مستقیم باشه خوب مشخصا سوختگی سریعتر و شدید تر اتفاق می فته ( در مناطق گرم و خشک این مورد شدیدتر هست تا مناطق سرد )
  اصول کار اینه که یک هفته پس از تغییر گلدان ، گیاه در معرف آفتاب قرار بگیره .

  پس از اینکه یک هفته ی بالا رفع شد ، گیاه رو به مدت دو هفته پشت پنجره نگه دارید ، به طوری که نور آفتاب فیلتر شده بهشون بخوره
  بعد میتونید انتقال بدید به بیرون ، دقت کنید که بهتره ظهر نور مستقیم بهشون نخوره (مثلا از ۷ افتاب بهشون بخوره تا ۱۲ یا حداکثر ۱ )
  کم کم که به نور آفتاب عادت کردن و سوختگی مشاهده نشد میشه تمام وقت زیر افتاب بمونه که چون کوچیک هستن آب دهی هم باید افزایش پیدا کنه

  یه نکته هم اینکه خشک شدن و زرد شدن برگ میتونه از سردی هوا هم باشه ، اگه شب هم بیرون میمونن نباید دما از یک مقداری ، برای این سن از گیاه از ۱۵ درجه پایینتر بیاد وگرنه میتونه عکس العملی مشابه از خودش نشون بده.

 19. سینا می گوید

  خیلی ممنون از راهنماییتون

 20. زرین بانو می گوید

  شاد و سلامت باشید

 21. بهنام می گوید

  سلام خیلی خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون یه سوال داشتم ..آیا میشه هم زمان هم سر زنی کرد هم هرس ریشه ؟؟؟

 22. زرین بانو می گوید

  سلام بهنام جان
  خوشحالم که از مطلب راضی بودید
  وقتی هرس ریشه میکنید ، یک هفته اجازه بدید گیاه با خاک جدید ارتباط برقرار بکنه ، دو سه روز اخر این یک هفته، میتونی سر زنی هم بکنی
  این مورد علمی نیست ها ، همون اولشم سرزنی می تونی بکنی، به نظر من مشکلی پیش نمیاد ، ولی حس میکنم که اگه دو شوک همزمان به گیاه وارد نشه بهتره
  شاد و سلامت باشی

 23. بهنام می گوید

  خیلی ممنون از راهنماییتون من حدود ۶ تا آدنیوم دارم که ۳ ماهشونه میخوام یه سایز گلدونشونو بزرگ کنم و بعد سر زنی کنم اما خیلی نگرانم بهشون آسیب بزنم نمیدونم اول سر زنی کنم بعد گلدونو عوض کنم یا بلعکس هرس ریشه رو هم میخوام آخرای زمستون انجام بدم بازم از راهنمایی هاتون سپاس گذارم با آرزوی شادی و سلامتی

 24. زرین بانو می گوید

  سلام بهنام جان
  خوب ۳ ماه خیلی کمه هنوز بافت محکم پوسته تشکیل نشده ، سرزنیش نکن ، اجازه بده چند ماه بگذره بعد
  الان فقط گلدون رو عوض کن
  اخرای زمستون مخصوصا نیمه اسفند زمان خیلی مناسبی برای هرس ریشه هست
  شاد و سلامت باشید

 25. سینا می گوید

  سلام
  ممنون بابت راهنمایی قبلی

  زرد شدن برگ ادنیوم هام متوقف شد (فکر کنم بخاطر سرمای هوا بوده) ولی یه سری برگ ها نصفشون سوخته یا زرد شده ولی خشک نشدن که خودشون بریزن…

  همینجوری بزارم بمونن یا با تیغ هرسشون کنم تا برگای تازه در بیارن؟

  بازم ممنون بابت راهنمایی هاتون

 26. زرین بانو می گوید

  سلام
  سینا جان ۳ ماه زوده برای سرزنی ، به نظرم سر زنی کنی ممکنه بد فرم بشن ، شما نورشون رو زیاد کن بزار علفی رشد نکنن، خود ادنیوم یه خصوصیت ذاتی داره که در عرض رشد میکنه و فقط زمانی علفی میره بالا که نورش کم باشه
  برای مشکل برگ ها هم یه سری ظرف داخل محل نگهداریشون بزار و داخلشو پر اب کن ، چک کن ببین رطوبت در چه حدی افزایش پیدا میکنه ، ممکنه خشکی هوا باعث این مشکل شده باشه

  سنشون به ۱ سال رسید ، حتما یه مورد پیوند بزن و این موردم تست کن ، جذاتر میشن 🙂

 27. سینا می گوید

  خیلی ممنون بابت راهنماییهاتون

 28. زرین بانو می گوید

  موفق باشی سینا جان
  ان شالله کلی آدنیوم قشنگ قشنگ خواهی داشت

 29. وحید می گوید

  سلام
  وحید هستم
  من ی آدنیوم دارم ک ۵ سال نگهش داشتم
  فوق العاده خوشگل قطور و ریشه هاش هم قشنگه
  ولی تاحالا گل نداده
  نور خوبی هم دریافت میکنه
  برای گل دهی چکار کنم؟

 30. زرین بانو می گوید

  سلام وحید جان
  برای گلدهی ادونیوم همونطور که داخل پست هم اشاره شده چند ویزگی مهم نیاز هست :
  – نور زیاد
  – تغذیه مناسب
  – سرمادهی
  باید همه ی شرایط فراهم بشه تا گیاه گل بده

 31. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم من بونسای ادنیوم دارم از پارسال تا الان اصلا رشد نکرده گیاه من کوچیک هست چیکار کنم تا رشد کنه؟ برگ هاشم یکوچولو زرد شده باید تو آفتاب مستقیم بذارم یا غیر مستقیم؟

 32. زرین بانو می گوید

  سلام محمد جان
  آدونیوم برای رشد خوب نیازمند رسیدگی خوبی هست
  – آفتاب زیاد (حتی مستقیم ، البته اگه در مناطق جنوبی هستید مستقیم نزارید ، در سایر مناطق هم باید به صورت کم کم وارد آفتاب مستقیم بشه. افتاب غیر مستقیم هم که در هر صورت خوب هست)
  – کود مناسب به صورت حتم
  – تعویض گلدان سالانه حتما به منظور مصرف مواد غذایی
  – سرزنی منظم

  گیاه وقتی غذایی برای خوردن نداشته باشه و فقط آب دریافت کنه، مشخصا رشدی نخواهد داشت ، باید بهش برسید تا رشد کنه

  شاد و سلامت باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.