گل و گیاه

آدنیوم | نگهداری ، سرزنی ، گلدهی و کوددهی

با سلامممم خدمت تمامی دوستان و همراهان همیشگی زرین بانو . امروز در گلخانه ی زرین بانو و در بخش آموزش نگهداری از انواع گل ، با معرفی درختچه ی بسیار زیبای آدنیوم در خدمتتون هستیم .

آدنیوم با نام علمی Adenium و نام انگلیسی Desert Rose از گونه ی خرزهره ها و جزوی از خانواده ی بزرگ ساکولنت ها محسوب میشه.. این گیاه بسیار زیبا در سواحل جنوب صحرای آفریقا تا عربستان و یمن به صورت طبیعی رشد می کنه .

گیاه به دلیل حضور در خانواده ی خرزهره شیره ای بسیار سمی داره و از طرفی دیگه برگهای گیاه هم سمی هستن .

نگهداری از آدنیوم

هشدار : شیره ی این گیاه خیلی سمی هست ، اون رو در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندید .

آدنیوم گونه های بسیار مختلفی داره که این مقاله در مورد آموزش نگهداری آدنیوم ابسوم (Adenium obesum) هست که به وفور در داخل کشور یافت می شه .

انواع گونه های ادنیوم :

در اینجا به معرفی برخی گونه های آدنیوم می پردازیم (برخی گونه های موجود در گلخانه های بزرگ کشور در اثر لقاح مصنوعی بین گونه های مختلف بدست میان که شکل و شمایل متفاوتی خواهند داشت. در اینجا فقط گونه هایی که به صورت رسمی ثبت شدن رو نام خواهیم برد.)

1- آدنیوم ابسوم (Adenium obesum)

2- آدونیوم بوهمیانوم (Adenium boehmianum)

زیرگونه ای از نوع آدنیوم ابسوم می باشد .

3- آدونیوم ابسوم هیبرید (Adenium obesum hybrid)

نوع ترکیبی از ادنیوم های ابسوم است که در اثر گرده افشانی بین گونه های مختلف بوجود آمده است .

4- آدنیوم اولیفولیوم (Adenium oleifolium)

این آدنیوم نیز زیرگونه ای از آدنیوم آبسوم است .

5- آدنیوم سوکوترانیوم (Adenium socotranum)

زیرگونه ای از آدنیوم ابسوم است.

6- آدنیوم سوازیکوم (Adenium swazicum)

زیرگونه ای از آدنیوم ابسوم است .

7- آدنیوم اربکیوم

8- آدونیوم سومالنس (Adenium somalense)

9- آدنیوم دوفرسن (Adenium dhofarense)

10- آدنیوم مالتی فلوروم (Adenium multiflorum)

نگهداری از آدنیوم

خصوصیات و ویژگی های آدنیوم ابسوم :

ساقه ی آدنیوم به شکلی متورم بوده و تا 6 متر امکان قد کشیدن داره . این گیاه به صورت مادرزادی به شکل بونسای هست .

نکته : بونسای یه گیاه خاصی نیست و روشی برای پرورش و بزرگ کردن انواع گیاهان هست .

آدنیوم به دلیل شکل خاصی که ساقه ی اون داره بسیار مناسب برای بنسای کردن هست و به سرعت به این نوع پرورش جواب مثبت می ده .

ساقه ی گیاه داخل خاک هم ادامه داره و گاها تا اندازه ی ساقه ی بالایی در پایین هم ادامه پیدا می کنه !

نگهداری از آدنیوم

نکته : اگه بخواید این گیاه رو بونسای کنید باید ساقه ی اون رو از قسمت زیر سطح خاک قطع کنید .

در صورتی که ساقه ی گیاه رو بخراشید یا ببرید یه شیره ای از گیاه خارج میشه که به شدت سمی هست . این شیره در صورتی که با دستتون تماس داشته باشه و اون انگشت رو به چشمتون بمالید به شدت مشکل آفرین خواهد شد ! در این مورد حتما دقت داشته باشید.

برگ های آدنیوم به صورت شفاف و چرمی مانند هستند از شاخه های اصلی گیاه خارج میشن ، حداکثر میتونن تا 17 سانت طول و تا 6 سانت عرض داشته باشن .

هشدار : برگهای گیاه هم سمی هستند .

گلهای آدینوم بسیار زیبا هستن . گلها در ابتدای فصل بهار و گاها در فصل پاییز خودشونو نشون میدن . گلها هم سمی هستن !

نگهداری از آدنیوم

شرایط نگهداری از آدنیوم :

نور :

گیاه به دلیل اینکه در مناطق خشک و گرم بوجود اومده علاقه ی بسیار زیادی به نور آفتاب داره . گیاه قادر به تحمل نور مستقیم آفتاب هم هست که در این حالت ساقه های گیاه قوی شده ، برگ ها بزرگ و درخشان می شن و گیاه رو برای یک گلدهی فوق العاده آماده میکنند .

نور آفتاب فیلتر شده ی پشت پنجره هم برای آدونیوم مناسب هست اما نور غیر مستقیم زیاد به مذاق آدنیوم خوش نمیاد و ممکنه سرعت رشد گیاه کم بشه و از گلدهی هم خبری نباشه !

نگهداری از آدنیوم

خاک :

خاک گیاه باید خاکی باشه که آب رو خیلی راحت از خودش عبور بده . به دلیل جمع شدن آب در داخل تنه ی گیاه، در صورتی که آب در خاک نگه داشته بشه سریع ریشه ی خاک میپوسه و گل از دست میره .

بهترین ترکیب خاکی میتونه ترکیب خاک مناسب برای کاکتوس یعنی 50 درصد ماسه ، 30 درصد پیت ماس ، 15 درصد سنگ ریزه و 5 درصد هم ورمی کمپوست باشه . این ترکیب برای این گل واقعا ایده عاله .

توجه داشته باشید که برخی گلخونه ها حتی این خاک رو توی ترکیب 50 50 شن و پیتماس میکارن ! این کار برای داخل خونه ریسکه ! مگه اینکه شما بتونید افتاب مستقیم و فیلتر نشده رو حتی تو فصل سرما هم برای گیاه مهیا کنید ! دقیقا شرایطی که گلخونه ها دارن !

تعویض گلدان ادنیوم :

با توجه به نحوه ی رشد گیاه تعویض گلدان هر 1 یا 2 سال باید اتفاق بیفته . اگر گلدون کوچیک بود و محیط نگهداری جوری بود که گل سریع رشد میکنه هر سال گلدون رو به یک شماره بالاتر تغییر بدید.

نگهداری از آدنیوم

آبیاری :

آبیاری گیاه در فصول گرم و خنک که زمان اصلی رشد گیاه هست باید کاملا منظم انجام بگیره . گیاه به کم آبی به شدت حساس هست و سریع ساقش نرم میشه . این نرم شدن های ساقه اگه خیلی ادامه داشته باشه سبب ضعیف شدن گل و در نتیجه از بین رفتن آدنیوم تون خواهد شد .

با توجه به سایز گلدان و دمای محیط نگهداری باید اقدام به آبیاری گیاه کنید . در گلدان های سایز 6 ، 8 و 10 آبیاری باید بیشتر صورت بگیره مخصوصا اگه گیاه بیش از یک سال داخل اون گلدون باشه .

برای شرایط معمولی در تابستان ، بهار و اوایل پاییز برای گلدان 10 هفته ای دو تا سه بار آبیاری نیاز هست و در فصل سرد هفته ای یکبار کفایت می کنه .

تغذیه آدنیوم :

در فصل رشد از کود های npk با ترکیب های 20-20-20 یا 12-12-36 و یا 3-11-38 برای تغذیه ی گیاه استفاده کنید . کود 3-11-38 برای این گیاه فوق العاده هست و اون رو در مقابل شته ها و بخصوص مگس سفید در امان نگه میداره .

در فصل استراحت گیاه که فصول سرد هست نباید گیاه با کود آبیاری بشه .

برای آشنایی هر چه بیشتر با انواع کودها بخصوص کود NPK به پست مقابل مراجعه کنید : کود NPK چیست و کجا کاربرد دارد ؟

دما :

دمای هوا برای این گیاه در صورتی که خنک باشه در رشد گیاه خیلی تاثیر داره و رشدشو تسریع میکنه . دمای 24-26 برای این گیاه فوق العاده هست .

نکته : در مورد گلدهی گیاه باید به این نکته توجه کنید که اگر میخواید آدنیومتون در فصل بهار گل بده، اون رو در فصل زمستان به مدت دو تا سه هفته در محیطی خنک تا سرد که دمایی در حدود 10-15 درجه داره نگهدارید . اگر محیط کمی روشن باشه هم خوبه . در این حالت شیره ی داخل ساقه کاملا برای گلدهی اماده میشه و در فصل بهار بوووم براتون کلی گل خوشگل میده !

رطوبت :

خاستگاه این گیاه همانطور که اشاره شد در سواحل انتهای صحرای آفریقا هست و از این رو رطوبت رو دوست داره. اما رطوبتی که به صورت آب پاشی به گیاه رسونده بشه ممکنه ایجاد قارچ در بدنه ی گیاه بکنه . برای همین بهتره یه کاسه اب در نزدیکی گیاه بزارید یا گیاه رو در کنار گلهای دیگه در خونه نگهداری کنید . به این ترتیب رطوبت مورد نظرش تامین میشه .

نگهداری از آدنیوم

تکثیر :

تکثیر این گیاه بیشتر با بذر انجام میشه. تکثیر از طریق ساقه کار سختی هست و باید از پودر های ریشه زایی و … استفاده کرد که اونم 50 50 هست گرفتنش .

پیوند زدن :

در بسیاری از مواقع پیوند زدن گونه های مختلف گیاه مثل پیوند اربکیوم روی ابسوم یا برعکس باعث درست کردن گیاهی می شه که کلی گلهای خوشگل خوشگل داره ! همچنین دو تا ابسوم رو هم اگه روی هم پیوند بزنید باز هم ممکنه که گلهای مختلفی داشته باشن (بخصوص اگه یکی گلش سفید و اونیکی قرمز باشه ! )

هرس کردن و نحوه سرزنی آدنیوم :

یکی از مهمترین موارد در پرورش صحیح آدنیوم هرس کردن اون هست . هرس کردن ساقه های جدید آدنیوم سبب افزایش قطر ساقه های قدیمی میشه و اونها رو زیباتر میکنه . از طرفی دیگه قوا و قدرت اونها در گلدهی رو نیز به شدت افزایش می ده .

هرس ساقه های گیاه باید به صورت منظم انجام بشه تا گیاه چند شاخه بشه و ساقه ی قطور اون زیبایی اصلی گیاه رو نشون بده .

عملیات هرس کردن یا پینچ کردن رو میتونید با یه تیغ یا چاقوی تیزی که به الکل آغشته شده و تمیز از آلودگی هست انجام بدید .

در تصویر زیر روش صحیح هرس گیاه رو مشاهده میکنید .

نگهداری از آدنیوم

نکته: در هرس کردن نترسید ! بزنید بره ! گیاهی که هرس نشه خیلی نافرم میشه ! دراز و نازک ! اما هرس کنید کم کم از کنارهاش شاخه میده ، تنه ی اصلیش قطور تر و تپل تر میشه ، کاملا مستعد میشه برای گلدهی .

نکته : ساقه های مونده از هرس رو هم بندازید بیرون جایی که طیور و پرنده ها به اون دسترسی نداشته باشن چون شیره ی خروجی از اونها به شدت سمی هست . (تکثیر قلمه هم همونطور که گفتم کار سختیه ، تو فکرش نباشید ! )

 

بیماری های آدنیوم :

برگها زرد شده و میریزند :

اگر در فصل سرد باشه که طبیعی هست و گیاه در حال خزان هست . اگر در فصل گرم هست ابدهی کم هست یا تغذیه به اندازه ی کافی صورت نگرفته .

ساقه در خود جمع شده و نرم است :

در این حالت آبیاری رو افزایش بدید و سعی کنید جوری برنامه ریزی کنید که دیگه این حالت نمایان نشه چون گیاه کم کم ضعیف شده و از بین خواهد رفت .

ساقه های جدید نازک هستند :

نگهداری از آدنیوم

گیاه رو به جایی که نور زیادی داره منتقل کنید ، تغذیش رو متناسب و درست انجام بدید (هر 12 یا 14 روز یکبار) .

گیاه رشد نمیکنه :

ریشه رو بررسی کنید ، اگه گلدون پر شده در موعد اون گلدون رو عوض کنید (وسط زمستون گلدون رو عوض نکنید ها ! تو زمستون گیاه میخوابه و رشدش خیلی کمه ! طبیعیه ! ) و همینطور گیاه رو در معرض آفتاب مستقیم یا آفتاب فیلتر شده پشت پنجره قرار بدید . آفتابی که حداقل 5-6 ساعت به گیاه برسه .

اطراف گیاه حشرات سفید رنگ وجود دارد :

گیاه به آفت مگس سفید دچار شده است . با سم مخصوص این حشره گیاه را سمپاشی کنید.

امیدوارم که از این مطلب استفاده ی لارم رو برده باشید و تونسته باشیم کمک هرچند کوچکی برای نگهداری از این گل زیبا کرده باشیم .

برامون کامنت بگذارید و از تجربیاتتون بگید.

یا حق🙋

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#گلخانه زرین بانو
#سایتی برای تمام بانوان ایران زمین
🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁

امتیاز شما

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

72 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر من میخوام به گیاهم کود سه ۲۰و ۵۰۴۰بدم چطور وتو چه نوبتی کود هارو استفاده کنم ایا میشه همزمان استفاده کرد یا باید جدا جدا استفاده کرد راهنمایی کنید چطور استفاده کنم ممنون

  1. سلام
   حتما باید جدا استفاده بشه میلاد عزیز
   سه بیست برای این گیاه بهترین انتخاب هست مگر اینکه گیاه بالغ باشه و امکان گل دادنش باشه ، در این صورت در فصل تابستان پیشنهاد من 12 12 36 هست .
   نحوه استفاده هم یک قاشق چای خوری ، داخل یک و نیم لیتر آب هست . هر دو هفته یکبار باید انجام بگیره . بهیچ وجه مایعی که درس میکنید رو نگه ندارید که اثرش میره

 2. باسلام وعرض ادب می خواستم بدونم چرا آدنیوم من برگهایش رونگه نمیداره وتا چنتابرگ درمیاره شروع میکنن به زردشدن وریختن لطفاراهنمایی بفرمایید متشکرم

  1. سلام
   شرایط نگهداری و همینطور میزان نوری که بهش میرسه رو بررسی کنید
   آبیاری منظم و کووددهی منظم برای این گیاه بسیار مهم هست

 3. سلام، چطور میتونم عکس آدنیومم رو واستون ارسال کنم ؟
  تازه خریدمش، یه ساقه نسبتا بلند و باریک داره که سرش دو سه تا شاخه زده و مرتب برگاش داره زرد میشه و میریزه.
  ۱. چکار کنم که حالت بونسای رشد کنه؟
  ۲. چکار کنم ریزش برگاش تموم بشه؟ چون کلا ۱۰ ۱۲ تا برگ کوچولو داشت با ۴ ۵ تا بزرگتر که بزرگترها ریختن متاسفانه.
  ۳. آب و هوای بهار بندرعباس ( رطوب نسبی و دمای حدود ۲۶ تا ۳۰ ۳۱ درجه در طول روز) بیرون از خونه واسش مناسبه یا بذارمش داخل خونه پشت پنجره؟

  1. سلام میترای عزیز
   عکسش رو در اینستاگراممون میتونی برام بفرستی
   1- برای افزایش قطر تنه و شبیه شدن به بونسای ها ، یک سوم بالایی رو با یه کارد یا موکت بر بسیار تیز که تیغش رو با الکل تمیز کردی ببر. مقداری ضدقارچ مانکوزب با یه کاردکی چیزی روی اون قسمت که بریدی بزن (اون شیره ای که ازش بیرون میاد به شدت سمی هست ، دستت اگه خورد بهش به هیچ وجه به چشمت نزن)
   برای بونسای شدن کامل هم باید یک سال بزاری اینجوری بمونه تا تنه قطور بشه و سپس باید ریشه رو بزنی که روش جدایی داره
   2- ریزش برگ زمانی که محیط عوض بشه طبیعی هست ، اب دهی رو بیش از حد انجام نده ، اگه گلدون 8 هست ، هر 5 روز ، اگه گلدون 12 هست هفته ای یبار ، نگران باقی هم نباش کم کم به محیط عادت کنه برگاش زیاد میشه
   3- بیرون از خونه بندرعباس بخصوص تو این فصل برای این گیاهه چیزی شبیهه بهشته ! یه جایی بزار که 4 ساعت اولیه ی صبح افتاب بگیره و ظهر تا ساعت 5 اصلا افتاب نزنه ! اگه 26 باشه میتونی کامل بزاری زیر افتاب (اگه سرزنی کردی باید 15 روز صبر کنی تا زخمش بسته بشه بعد بزاری جلو افتاب)
   شاد وسلامت باشی

 4. سلام وقت بخیر ممنون ازاطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتین
  عذر میخوام من آدنیومم الان که هوا یکم سرد شده شروع به زردشدن برگ ها از پایین کرده . یعنی تمام برگاش زرد میشهه تو خزان ؟ ساقه اش اما ظاهرا خوب و سفته

  1. سلام
   خواهش میکنم
   اشکال نداره طبیعی هست ، داره خزان میکنه
   ابش رو کمتر کن و مثل قبل بهش اب نده
   پیروز باشید

 5. سلام وقتتون بخير
  يك آدنيوم دارم حدود ٧ سالشه گلدونش رو لازمه عوض كنم آيا الان كه مهرماه هست مي تونم يك سايز گلدونش و بزرگتر كنم؟ شرايط خوبي داره آفتاب مستقيم از پنجره جنوبي مي گيره هر سال از بهمن ماه گل مي ده و حدود يك ماه تا يكماه و نيم گلاش مي مونن روي هر شاخه اش حدود ١٢ تا گل درمياره هميشه دو سال يكبار گلدونش رو عوض كردم.
  و در مورد هرسش هم ممكنه بفرماييد الان مي تونم يكي از شاخه هاش و هرس كنم؟ بهار هرس كردم و با اينكه ٤ تا شاخه زد فقط دوتاشون بلند شدن و دو تاي ديكه در حد ٣ سانت باقي موندن.
  ممنون مي شم هر دو سوالم رو جواب بديد.

  1. سلام ، نه الان وقت مناسبی برای تعویض گلدون نیست چرا که گیاه باید بخوابه و ریشه های ضعیف رو از دس بده، الان گلدون عوض کنی شوک وارد میشه بهش و ممکنه از اون شوک درنیاد !!

   هرس ، بله ، الان هم میتونید، زیاد نباید روی بلند شدن گیاه کار کنید، باید تمرکز روی قطور شدن باشه ، من باشم ، شاخه های بلند رو هم هرس میکنم (برا خودم رو اینجوری هرس میکنم)

 6. سلام میشه یک ویدیو نحوه هرس کردن بزارین یا بگین کدوم شاخه ها رو باید هرس کنم همون شاخه اصلی که از همه بلند تر و نازک تره رو باید هرس کنم؟ اگه اره وقتی چند سانتی متر شد؟

  سلام ببخشید من باید چکار کنم که ادنیومم مثل تصویر زیر بشه
  دوست دارم شاخه شاخه بشه نه مثل تصویر زیر که فقط قد کشیده

  1. سلام
   متاسفانه با توجه به موجودی های ادونیوم من فعلا نمیشه فیلم این موردی که میخواید رو گذاشت
   اگه یه ساقه ی بلند داره ، اونو باید بزنید
   بعد از زدن ، یکم پودر قارچ کش مانکوزب رو به صورت مستقیم با قاشق بریزید روی محل برش

   در مورد تصاویری که فرستادید هم نیاز به صبوری بالایی داره ، اصلاح منظم سرشاخه ها میتونه این شرایط رو براتون فراهم کنه ، اگه داخل گلخونه باشه در یک سال و در خانه تا 3 سال زمان بر هست .
   برای بن سای شدن هم نیاز است که ساقه به صورت کامل برش داده بشه ، این کار به هیچ عنوان فعلا براتون پیشنهاد نمیشه ، صبور باشید تا ادنیومتون یکم جون بگیره بعد

  1. سلام
   بهتره اول تنه بگیره کمی بعد ، چون وقتی ساقه رو میزنی (همون ریشه) باید 5 تا 7 روز بمونه کنار ، اگه خیلی ضعیف باشه این مدت تمام ابش رو از دس میده و خراب میشه
   به نظرم 4 سال به بالا مناسب هست براش

 7. سلام من آرزوم بود داشته باشم.
  دایی م برام دیروز خرید.
  میخواستم بگم آهک خوبه برای ادنیوم

 8. سلام، ممنون از مطلب خوبتون
  یه سوال داشتم. من یه نهال آدنیوم دارم برگهاش از پایین شروع به زرد شدن کرده ولی فقط برگهایی که روی تنه اصلی هستن پایینیاش زرد‌ شدن. همه برگایی هم که روی ساقه های روی تنه هستن کاملا سالمن. روی تنه اصلیش بجز تاجش ۶ تا ساقه کوچیک دیگه هم داره که روش پر برگ کوچولوعه. میترسم بچم مریض شده باشه اون برگای روی تنش دونه دونه دارن زرد میشن ممنون میشم راهنماییم کنید، آب هم خاک خشک میشه ۵ روز یبار تقریبا میدم بهش

  1. سلام
   اگه جاشو عوض کردید ، یا محیطی که نگهداری میشه دماش یهویی اومده پایین ، ممکنه از اون باشه
   میزان ابیاری هم در زرد شدن برگ ها بسیار تاثیر داره ، هیچوقت روز رو معیار قرار ندید ، بخصوص در فصل بهار که دما بسیار متغییر هست ، تا یک بند انگشت دستتونو بزارید تو خاکش ، اگه خیسی احساس نکردید اب بدید
   شاد و سلامت باشید

 9. سلام ، کوددهی به این گیاه ثابت هست ؟ یعنی همیشه یه مدل بدیم مشکلی پیش میاد ؟

  1. سلام محمد حسین عزیز
   خیر ، اگر اصولی بخواید عمل کنید ، در ابتدای فصل رویش یعنی بهار بهتره کود فسفر بالا بدید ، بعد کود سه بیست . در ادامه تا اول شهریور به صورت رندوم سه بیست و 12 12 36 یا پتاس بالا بدید . شهریور دو بار بهش پتاس بالا مثل 3 11 38 بدید عالی هست

 10. سلام… یک عربیکوم با تعویض گلدان از پلاستیکی به سفال خریداری کردم وبعد از آن شروع به زرد شدن برگ و ریختن برگ های عربیکوم… دراین مورد راهنمایی بفرمایید

  1. سلام علی عزیز
   تعویض گلدان اگر همراه با تغییر محل نگهداری باشه ، شوک مضاعفی به گیاه وارد میشه و میشه گفت که تاثیر زیادی در ریزش برگ ها داره
   از سویی دیگر با توجه به اینکه گلدان سفالی هست ، سعی کنید در محیط خنک نگهداری نشه چون انتقال سرما به ریشه ها سریعتر انجام میشه ، ریشه ها هم زخم خورده هستن و ممکنه اسیب ببینن
   به محیط گرم منتقل کنید و افتاب مناسبی دریافت کنه به مرور حل میشه (ابیاری بیش از حد به هیچ وجه نکنید)
   شاد و سلامت باشید

  1. سلام شاهرخ عزیز
   نمیشه دقیق نظر داد ولی اگه شاخه خیلی بلنده 20 سانت نگه دار بقیه رو با یک چاقویی که ضدعفونی کردی ، با الکل و یا با اتیش ، ببرش
   در این مدت گیاه رو زیر نور افتاب نزار تا رطوبش رو بیش از حد از دست نده
   قلمه رو هم میتونی بزاری یه گوشه ای یک هفته بمونه ، بعد تهشو قارچ کش بزن (پودر) و بزن تو خاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا