زندگیپزشکی

حجامت چیست ؟ | مضرات حجامت | نکات مهم

آیا حجامت مفید است ؟ چه کسانی نباید حجامت کنند ؟

به نام خدا، دوستان و همراهان همیشگی مجله ی خانوادگی زرین بانو سلام، امیدوارم حال و احوالتون حسابی خوب باشه. در بخش پزشکی زرین بانو قصد داریم شما عزیزان رو با “حجامت ” آشنا کنیم.

حجامت چیست حتما تا به حال اسم حجامت به گوشتون خورده! اما آیا خودتون و یا اطرافیانتون حجامت کردید؟ می دونید اصلا حجامت برا چی انجام می گیره؟ چجوری انجام می گیره؟
چه فوایدی داره؟ مضررات اون چی هست؟

با زرین بانو همراه باشید تا هر آنچه لازم است در مورد این روش درمانی قدیمی کسب کنید..

حجامت چیست؟

حجامت یک روش درمانی است که به صورت ایجاد مکش در نواحی خاصی از بدن و خون گیری از آن مکان‌ها ایجاد می‌شود. زمانی که مکش یا بادکش به تنهایی انجام می‌شود به آن حجامت گرم و خشک می‌گویند و هنگامی که بادکش همراه با خون گرفتن باشد به آن حجامت‌تر می‌گویند. در حجامت تر، پس از ایجاد بادکش و خراش سطح پوست، بین ۵ الی ۷۰ سی سی خون گرفته می‌شود.

بعد از اتمام کار، باید پوست به پماد آنتی بیوتیک آغشته شده و با نوار بسته می شود تا از عفونت پیشگیری شود. معمولا پوست فرد طی 10 روز کاملا بهبود پیدا می کند.

در انجام عمل حجامت باید دقت شود که خراشها پوست را در برگرفته و به ناحیه زیر جلد نرسد. همچنین خراشها باید به موازات خطوط لانگر در پوست ایجاد شوند تا ترمیم پوست بهتر صورت گرفته و اثر خراشها کمتر در پوست باقی بماند.

حجامت چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند و آیا ترکیب آن با طب سوزنی فوایدی دارد؟

حجامت، بی‌تحرکی خون را برطرف کرده و جریان انرژی را در بدن افزایش می‌دهد، عدم تعادل ناشی از آسیب یا بیماری در بدن را اصلاح می‌کند و به طور کل زندگی روزمره را بهبود می‌بخشد. حجامت می‌تواند تسکین قابل توجهی برای انواع بیماری‌ها باشد مانند درد‌های عضلانی استخوانی، اضطراب، افسردگی، سرفه‌های حاد و مزمن و بیخوابی.

حتی اگر شما برای درمان عارضه یا بیماری خاصی برای حجامت مراجعه نکرده باشید، باز هم بعد از انجام حجامت احساس خوبی خواهید داشت، زیرا جریان خون‌تان بهتر می‌شود، ریه‌های‌تان بازتر می‌شوند و تنش عضلانی‌تان کمتر خواهد شد، اما اگر حجامت را با طب سوزنی همراه کنید، به مغزتان نیز کمک می‌کنید.

طب سوزنی تاثیری مشابه مدیتیشن روی مغزتان دارد و می‌تواند علائم اضطراب و استرس و افسردگی‌تان را کاهش بدهد. طب سوزنی روی تمام بدن‌تان اثر می‌گذارد و به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند.

تاثیر حجامت بر بدن

  • در حجامت خون سیاه و غلیظ است که خارج می‌شود، خونی که دارای اوره، چربی و ترکیبات زائد بیشتری نسبت به خون تازه است که در زمان خون دادن خارج میگردد.
  • حجامت باعث تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن، سیستم هورمونی و سیستم عصبی می‌شود و از ابتلا به ۱۵۰ نوع بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.
  • حجامت با ایجاد یک التهاب موضعی باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و تکثیر سلول‌های دفاعی بدن می‌شود.
  • حجامت با کاهش غلظت خون تراکم سلولی را در مویرگ‌ها کاهش می دهد، اکسیژن‌رسانی را بهبود بخشیده و بار قلب و ریه را تعدیل می‌کند
  • حجامت با اثرگذاری بر روی عوامل ایجاد حساسیت نظیر هیستامین باعث بهبود نسبی آلرژی می‌شود

 انواع حجامت چیست؟

در طب سنتی و اسلامی حجامت بر اساس اعضای بدن به چند دسته تقسیم میشود که عبارتند از:

1- حجامت عام : در این نوع حجامت، محل انجام حجامت بین دو کتف، حدود مهره‌های سوم سینه‌ای تا مهره پنجم سینه‌ای را در بر میگیرد. در طب اسلامی و احادیث و روایات از این نوع حجامت با عنون حجامت نافع یاد شده است.

2- حجامت سر : محل این حجامت یک وجب شخص حجامت شونده از نوک بینی تا فرق سر (ملاج) وی است. در این نوع حجامت فرد باید چهار زانو نشسته باشد. در روایات این نوع حجامت را حجامت نجات بخش میگویند.

3-حجامت موضعی: این نوع حجامت در نقاطی از بدن که دچار مشکل شده است، قابل اجرا میباشد و بر اساس تشخیص پزشک و نوعی بیماری، حجامت در موضع و عضو خاصی انجام می‌شود. از جمله حجامت کفلها، اطراف مقعد، روی رانها، کلیه، ریه‌ها و کبد است. این نوع حجامت انواع مختلف دارد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها همان خون‌گیری از میان دو کتف است.

ولی حدود شصت نوع حجامت دیگر نیز وجود دارد که فقط باید به تجویز اطباء انجام شود. مثلاً برای نوزادان بعد از چهار ماهگی حجامت در گودی پشت گردن تجویز می‌گردد که برای بر طرف کردن رطوبت سر و رشد مطلوب آن‌ها بسیار مفید است. همچنین برای درمان زردی نوزادان حجامت ساده‌ای توصیه میشود که از پشت گوش آن‌ها انجام می‌گردد و با ریزش دو سه قطره خون، زردی نوزاد فوراً کاهش می‌یابد.

حجامت‌های دیگری نیز در سایر اعضای بدن صورت می‌گیرد مانند حجامت زیر چانه (برای درمان جوش‌های صورت، لکنت زبان و عفونت لثه)، حجامت ساعد (برای گرفتگی رگ دست که یک بیماری خاص بانوان است)، حجامت سر (برای رشد مو)، حجامت ماستوئید (برای کاهش عوارض سکته مغزی، کاهش شنوایی و عفونت گوش)، حجامت زانو، حجامت کبد، حجامت کلیه‌ها، حجامت ساقین، حجامت پشت کمر، زیرناف، قوزک پا ،حجامت پشت گوش

حجامت بکنیم یا نکنیم

تاریخچه حجامت

حجامت در حدود 3300 سال پیش از میلاد مسیح در مقدونیه انجام میشد و در آن زمان یک پزشک را با میزان تبحرش در انجام حجامت می شناختند، به طوریکه اگر پزشکی حجامت نمیکرد او را پزشک نمی شناختند. حجامت ابتدا در طب ایرانی رواج داشت و بعدا به سایر کشورها رواج پیدا کرد و برخی پزشکان طب سنتی معتقدند پایه و اساس طب سوزنی در چین همین حجامت است.

یکی از مهمترین روایاتی که در زمینه حجامت در منابع معتبر اسلامی ذکر شده و در ذیــــل آیه یک ســــوره‌ مبارکه «اسری» در تفسیر المیزان و برخی از تفاسیر دیگر آمده ‌است.

حضرت رسول اکرم (صلی االله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: «در شب معراج، وقتی که به آسمان هفتم صعود کردم، بر هیچ ملکی از ملائک گذر نکردم مگر اینکه گفتند یا محمد حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر بفرما.»

نکاتی که قبل از حجامت باید رعایت کنید:

هنگام انجام حجامت نباید انگشتر عقیق به دست داشته باشید.

حجامت در حالت گرسنگی و سیری کامل مضر است.

هنگام حجامت نباید عینک روی چشم داشته باشید.

تا12 ساعت قبل از حجامت نزدیکی نداشته باشید.

تقریبا یک ساعت قبل از حجامت شربت آب انار یاانار یا میل کنید تا غلظت خون تان کم شود. همچین می توانید عسل، ماء الشعیر یا مایعات فراوان بنوشید.

سیگار کشیدن دوازده ساعت قبل از حجامت ممنوع

افرادی که خونشان رقیق است، از دوازده ساعت قبل از حجامت، نباید استحمام کنند.

افراد با خون غلیظ باید یک ساعت قبل از حجامت حمام بروند تا خون غلیظ کمی رقت پیدا کرده و به سطح بدن نزدیک شود.

نکاتی که بعد از حجامت باید رعایت کنید:

بعد از حجامت بهتر است تا یک ساعت غذا میل نشود.

برای جبران ضعف احتمالی شربتی از عسل پس از حجامت میل کنید.

تا 24 ساعت ورزش یا کار سنگین ممنوع.

تا 12 ساعت بعد از حجامت نزدیکی نداشته باشید.

تا دوازده ساعت سیگار کشیدن ممنوع.

تا 24 ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور و غذاهای سرد و تند و تیز مصرف نکنید.

حداقل تا 12 ساعت پس از انجام حجامت جهت جلوگیری از عفونت زخم، استحمام ممنوع است

بهترین زمان و روزهای سال برای انجام حجامت چیست؟

در فصل بهار غلیان و جوشش خون و ‏جمع شدن مواد سمی در خون شدت پیدا می کند به طوری که در این فصل بسیاری از بیماری ها به دلیل آن جوششی که در بهار دارد ‏شدت پیدا می کند و مواد زائد خون که باید دفع گردند نیز افزایش می یابند از این رو بهترین فصل برای حجامت فصل بهار است.

اما کدام روزهای بهار ؟ بهترین زمان برای حجامت از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خردادماه است که حجامت های پیشگیرانه انجام می پذیرد ، درکل بهترین زمان حجامت نیمه دوم ماه قمری است.

اما اگر حجامت در فصول گرم و سرد سال انجام می شود بهترین وقت در فصول گرم، طی روز و دو ساعت بعد از صبحانه (8.5 تا 9 صبح) و در فصول سرد سال، سه تا چهار ساعت بعد از صبحانه (9 تا 11 قبل از ظهر) که تا ناهار یک تا دو ساعت فاصله داشته باشد. در این ساعات حجم خونی بدن رقیق و خروج آن راحت تر است.
بهترین روز ها برای انجام حجامت

بهترین روز حجامت در روزهای فرد خصوصاً عصر یکشنبه و صبح پنجشنبه است.

بدترین روزها برای حجامت

چهارشنبه و جمعه روزهای خوبی برای ‏حجامت نیست ولی بقیه روزهای هفته حجامت مانعی ندارد.‏

آداب حجامت بر اساس کتب طب اسلامی

▫️قبل از حجامت صدقه داده شود.

▫️قبل از شروع حجامت حتماً آیه الکرسی بخوانید.

▫️حجامت رو به قبله و به صورت چهار زانو انجام شود.

▫️حجامت کننده و حجامت شونده با وضو باشند و حجامت را با نام خداوند آغاز کنند.

▫️امام علی بن موسی الرضا (ع) دعایی مخصوص حجامت تلاوت می کردند که توصیه می شود .

▫️به هنگام حجامت صلوات ذکر کنید.

مضرات حجامت

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

نوزادان زیر 4 ماه

سالمندان بالای 60 سال

خانم ها در دوران قاعدگی و عادت ماهیانه و 5 روز قبل و بعد آن

افرادی که دچار مشکل کمبود پلاکت خون هستند

افرادیکه دچار کم خونی هستند.

کسانی که متابولیسم و سوخت و ساز بدنشان کم است و به طورکلی ضعیف هستند.

کسانی که با روش های طب اسلامی وطب سنتی دچارغلبه شدید بلغم هستند

زنان باردارتا ماه چهارم بارداری

مبتلایان به فشارخون مقطعی بالا ؛ که البته در مورد این افراد توصیه می شود اول با استفاده ازحجامت گرم وخشک به طریق مخصوص فشارخون را کاهش داده وسپس اقدام به حجامت کرد

افرادی که بیماری‌های خاصی مانند هموفیلی، صرع و … مبتلا هستند، نباید حجامت انجام دهند

در موقع عصبانیت نباید حجامت کرد، چون در این حالت رگ‌ها منقبض است.

افرادی که به تازگی واکسن زده‌اند نباید حجامت کنند.

عوارض احتمالی حجامت

حجامت توسط افراد ناوارد و غیر متخصص می تواند موجب بروز شوک و غش و احتمال پارگی شریان و ورید در زمان خراش دادن پوست شود.

ممکن است در منطقه ای که فنجان پوست را لمس می کند عوارضی مثل ناراحتی خفیف ،سوزش ،کبودی و عفونت پوست بروز کند.

همچنین اگر فرد دچار عارضه‌ای پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس باشد، حجامت در ناحیه‌ی مورد نظر می‌تواند آن را بدتر کند.

در موارد نادر، حجامت ممکن است موجب خونریزی قابل توجه و کم خونی شود.

از دیگر عوارض جانبی حجامت می‌توان به سر درد ،خستگی ،سرگیجه ،غش ،تهوع و بیخوابی اشاره کرد.

حجامت باید تحت نظر پزشک متخصص (طب سنتی) این کار و با رعایت اصول بهداشتی و در اماکن تائید شده انجام گیرد.

امیدواریم اطلاعات مفیدی رو در مورد این روش درمانی کسب کرده باشید.

سلامتی و تندستی شما آرزوی قلبی زرین بانوست.

#مجله ی خانوادگی زرین بانو
#بخش سلامت

امتیاز شما

12345
امتیاز ۰ از ۵ ۰ رای

لیلا اسدی

لیلااسدی هستم. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی خوندم. به دلیل علاقه ای که به آشپزی داشتم در فروردین ۹۸ سایت زرین بانو رو راه اندازی کردم و در این مدت سعی کرده ام با ارائه ی مطالب جذاب و آموزش های تجربی، لحظاتی مفید و سرگرم کننده برای بازدیدکنندگان عزیز زرین بانو رقم بزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا